Recension

Recension

Rainbow Six: Vegas

Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas

John Severinson 2006-12-30 14:20

Genre: Action, Förstaperson
Testplattform: Xbox360
Utgivare: Ubisoft Entertainment
Utvecklare: Ubisoft Montreal

Tiden har sedan länge flytt då Tom Clancy själv var djupt involverad i spelserien som bär hans namn. Det första spelet, Tom Clancy's Rainbow Six, skrevs faktiskt av Clancy själv och boken med samma namn kom faktiskt till först efteråt. Men när Rainbow Six: Vegas äntrar scen är det utan medverkan av vare sig Clancy eller någon av de karaktärer vi som läst boken och spelat spelen skulle ha känt igen. Ding Chavez och John Clark lyser båda med sin frånvaro, planeringsläget är borttaget och ditt team består bara av tre personer. Ack och ve, hur ska det här gå?

Efter en smärre sammandrabbning i Mexiko där du stöter på en ärketerrorist vid namn Irena blir du och din grupp snabbt förda till Nevada. Någon har skitit i det blå skåpet i Las Vegas och terrorister har ockuperat hotell och skyskrapor både här och där. Stora pipande bomber med grön vätska i genomskinliga glascylindrar och tungt beväpnade män med balaclava (rånarluva, om du är obekant med terroristtermer) över ansiktet syns överallt. Polisbilarnas sirener ackompanjeras av brandrök och neonljus från staden som aldrig sover.

För att råda bot på allt detta kaos skickas... du och två andra. Ja, vi kan redan nu konstatera att den realism som en gång i tiden präglade Rainbow Six-spelen är som bortblåst, men i min mening är det inte av ondo. Du kan räkna med maffiga eldstrider när du ska äntra ett hotell och påbörjar din frammarsch ute på välkända "The Strip". Mellan dig och det slutgiltiga målet står ett tresiffrigt antal fiender och någon polisiär hjälp finns inte att tillgå någonstans, trots att eldstriderna äger rum mitt på gatan. Mums, domedagsaction när den är som bäst.

Planera mindre

Improvisera desto mer

Det finns många paralleller att dra till liknande spel i ungefär samma genre. Ubisoft har lånat fritt från sin egen titel Ghost Recon: Advanced Warfighter när det kommer till ordergivningen, men även från konkurrenter som SWAT4. All ordergivning sker i ett förstapersonsperspektiv och den försiktige använder lämpligen sina två adepter som en slags mänsklig sköld. Skicka in dem i ett rum före du själv går in - de ser garanterat fienden mycket snabbare än du.

Genom att interagera med omgivningen (framför allt dörrar) kan du åstadkomma speciella manövrar. Du kan säga åt dina soldater att ställa upp sig vid en dörr för att rensa rummet bakom den. De byter magasin, väljer det vapen som du föredrar (tyst eller inte tyst) och väntar på din order. Du kan instruera dem att rensa rummet på olika sätt, tyst eller hastigt och med spränggranat, rökgranat eller genom en dörrladdning. Faktum är att enkelheten i ordergivningen fungerar riktigt bra och animationerna är de snyggaste jag någonsin sett i ett spel av den här typen. Kvaliteten i motion capture-arbetet lyser igenom när dina gubbar svänger in i det okända rummet med en realistisk svepande rörelse.

"Vi ville först inteha det så, menfrågade fansen ochblev tvungna attändra oss"
I augusti månad satt jag i ett improviserat mötesrum hos Ubisofts under Games Convention i Leipzig. En kanadensare från Ubisoft Montreal visade gladeligen för en skara nyfikna journalister det senaste med namnet Tom Clancy och vi tittade storögt på tv-skärmen. Plötsligt avbröt en amerikansk journalist, uppenbarligen insatt i spelserien, och frågade nästan upprört om det verkligen stämde som det verkade att man kunde plocka upp de vapen som fienden lämnat efter sig?
- Jo, svarade Ubisoft-utvecklaren försiktigt. Vi ville först inte ha det så, men frågade fansen och blev tvungna att ändra oss. De tyckte inte det var roligt att få slut på ammunition trots att det låg massvis med vapen runtom och skräpade.

Ta skydd överallt

Kan de inte se dig kan de inte döda dig

Möjligheten att plocka upp vapen och att få sina soldater att rensa rum är inte de enda sätten att interagera med omgivningen. När du håller in LT (vänstra triggerknappen) tar du skydd mot närmaste vägg, låda, bil, container, palm eller glasskiosk. Lutar du dig ut kan du besvara fiendens eld, men det är inte alltid nödvändigt att exponera dig själv så mycket. Om du avfyrar ditt vapen när du befinner dig i skydd utan att luta dig ut så lyfter du vapnet och skjuter blint mot motståndaren. Det räcker sällan till att försätta honom ur stridbart skick, men ofta ger det dig andrum så du kan förflytta dig till en annan plats eller ta fokus från dina soldaters förflyttning.

På vissa förutbestämda platser finns även möjlighet till repellering. Har du en platt yta att gå mot på vägen ner (som en husvägg) så kan du själv bestämma tempot, men i övriga fall handlar det om "fast rope", en snabb nedfirning. Vid repellering kan du dessutom på ett smakfullt ninjaakrobatiskt sätt vända dig upp och ner och promenera nedåt. Fördelen är att du ser mer utan att exponera hela kroppen. Under repellering kan du även utfärda order och känslan när du tillsammans med dina två sidekicks kastar dig in genom fönstret på en skyskrapas 74:e våning och snabbt eliminerar den ovaksamme fienden är oslagbar. Är du smygis av dig kan du dessutom i förväg markera upp i vilken ordning fienderna du ser ska elimineras.

Fin grafik och välfyllt multiplayer

Här finns något för alla

Med Unreal Engine 3.0 under motorhuven spinner Rainbow Six: Vegas likt en katt som snortat en hel europapall Whiskas. Den grafiska grunden är väl lagd och spelet har ett skönt flyt, utan att briljera på något område. Vyn mörkas märkbart när du blir träffad och precis innan du dör ser du nästan bara svart. Även flashbangeffekterna är värda att notera, efter att ha råkat titta in i en sådan granat en gång blir du väldigt mån om att inte göra samma misstag igen. Roligt är att även fienden kastar flashbangs.

Åtta multiplayerlägen, vart och ett med många ändringsbara parametrar. Kampanjuppdragen kan spelas i co-op och övriga multiplayerlägen (survival, sharpshooter, retrieval och attack&defend samt respektive team-variant) har stöd för upp till 16 spelare. Det finns även ett spelläge vid namn "co-op terrorist hunt" men det hade jag inte möjlighet att testa närmare. För varje spelläge kan du också välja hur många respawns varje spelare får.

Rainbow Six: Vegas har det där lilla extra och jag vill inte hymla med att det är det utan tvekan roligaste Xbox 360-spel jag spelat. En så liten detalj som att fienden pratar med varandra under eldstrider, skriker "cover me" och "reloading" och försöker att flankera mig gör att jag gärna sitter både två och tre timmar i taget med kontrollen i handen. Än så länge har jag inte hittat några uppenbara brister men jag kan tänka mig att den första uppstår när spelet så småningom tar slut. En solklar femma för det här spelet, en värdig del av Tom Clancy-serien.


FZ BETYG
Guldpokal

FZ:s betyg: 

 Mästerligt!


Bilder

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • KlosterKatten

    KlosterKatten 2006-12-30 14:21:47 #1

    Har spelet själv på PC, och kan intyga att det är värt en 5a, grymt kul spel :)

    Lite synd att jag aldrig haft chansen att spela det med någon i coop

  • Harpa

    Harpa 2006-12-30 14:23:52 #2

    Bra skriven recension och ett 100%igt köp.

    Well done

  • Bild saknas

    sgt.eagle 2006-12-30 14:37:06 #3

    har också detta spel men något fel är det för mig... så fort ajg ska spela singlepalyer så buggar det sig efter en minut och jag får starta om datorn om och om igen.. någon som vet problemet??...

  • Bild saknas

    bastard 2006-12-30 14:44:00 #4

    Det var meningen detta test skulle bli en dubbelrecension av Xbox 360- och PC-versionen.

    UBI skickade mig ett recensionsexemplar som inte gick att uppdatera. När installationen var klar uppdaterades spelet automatiskt. När R6Vegas_Game.exe skulle patchas fick jag ett felmeddelande om att EXE-filen var korrupt och uppdateringen avbröts.

    Spelet, som nu är en blandning mellan 1.00 och 1.02, går igång men jag får felmeddelanden och diverse grafikbuggar i menyer och under själva spelandet.

    Av det lilla jag sett av R6 Vegas så är jag ganska imponerad men att kalla detta spel för Rainbow Six är en förolämpning. Det finns ingen taktisk planering längre, fiender kommer i horder och spawnar efter scriptade händelser. Som ett action-FPS är det underhållande men knappast en värdig uppföljare till Raven Shield.

  • Bild saknas

    Fargo 2006-12-30 14:56:44 #5

    Håller med detta är ett riktigt bra spel. Men det är INTE Rainbow Six. Men helt klart ett skitkul FPS. Riktigt skoj i coop.

  • John

    John 2006-12-30 14:58:02 #6

    Det är inte det Rainbow Six ni är vana vid, men vem bär egentligen rätten att definiera vad Rainbow Six är?

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 14:59:09 #7

    Grymt bra skrivet, bra bilder osv., har inte spelat spelet ännu så jag väntar med att säga vad jag tycker. Får det troligen tag på det imorgon.

  • Bild saknas

    Halicon 2006-12-30 15:08:43 #8

    Håller inte med om att R6: Vegas är en vardaglig shooter, märks ju helt klart att det kommer ifrån serien.
    På lägre svårighetsgrader så blir spelkänslan farligt likt taktiklösa motparter, men på högsta svårighetsgraden behöver man faktiskt planera en hel del, framförallt använda select-knappen för att markera motståndare, och inte då bara genom dörrar.

    Välskriven recension av ett välgjort spel, personligen skulle det ha fått 4,5 då jag anser att det finns vissa småsaker som skulle kunnat göras bättre.

    edit: Såg att online ranking-systemet inte nämndes i recensionen, varför inte?
    Det är ju en av höjdpunkterna när man får panga loss med nyss upplåst utrustning.
    Helt klart något positivt med xbox-live som har mycket större användningsområde än att bara leta matcher med.

  • gurkoz

    gurkoz 2006-12-30 15:10:21 #9

    Alltid varit lite intresserad av detta spel då det skulle innefatta stats och unlocks o liknande för att bygga sig en karaktär. Dock så har jag nu läst att detta endast finns med i 360 versionen. På pc så är man redan "upp-levlad" till "elite" och inget finns att göra. Enligt UBI själva så var inte pc spelare intresserade av sånt här. Jätte synd skulle jag tycka. Alltid kul att följa lite stats istället för att evigt mala på match efter match.

    För övrigt verkar spelet mycket bra. Ett första bra steg efter underverket ravenshield. (Lockdown nämner vi icke) Så klart inte bättre men ett bra försök.

    Återstår att läsa om hur multiplayer är på pc-versionen innan jag köper detta. Någon som provat detta?

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 15:14:28 #10

    Fick det idag, det är skitbra, men den slutar så plötsligt, för lite vapen att välja bland också. :@

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 15:15:57 #11

    Bra recension och nu verkar ett inköp inte allt för avlägset:)

  • Krigshot

    Krigshot 2006-12-30 15:16:54 #12

    sgt.eagle skrev:
    har också detta spel men något fel är det för mig... så fort ajg ska spela singlepalyer så buggar det sig efter en minut och jag får starta om datorn om och om igen.. någon som vet problemet??...


    Var det nerladdat?
    Jag hade samma problem förr. Gick inte ens att starta i "felsäkert läge". skitskummt. :\

  • gurkoz

    gurkoz 2006-12-30 15:19:08 #13

    aar88 skrev:
    Fick det idag, det är skitbra, men den slutar så plötsligt, för lite vapen att välja bland också. :@


    Ooh hehe, det var snabbt spelat!

    Airprofile skrev:
    Bra recension och nu verkar ett inköp inte allt för avlägset:)


    Ett demo skulle sitta fint nu.

  • Bild saknas

    Halicon 2006-12-30 15:21:13 #14

    Håller med gurkoz, tog mig ett par dagar på realistic.

    Demo finns att ladda hem via xbox live, pc-nördarna kan gnälla vidare.

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 15:23:16 #15

    Multiplayer på pc är helt OK, men det är jobbigt i server menyn för att den uppdaterar så dåligt. Det kan stå att det är 1 av 4 spelare i matchen, men när man sen ska "joina" så är det fullt och det är väldigt irriterande. Kan ta tid att hitta en server om man ska spela på något speciellt läge tex terrorist hunt, story mode m.m.
    Tycker att multiplayer känns stelt.

    Dessutom hatar jag att terrorist hunt är scriptad i MP och SP. Om man går innom vissa områden så reagerar fienden och kommer ut igenom dörren, annars inte. Så man vet nästan alltid när och var fienden kommer.

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 15:25:22 #16

    gurkoz skrev:
    aar88 skrev:
    Fick det idag, det är skitbra, men den slutar så plötsligt, för lite vapen att välja bland också. :@


    Ooh hehe, det var snabbt spelat!

    Airprofile skrev:
    Bra recension och nu verkar ett inköp inte allt för avlägset:)


    Ett demo skulle sitta fint nu.
    Jag hade spelat tidigare, mer säger jag inte, men den var värd att köpa. :)

  • Bild saknas

    Light 2006-12-30 15:26:07 #17

    Shock skrev:
    Det är inte det Rainbow Six ni är vana vid, men vem bär egentligen rätten att definiera vad Rainbow Six är?


    Förmodligen dom som har spelat Rainbow Six, Rouge Spear, Raven Shield. + Expansioner till alla

  • Bild saknas

    the wookiee 2006-12-30 15:32:42 #18

    Förbannat bra recension, förbannat bra spel. Värt varendra krona, och säkert lite till. Spelat det ett BRA tag nu, med 2 kompisar, singleplayer, alltihopa... Fullständigt underbart :D

  • gurkoz

    gurkoz 2006-12-30 15:46:45 #19

    Halicon skrev:
    Håller med gurkoz, tog mig ett par dagar på realistic.

    Demo finns att ladda hem via xbox live, pc-nördarna kan gnälla vidare.


    *Gnäller*

    Luminal skrev:
    Multiplayer på pc är helt OK, men det är jobbigt i server menyn för att den uppdaterar så dåligt. Det kan stå att det är 1 av 4 spelare i matchen, men när man sen ska "joina" så är det fullt och det är väldigt irriterande. Kan ta tid att hitta en server om man ska spela på något speciellt läge tex terrorist hunt, story mode m.m.
    Tycker att multiplayer känns stelt.

    Dessutom hatar jag att terrorist hunt är scriptad i MP och SP. Om man går innom vissa områden så reagerar fienden och kommer ut igenom dörren, annars inte. Så man vet nästan alltid när och var fienden kommer.


    Ah, tack för info! Låter lite som när man försökte lira swat4 över nätet. Finns det något sätt att customiza sitt utseende på pc versionen? Välja kläder / färger osv?

    Att terrorist hunt är scriptat låter ju helt sjukt dåligt. Det har ju alltid varit underbart kul för att det är så oberäkneligt. Synd synd.

    Får hoppas UBI lägger lite energi på att patcha och släppa karteditor o lite sånt. Om de tog bort statsen för oss kan de väll ändå komma med lite nytt framöver.

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 15:59:41 #20

    bastard skrev:
    att kalla detta spel för Rainbow Six är en förolämpning. Det finns ingen taktisk planering längre, fiender kommer i horder och spawnar efter scriptade händelser. Som ett action-FPS är det underhållande men knappast en värdig uppföljare till Raven Shield.


    äntligen!

    kan nån ansvarig på Fz copy pastea in det i recensionen plx :up:

    ni får gärna byta ut Rainbow Six mot Ghost Recon och Raven Shield mot Ghost Recon och sedan pastea in det i Ghost Recon : GRAW recensionen..och även maila in det till klåparna på Ubi, och en CC till hundarna på Grin

  • KlosterKatten

    KlosterKatten 2006-12-30 16:15:37 #21

    F3D skrev:
    bastard skrev:
    att kalla detta spel för Rainbow Six är en förolämpning. Det finns ingen taktisk planering längre, fiender kommer i horder och spawnar efter scriptade händelser. Som ett action-FPS är det underhållande men knappast en värdig uppföljare till Raven Shield.


    äntligen!

    kan nån ansvarig på Fz copy pastea in det i recensionen plx :up:

    ni får gärna byta ut Rainbow Six mot Ghost Recon och Raven Shield mot Ghost Recon och sedan pastea in det i Ghost Recon : GRAW recensionen..och även maila in det till klåparna på Ubi, och en CC till hundarna på Grin


    Jag tappa bort mig halvvägs i ditt meddelande, men jag antog att det var sarkasm.

    För övrigt körde jag lite co-op LAN med min yngre bror nyss (12 år). Grymt kul när man kan kommunicera, köra på realisitic och flanka dom from olika sidor utan att behöva ha handikappad A.I. som inte kan tänka själv.

  • dotque

    dotque 2006-12-30 16:16:59 #22

    Någon som vet om du MÅSTE ha ett kort med shader model 3.0?

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 16:19:15 #23

    Ah, ett bevis på att spelutvecklingen går bakåt på alla fronter utom det visuella.

  • KlosterKatten

    KlosterKatten 2006-12-30 16:22:43 #24

    Tommy_h skrev:
    Någon som vet om du MÅSTE ha ett kort med shader model 3.0?


    Ja du MÅSTE ha det.

    calle_ skrev:
    Ah, ett bevis på att spelutvecklingen går bakåt på alla fronter utom det visuella.


    Beror ju på vilka spel vi snackar om, men det här spelet går ju framåt på vissa punkter, bakåt på andra.

  • Bild saknas

    niSs 2006-12-30 16:33:04 #25

    Tur jag fick det i julklapp! :D

  • Bild saknas

    [cp]Billen 2006-12-30 16:37:37 #26

    Detta spelet, på 360, är något av det roligaste jag spelat i shooterväg på väldigt, väldigt länge. Värt att notera är då att jag normalt avskyr allt vad FPS heter på konsol.

    Den lökiga planeringen via kartan har gått all världens väg, men detta är oväsentligt då man ändå lirar kampanjen i co-op.

  • dotque

    dotque 2006-12-30 17:01:33 #27

    KlosterKatten skrev:
    Tommy_h skrev:
    Någon som vet om du MÅSTE ha ett kort med shader model 3.0?


    Ja du MÅSTE ha det.

    calle_ skrev:
    Ah, ett bevis på att spelutvecklingen går bakåt på alla fronter utom det visuella.


    Beror ju på vilka spel vi snackar om, men det här spelet går ju framåt på vissa punkter, bakåt på andra.


    jädrans attans också vikka uschlingar dom är! Måsta man ju ha ett nytt graffe:(

  • asker

    asker 2006-12-30 17:10:30 #28

    Känns det inte lite som om de sålt ut sitt varumärke för att tilltala den större massan, genom att ta bort sådant som kan kännas ovant för oinsatta. Blir det inte bara yet-another-tactical-shooter? Det fina med Rainbow Six var ju taktikplanering och att det INTE var en slaktfest utan att man istället tog det väldigt sakta för att ta ihjäl de två terrorister som ockuperat en byggnad. Det vänder sig i magen när speltillverkarna vänder kappan efter vinden på detta vis.

  • Bild saknas

    the wookiee 2006-12-30 17:20:53 #29

    Men det var ett helvetes gråtande. Det Rainbow Six vi alla blev kära i dog iochmed Raven Shield.

    Get over it, och njut av det underbara spel Rainbow Six Vegas är.

  • Pooslice

    Pooslice 2006-12-30 17:21:06 #30

    Ahhh, vilket betyder jag måste göra mig av med mig 850 kort. Satans ATI o SM3!!

  • Bild saknas

    Gullefjun 2006-12-30 17:23:20 #31

    Vegas på PC känns inte alls särskilt roligt. Vart grymt besviken redan första fem minutrarna i spelet, en enda loop av samma sorts skjutande och dödande.

    Grafiken såg riktigt medelmåttig ut också.

  • Bild saknas

    Halicon 2006-12-30 17:39:36 #32

    Gullefjun skrev:
    Vegas på PC känns inte alls särskilt roligt. Vart grymt besviken redan första fem minutrarna i spelet, en enda loop av samma sorts skjutande och dödande.

    Grafiken såg riktigt medelmåttig ut också.


    Kan gissa på att det är en närmast ren portning, vilket inte är särskilt positivt.
    GRAW löste det till en viss grad, men själva spelkänslan går inte att bibehålla från konsoll till pc när det gäller fps.

    Har man gjort ett spel för joystick där folk behöver ta skydd, aldrig siktar perfekt, så är det tvärtom med mus och spelkänslan faller direkt då det aldrig blir någon utmaning.

    Grafiken är verkligen sekundär, spelkänslan på min 360 är i toppklass, och klarar grafiken höja känslan över det vanliga så är det bara ett plus.

  • Bild saknas

    Deathwisher 2006-12-30 17:50:28 #33

    Hade säkert varit hur kul som helst. Om inte ärthjärnorna fixade så att alla grafikkort med shader model 2.0 blev utfrysta. Mitt fina X800XT fungerar alltså INTE, medan andra sämre varianter fungerar. :evil:


    Jesus! :down:

  • Bild saknas

    jojon 2006-12-30 18:02:50 #34

    Multiplayern är grymt bra har spelat det nästan hela eftermiddagen, hur kul som helst. Har dock inte klarat singelplayer delen än :)

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 18:05:34 #35

    Coop är så jävla kul. '74:an <3

    Edit: Eller 47:an kanske...

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 18:15:19 #36

    Måste säga att Rainbow Six: Vegas till Xbox360 är bland det bästa jag spelat sen.. tjae iaf Gears of War ;D... Satan så bortskämd man blivit med bra spel sen man köpte 360'n!

  • Bild saknas

    melachi 2006-12-30 18:15:56 #37

    coolt att ta en riktigt ful bild av sig själv (med webcam) och använda på sin character. min chars nylle så råflinar jag och ser ut som ett jävla as! guld värt

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 18:49:54 #38

    melachi skrev:
    coolt att ta en riktigt ful bild av sig själv (med webcam) och använda på sin character. min chars nylle så råflinar jag och ser ut som ett jävla as! guld värt
    PC eller 360? Eller går det på båda? Isåfall, hur?

  • KlosterKatten

    KlosterKatten 2006-12-30 19:14:15 #39

    aar88 skrev:
    melachi skrev:
    coolt att ta en riktigt ful bild av sig själv (med webcam) och använda på sin character. min chars nylle så råflinar jag och ser ut som ett jävla as! guld värt
    PC eller 360? Eller går det på båda? Isåfall, hur?


    En 360 funktion.

  • Bild saknas

    X|Rolando 2006-12-30 19:54:04 #40

    Shock skrev:
    Det är inte det Rainbow Six ni är vana vid, men vem bär egentligen rätten att definiera vad Rainbow Six är?


    Har man läst boken och/eller spelat det första spelet så förstår man. Där var "Team Rainbow" en hemlig klubb som bestod av endast de vassaste skyttarna från en mängd olika länder. Laget Rainbow kallas in för att ta över den lokala polisens roll vid "känsliga" situationer som bankrån och gisslandramor. Detta såklart efter att de klär ut sig till den lokala polisenheten för att hålla sin identitet gömd

    Ofta delas de upp i flera mindre grupper för att kunna angripa fienden från olika håll och kanter. Planering spelar en stor del både i boken och i spelet (waypoints, vilka dörrar som ska öppnas, vapenhantering osv). När alla är på plats kan man säga åt alla enheterna att ge gärnet, slänga iväg blixtgranaterna och följa de instruktionerna man gett via 2d-kartan innan banan laddats.

    Så vad är det då som jag inte tycker hänger ihop mellan Vegas och det "gamla goda" Rainbow Six spelet?

    Du springer runt Vegas som en dåre, hukar dig, väntar, skjuter, hukar dig, väntar, skjuter... Detta är inte något för ett gäng moderna Robin Hoods - Jag tycker att man uppför sig som vilket marinkårsgille som helst. Hela storyn som gjorde laget Rainbow till något mer än alla dessa tjatiga Navy Seals eller SAS är i princip förstörd. Rainbow kom, flashbangade (hah, blixtsmiskade passar ju bra) och försvann som smort - och med precision. De satt inte bakom en restaurangstol och lät fienden skjuta tillbaka!

    Visst, det kan mycket väl vara världens bästa pangpangspel (nu när duck & cover blivit mode i och med Gears of War) men i mitt tycke har Vegas inget att göra med gammelgäddan Rainbow Six.

    Något som kanske bör noteras för en framtida diskussion är att jag tycker att GRAW är ett prima spel och att GRIN inte dumpat ett paket kogödsel på mitt bord. Däremot har jag inte spelat något av de föregående Ghost Recon spelen, förutom ett av uppdragen från GR2 demot...

    Sluttyckt.

  • Bild saknas

    LocSin 2006-12-30 19:54:59 #41

    asker skrev:
    Känns det inte lite som om de sålt ut sitt varumärke för att tilltala den större massan, genom att ta bort sådant som kan kännas ovant för oinsatta. Blir det inte bara yet-another-tactical-shooter? Det fina med Rainbow Six var ju taktikplanering och att det INTE var en slaktfest utan att man istället tog det väldigt sakta för att ta ihjäl de två terrorister som ockuperat en byggnad. Det vänder sig i magen när speltillverkarna vänder kappan efter vinden på detta vis.

    Självklart har de sålt sig! Det går idag nästan inte göra så pass nichade spel som gamla R6 var. Utvecklarna och utgivaren vill ju sälja spelet, går inte om 98% av konsumenterna inte kan spela det.

  • Kranium6000

    Kranium6000 2006-12-30 20:19:46 #42

    något som gänget på UBI kan stoltsera med är att dom utan tvekan har det bästa ljudet när det kommer till pangande. jag som är lead sound artist/designer/engineer/director och hela skiten vet vad jag pratar om. Rainbow six och ghost recon är och förblir den mest välljudande spelserien. Vegas är inget undantag *fap fap fap*

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 20:20:38 #43

    LocSin skrev:
    asker skrev:
    Känns det inte lite som om de sålt ut sitt varumärke för att tilltala den större massan, genom att ta bort sådant som kan kännas ovant för oinsatta. Blir det inte bara yet-another-tactical-shooter? Det fina med Rainbow Six var ju taktikplanering och att det INTE var en slaktfest utan att man istället tog det väldigt sakta för att ta ihjäl de två terrorister som ockuperat en byggnad. Det vänder sig i magen när speltillverkarna vänder kappan efter vinden på detta vis.

    Självklart har de sålt sig! Det går idag nästan inte göra så pass nichade spel som gamla R6 var. Utvecklarna och utgivaren vill ju sälja spelet, går inte om 98% av konsumenterna inte kan spela det.


    Jag älskar lite mer realistiska soldatspel. Vegas är ganska kul men känns mer som F.E.A.R än de tidigare R6 spelen. Det blir också enformigt att bara springa runt i Las Vegas istället för att "se världen" som i Raven Shield.

  • Bild saknas

    orkaupptaget 2006-12-30 20:38:41 #44

    Har spelet på PC, gillar det inte det minsta. För det första så äter det upp datorn, jag har AMD64 3700+, 2gbram, 7800GT och det händer att det laggar till även på medel inställningar och då ser det även riktigt medelmåttigt ut. Gameplayet är väl okej så sätt, men inte riktigt my cup of tea så att säga. Men då skall också sägas att jag tycker Raven Shield är bland de bästa spelen som gjorts.

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-30 22:48:09 #45

    OK, jag har nu spelat spelet och efter de första intrycken jag fick så verkar det vara ett mediokert vanligt FPS med lite squad element. Alltså ICKE ett Rainbow Six spel. Detta spel liknar mest de gamla James Bond spelen på Nintendo 64.

    3/5 av mig; inget speciellt alls.

  • WaltX

    WaltX 2006-12-30 23:05:08 #46

    Låter/ser väldigt lockande ut! Blir nog ett köp på måndag.. :)

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-31 00:18:20 #47

    På PC så kan man oxå göra custom character som på Xbox360 fast inte med eget ansikte (webcam) dock. Krävs förstås att man har en orginal nyckel till spelet för att aktivera custom character.

    Svensk militär kamoflage finns ju oxå med i spelet, ganska roligt att dem tog med det. :)

  • KlosterKatten

    KlosterKatten 2006-12-31 00:37:26 #48

    Folk verkar inte förstå att Super-realistiska shooter kan vara riktigt frustrerande. Visst, jag blir sugen på att spela ett realistiskt skjutspel ibland, men då frågar jag. Hur kul är det att klarat halva banan, gör ett lätt lätt misstag och blir skjuten, och få sen börja om från Ruta 1. Det går inte hem hos mig, jag spelar för komma bort från verkligheten, inte leka den.

    Realistiska shooters går oftast inte hem hos publiken, för det är inte så mycket spelglädje för de flesta (notera att det går hem hos få av mängden).

  • Bild saknas

    Raderad 2006-12-31 01:11:38 #49

    Jag tycker både realistiska och motsatsen är roliga, man tröttnar på det ena, hoppar till det andra. :)

  • asker

    asker 2006-12-31 01:16:58 #50

    KlosterKatten skrev:

    Realistiska shooters går oftast inte hem hos publiken, för det är inte så mycket spelglädje för de flesta (notera att det går hem hos få av mängden).

    Det är ingen slump att Rainbow Six-serien blev en populär serie, mycket antagligen tack vare sin realism, taktikupplägg, svårighet och integritet. Att fördumma spel för att nå ut till större publik är desvärre inget ovanligt i spelindustrin, men det är ändå något som ger mig rysningar av vämjelse.

    Spelseriens främsta anhängare och fantaster, de som stöttat serien och hjälp den att vinna mark, blir brutalt överkörda av speltillverkaren och tvingas inse att de betyder mindre för tillverkaren än den skara ointresserade människor man hoppas kunna lura på ett exemplar av ännu en extraordinärt ordinär polis/terrorist-shooter. Sedan placerar de sitt kända varumärke på produkten och säljer multum. :evil:

  • Wardancer

    Wardancer 2006-12-31 02:41:55 #51

    Asker, exakt. Samma sak med Ghost Recon 2, man tog bort ALLT som gjorde Ghost Recon bra, GRAW har iallafall fått med mycket av det som gjorde Ghost Recon bra.

    Visst ibland tröttnade man på att sitta och planera anfall i Rainbow Six, men då kunde man köra lite run n gun till viss mån. Men det slog aldrig känslan av att ha planerat ett uppdrag nästan perfekt så man knappt behövde spela själv utan ens team kunde sköta det mesta. Kändes alltid lika bra när man omringat fienden och anfaller från 3 olika håll.

    Och sen Klosterkatten, bara för att det är realistiskt så behöver det inte vara utan checkpoints på banorna, är väl lika frustrerande att dö i alla spel om man måste börja om från 1 varje gång. Men på dig låter det som att Realism = super svårt, och att det är något riktigt dåligt. Är det roligare då att bara springa igenom spelet och vinna utan att ens behöva anstränga sig lite?

    Men det finns bra spel i båda genrer, t.ex. GoW är ju så långt från realistiskt det går att komma med tanke på skada osv men grymt kul för det. Men när det börjar blanda in verkligheten så som Rainbow Six och när fienden bara tål 2-3 träffar så stör jag mig verkligen på att man själv ofta tar löjligt mycket skada innan man dör. Varför är jag "odödlig" och inte dem? Blir bara fånigt då.

    Har dock inte provat Vegas ännu, får se om jag kan övertala kompisen att köpa det till sin box, känns som det passar bäst där...

  • Tompa

    Tompa 2006-12-31 02:51:56 #52

    Man ska egentligen inte bry sig alls så länge spelen är bra, oavsett om de är arkad eller realism. Man blir dock lite brydd när en serie kraftigt skiftar riktning. Vems är felet? Vårt, köparnas. Vi köper nästan uteslutande uppföljare - ett känt namn är viktigare än spelets eventuella kvalitéer.

    Kan man klandra företaget Ubisoft för att de försöker tjäna pengar? Varför skäller vi när de producerar vad den stora majoriteten vill ha?

  • Bild saknas

    Hipshot 2006-12-31 03:35:41 #53

    (PC) Spelet är mycket välgjort, det är mycket action, det är lite Fear + Gears of War över det, wrappat i Ubi marketing och ett Tom Clancy-namn. Att spela käns faktiskt lite som att se en av de få action filmerna om Jack Ryan, då menar jag de med Harrison Ford.

    Även om det är coolt, häftigt, allt det där, så gillar jag inte alls det nya lean-systemet som man använder sig av, det käns väldigt anpassat för en kontroll till en konsol och det lämnar en massa döda vinklar som man lätt skulle kunna täckt med ett "gammalt" lean-system. Man kan ju liksom inte sikta normalt när man måste gå in i tredjeperson för att skjuta runt kanter om målet är långt bort, bara om man har scope, inte annars. Man förlorar hela fördelen med att kunna kika längs ett iron sight.

    Vet inte om jag gillar att man tål så mycket, samt att AIn gör det samma, ibland käns det inte ens som att de har träffpunkter, man kan skjuta någon i ryggen utan att det märks, eller stå och skjuta med silencer på någon långt bort, man missar så det heter duga, men det stänker träffar runt målet som inte alls märker något, lite småirriterande eftersom misstagen man gör inte alltid registreras. Jag spelar då självklart i realistic mode.

    Det är synd att man måste ha en superdator för att få anständig grafik i spel i dessa dagar. Det ser inte så bra ut som jag har det nu. Det gör inget, just nu - jag favoriserar hastighet över utseende om jag måste välja.

    Även om jag gillar spelet och kommer slutföra det så är det ett actionspel helt klart, bara för att man kan smyga med en silencer ibland så betyder inte det att det blir taktiskt. Det är synd att det går så bra att göra actionspel till konsoler, det påverkar PC-scenen negativt, eftersom förläggarna och även till stor del konsumenterna gärna vill se samma spel på PC och konsol, vilket så klart inte går fullt ut, eftersom de har helt olika förutsättningar och fördelar.

  • Bild saknas

    Hipshot 2006-12-31 03:51:07 #54

    Xtrmntr skrev:
    Man ska egentligen inte bry sig alls så länge spelen är bra, oavsett om de är arkad eller realism. Man blir dock lite brydd när en serie kraftigt skiftar riktning. Vems är felet? Vårt, köparnas. Vi köper nästan uteslutande uppföljare - ett känt namn är viktigare än spelets eventuella kvalitéer.

    Kan man klandra företaget Ubisoft för att de försöker tjäna pengar? Varför skäller vi när de producerar vad den stora majoriteten vill ha?


    Det finns en stor nackdel med att använda ett känt namn på massa olika spel - då man utger spelen för att vara "bättre", "i samma anda", "revolutionerande" i förhållande till orginalet - när det i grunden är en otrolig skillnad och man kunde lika gärna vara bättre av att skapa ett helt nytt IP, eller en spin off av serien.

    Det finns ju faktiskt få likheter mellan det första Rainbow Six, Raven Shield samt Vegas. Skillnaderna är ju inte små heller. Det har hela tiden blivit mer och mer action, bland annat för att anpassa det mer för bred multiplayer - och konsol.

    Sett bara storrymässigt så är det ju en stor skillnad, nu måste man sätta sig in i en semi-genomtänkt historia som utspelar sig i grunden på ett och samma ställe med variation av färger. I stället för att vara på massa olika ställen av världen, få ett uppdrag, bara genomföra det utan att behöva bry sig om att alla agenterna skall ha olika etnicitet - eller få en massa in-mission intel uppe i hörnet.

  • Bild saknas

    Dumlen 2006-12-31 07:06:24 #55

    http://www.youtube.com/watch?v=A7xiK-snyJk <-- det bästa Rainbow Six-spelet imo :)

  • Molotov

    Molotov 2006-12-31 10:48:06 #56

    ska nog byta in mina värdecheckar på game mot detta :)

  • Bild saknas

    Bab 2006-12-31 13:26:14 #57

    Inget planeringsläge? Team med bara 3 personer? Plocka upp vapen från döda fiender? Jösses. För dom som är lite insatta säger det många saker om spelet och vad den här serien blivit...

    För mig dog Rainbow Six serien iom Raven Shield. Raven Shield ligger rätt högt upp på min lista över spel jag ångrat att jag betalat för och jag kommer inte lägga en enda krona på nått nytt spel i serien då det uppenbarligen bara går mer å mer utför med varje ny version.

    Vegas känns helt totalt ointressant tror jag för fans av första Rainbow Six och Rogue Spear.

    Jag förutspår att nästa version kommer heta "Rainbow Six: Die Hard" där man spelar en ensam hjälte som plöjer igenom 200 "terrorister" per bana.

  • Dvorak

    Dvorak 2006-12-31 13:58:36 #58

    Måste bara säga att mina åsikter på det här är baserade på 360 versionen, PC varianten verkar funka mindre bra när det gäller prestanda och kontroll.

    Jag håller helt med om att Vegas är annorlunda från det första Rainbow Six men bara för det betyder inte det att det är ett tråkigt spel imo. Förväntar ni er det första Rainbow Six och ni tyckte att Ravenshield var hemskt så är det ingen idé att köpa Vegas. Måste nog säga att det faktist inte är värt att heta Rainbow Six, men hade det haft något annat namn så hade det ändå varit lika kul (och vi hade slippt diskussionen). Namnet finns för att sälja bättre. Jag tar nog hellre flera nya spel med olika teman än att få uppföljare.

    Håller med om att jag ibland saknar lean funktionen istället för hur man nu tittar ut från skydd eftersom man missar några vinklar och terroristhunt är lite stelt eftersom fienderna brukar komma på samma ställen när du går förbi något område, men ifall man letar efter en lättare taktiskt FPS så sitter Vegas fint.

    Väl värt mina pengar, co-op på konsol är klockrent också, lite udda bara att dom delar skärmen på mitten (från toppen till botten). En sak jag måste klaga på recensionen är att ni inte testat terroristhunt, en recension ska väl ha testat allt i spelet för att kunna ge en bedömelse? Tänk om terroristhunt hade varit det bästa som någonsin funnits?

    Min åsikt: bra recension, bra spel.

  • Molotov

    Molotov 2006-12-31 15:22:43 #59

    Bab skrev:
    Inget planeringsläge? Team med bara 3 personer? Plocka upp vapen från döda fiender? Jösses. För dom som är lite insatta säger det många saker om spelet och vad den här serien blivit...

    För mig dog Rainbow Six serien iom Raven Shield. Raven Shield ligger rätt högt upp på min lista över spel jag ångrat att jag betalat för och jag kommer inte lägga en enda krona på nått nytt spel i serien då det uppenbarligen bara går mer å mer utför med varje ny version.

    Vegas känns helt totalt ointressant tror jag för fans av första Rainbow Six och Rogue Spear.

    Jag förutspår att nästa version kommer heta "Rainbow Six: Die Hard" där man spelar en ensam hjälte som plöjer igenom 200 "terrorister" per bana.


    jag spelade och älskade rainbow six och rogue spear och nått till vad det var.
    Raven shield gilalde jag inte alls, Vegas har jag provat demot på 360 och tyckte det var riktigt kul.

    så alla som säger att dom som spelade dom gamla spelen inte gillar detta har FEL, sådeså.
    :up:

    Spelen är inte lika men för det gör det inte spelet dåligt.
    JAg slår vad om att 99% av dom som klagar är prinicipfolk som bara stör sig på att Rainbow Six namnet är på spelet, hade det inte varit det hade ingen brytt sig å sagt att spelet var dåligt.

  • Bild saknas

    Bab 2006-12-31 22:40:39 #60

    [quote="[Molotov]"]
    Spelen är inte lika men för det gör det inte spelet dåligt.
    JAg slår vad om att 99% av dom som klagar är prinicipfolk som bara stör sig på att Rainbow Six namnet är på spelet, hade det inte varit det hade ingen brytt sig å sagt att spelet var dåligt.[/quote]

    Det kan vara ett roligt spel men det är en patetisk Rainbow Six uppföljare. Kallar dom spelet för ett R6 spel bedömmer jag det som ett R6 spel. Och ja, det stör mig enormt att dom återanvänder namn till spel som inte har nått med orginalen att göra. Det är irriterande för att det sätter stopp för alla chanser att få en "riktig" uppföljare. Det är ju inte direkt så att det finns många FPS spel som strävar mot realism på fler nivåer än grafiken. Man kan i princip räkna dom på ena handens fingrar. Dom tar ett en spelserie som hade något eget och skiljde sig från mängden. Nu utvecklar dom den mot vilken mainstream shooter som hellst... totalt meningslös väg att gå som enbart ger intrycket att om dom försöke rlura några extra veteraner att köpa spelet. Jag tycker man kan vara såpass ärliga mot dom som lirade orginalen att man släpper nya spel under egna namn.

  • Bild saknas

    Richiraptor 2007-01-01 18:56:38 #61

    hur kommer det sig att så många kör på normal spel nivå? :) tycker det är o förstöra spel o itne köra på svåraste.. där det visar sitt riktiga jag, tycker jag :)

    fast iofs har man inte lika många år inom spelandet på nacken som jag är väll det tillåtet :D

  • asker

    asker 2007-01-01 19:20:16 #62

    Richiraptor skrev:
    hur kommer det sig att så många kör på normal spel nivå? :) tycker det är o förstöra spel o itne köra på svåraste.. där det visar sitt riktiga jag, tycker jag :)

    fast iofs har man inte lika många år inom spelandet på nacken som jag är väll det tillåtet :D

    Är du nöjd eller?

  • Bild saknas

    Raderad 2007-01-01 23:05:25 #63

    Richiraptor skrev:
    hur kommer det sig att så många kör på normal spel nivå? :) tycker det är o förstöra spel o itne köra på svåraste.. där det visar sitt riktiga jag, tycker jag :)

    fast iofs har man inte lika många år inom spelandet på nacken som jag är väll det tillåtet :D


    Ja, jag har spelat PC spel i 80 år och jag har även kört alla spel som finns på extremely ultra hard. Jag förstår ifall du inte är lika erfaren som mig eftersom du helt enkelt inte är lika bra som mig. Men jaja, jag förlåter dig.

  • Bild saknas

    Richiraptor 2007-01-02 00:49:16 #64

    "hur kommer det sig att så många kör på normal spel nivå? tycker det är o förstöra spel o itne köra på svåraste.. där det visar sitt riktiga jag, tycker jag

    fast iofs har man inte lika många år inom spelandet på nacken som jag är väll det tillåtet " hehe märkte lite stavfel o missar :P

    jag menade! iofs så kanske inte ALLA har lika många år inom spelande som mj.. och nej jag skryter inte... alla spelare som spelat ett tag får ett "logiskt tänkande" inom spel.. dvs ha man spelat tex swat föregående rs spel osv.. så har man ju lite taktik i huvudet.. jaja ni förstår säkert..

  • Dvorak

    Dvorak 2007-01-02 16:00:41 #65

    Richiraptor skrev:
    hur kommer det sig att så många kör på normal spel nivå? :) tycker det är o förstöra spel o itne köra på svåraste.. där det visar sitt riktiga jag, tycker jag :)

    fast iofs har man inte lika många år inom spelandet på nacken som jag är väll det tillåtet :D


    Måste vara den kaxigaste kommentaren jag hört på bra länge. Jag brukar oftast köra på nästsvåraste pga 2 anledningar, (1) jag har inte tid att köra samma områden om och om igen (till en viss gräns då) på allra svåraste då (2) i vissa spel allra svåraste är påslängt så att det ska vara extremt svårt att klara. När och OM jag kör spelet igen så blir det svåraste.

  • Bild saknas

    melachi 2007-01-03 15:09:51 #66

    Jag har inte "tid" men jag kör realism pga det är roligast, helt irrelevant och klart bäst spelupplevelse för MIG. Jag dansar knappast genom uppdragen men det känns som mycket mer value och speltid. Varje situation blir väldigt intressant.

  • Bild saknas

    Raderad 2007-01-14 21:32:04 #67

    En fråga ang. X360-versionen. Varför kan inte både jag och min polare köra med våra custom characters samtidigt i split screen t-hunt? Jag kan välja custom character men han kan inte, trots att han har x-live och egen karaktär.. :O

  • Sillion

    Sillion 2007-02-06 22:39:25 #68

    Deathwisher skrev:
    Hade säkert varit hur kul som helst. Om inte ärthjärnorna fixade så att alla grafikkort med shader model 2.0 blev utfrysta. Mitt fina X800XT fungerar alltså INTE, medan andra sämre varianter fungerar. :evil:


    Jesus! :down:



    Damn jag har också X800 XT

    Hur funkar det på Laptoppen som har
    Go 7900 GS?

  • Sillion

    Sillion 2007-02-06 22:43:14 #69

    Raven shield var det bästa multiplayer spelet som jag spelat. Hur är dett i jämföresle?

  • KeD4R

    KeD4R 2007-03-24 14:56:18 #70

    En mycket bra recension. Får det på fredag

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter