Recension

Recension

Two Worlds

Two Worlds

Per Larsson 2007-07-27 19:06

Genre: Fantasy, Rollspel
Testplattform: PC
Utgivare: South Peak Interactive
Utvecklare: Reality Pump

Two Worlds, utvecklat av polska Reality Pump, följer standardmallen för stora och fria rollspel men har nog med egna idéer för att kännas personligt. Alla är visserligen inte bra, vissa saker borde inte finnas där och andra lämnar dig förvirrad men det mesta blir bra nog för att Two Worlds ska kunna stå på egna ben. Frågan är nog mer om du är redo för att ge dig an ännu ett hundratimmarsrollspel.

Precis som i Bethesdas hyllade The Elder Scrolls IV: Oblivion är Two Worlds ett actionrollspel. "Vem behöver karaktärsutveckling när man kan göra spelvärldar stora som månen?" tycks tyvärr vara den slogan vi måsta leva med i den här genren. Trots att det tvingar dig att spela en manlig legosoldat är handlingen statisk och förutsägbar. Världen däremot är mer genomarbetad med bergiga snölandskap och dvärgar i norr som kontrasteras av lava och orcher i söder. Däremellan hinns det med mindre ökenområden och dussintals städer, fiskebyar, torn, kyrkogårdar, grottor och väderkvarnar. Det du kommer springa runt i mest är dock skog. En grön och stenig skog som du förmodligen har sett alltför många gånger förr.

Vem vill inte leka i skogen?

Ryktet som går runt om att det pågår ett krig mot orcherna är skönt nog inte bara ett rykte utan verklighet. Halva kartan är under belägring av de gröna varelserna som byggt upp läger och baracker utmed de större vägarna samt runt de få städer som ännu inte har intagits. Problemet är bara att orcherna mest sitter och pillar sig i naveln i sina bekväma läger. Tyvärr kommer du dock aldrig att få se några stora fältslag mellan människorna och deras fiende nummer ett utan du får nöja dig med att se dem ligga på rygg och titta upp mot himlen. Konstigheter som detta är något som förföljer alla spelets varelser. AI:n hos dina motståndare gör att de attackerar dig så fort de ser dig och om det sen råkar vara en sten eller ett hus i vägen är uppenbarligen av mindre vikt. Intelligenskvoten hos de fredliga människorna är inte mycket bättre utan tycks ha inspirerats av hönornas sätt att klumpa ihop sig i en stor hög, trots att det finns gott om plats en bit bort.

Grafiskt bjuder Two Worlds på härliga texturer och en bra fantasy-design. Problemet är bara att du endast ser tio meter framför dig innan det blir suddigt. Visserligen inkluderar den senaste patchen valmöjligheten att se platser längre bort men ur fokus. Detta ser betydligt roligare ut än att ha en grå vägg framför dig hela tiden, men det gör å andra sidan att du känner dig extremt närsynt. Utomhusmiljöerna ser överlag bättre ut än inomhusområdena. Städerna är genomgående på tok för tråkiga och känns mer som en kuliss än ett handelscentrum, då de få hus du kan gå in i endast låter dig besöka första våningen. Grottorna å sin sida alternerar bara mellan två texturer vilket gör att de snabbt blir enformiga. Modellernas design är ojämn och du kommer i ena stunden få se en riktig maffig demon för att i den andra få nöja dig med att se invånare i en stad som alla har samma skin. Vissa varelser såsom odöda, skelett och drakar visar på fantasifull design medan vildsvin, dvärgar och orcher inte är mer än torra nödlösningar.

Klasskampen

Ett minne blott

Two Worlds använder sig av ett klasslöst nivåsystem likt det i Fable. De poäng du får efter varje nivåökning kan spenderas helt fritt på vilken färdighet eller egenskap du vill förbättra. Eftersom spelet är riktigt stort, och du behöver nå en ganska hög nivå innan du ens kan börja på huvudäventyret, kommer du att ha ganska mycket poäng att spendera vilket resulterar i att du kommer tillhöra flera klasser hur du än gör. De egenskaper du kan lära dig består även endast av tio nivåer, vilket gör att du snabbt kommer att bemästra dem du riktar in dig på från början. Detta resulterar i sin tur att du med största sannolikhet kommer få samma karaktär i slutet av spelet hur du än väljer att spendera poängen inledningsvis.

Av alla de färdigheter du har att välja mellan måste du dock räkna bort ett par. Att kunna slå en ryttare av sadeln med ett spjut låter väldigt häftigt. Problemet är bara att det inte finns några fiender som rider i hela spelet. Att lära sig simma snabbare låter användbart, men inte när du upptäcker att det bara finns en flod. Andra färdighter fungerar helt enkelt inte som de ska. Att lägga poäng på att lära sig rida häst är helt meningslöst eftersom det inte gör någon skillnad, det är nämligen lika omöjligt att rida hur du än gör. Utöver dessa "små" problem är spelet trots ett par omplåstringar fortfarande väldigt obalanserat. Det farligaste du kan möta i spelet är till exempel inte en enorm drake utan liten kille med en ännu mindre pilbåge. Pilbågar gör nämligen massiv skada oavsett hur duktig bågskytten i fråga är. Lägg därtill att varje pil har 50% chans att paralysera den som träffas och du har ett överlägset vapen. Samma sak gäller förstås för dig, så med bågen i högsta hugg kan du desarmera fienden med en enda pil vilket gör att de med största sannolikhet flyr från dig i panik.

Fast egentligen spelar det ingen större roll hur svåra fiender du stöter på, du kan nämligen inte dö. På två av de tre svårighetsgraderna kommer du tillbaka från dödsriket i närheten av den plats du dog på, med full hälsa och utan straff som avdrag på din erfarenhetspoäng. Skummare blir det när det inte ges någon förklaring till varför din karaktär inte kan dö. Detta gör att du aldrig behöver överväga ditt beslut att springa rakt in i grupp av farliga bestar och det hela blir bara dråpligt när du för femte gången attackerar en cyklop som dräper dig med ett slag.

No roleplay for you!

Din karaktärs röst är hemsk. Han låter nämligen som en brådmogen femtonåring som spelat alldeles för mycket D&D i morsans källare - ensam. Din hjälte kommer att ropa saker som "I am alive again!", "Oh, it’s raining!" och den blivande klassikern "Say hello to death!". Utöver detta är dialogen med de datorstyrda personerna är för det mesta helt meningslös och de kommer ofta att besvara dina frågor på samma sätt, oavsett ämne. Det här är verkligen ett actionrollspel ut i fingerspetstarna.

Two Worlds har dock ett äss i rockärmen mot sina konkurrenter - onlinedelen som bjuder på två spellägen: RPG och PvP. I RPG-delen skapar du en karaktär, bestämmer vilken stad du vill börja i och sedan är det bara att sätta igång. I staden köper du din utrustning och när du är redo hänger du på någon medspelare ut i världen för lite äventyr. Inte något som kan jämföra sig med ett MMORPG direkt, men det fyller sin funktion och är underhållande i mindre doser. PvP-läget å sin sida är precis vad det låter som. Tyvärr saknas den funktion som skulle kunna göra PvP-läget riktigt intressant och unikt - att importera sin enspelarkaraktär.

Charmigt

- som en B-film

Det Two Worlds lever på är sin storlek. Det finns verkligen massor av platser att se och massor att göra. Även om stridssystemet är långt ifrån buggfritt är det fortfarande underhållande tack vare det stora antalet fiender du måste slåss mot och de olika färigheter du kan använda. De flesta uppdragen är enkla "FedEx"-liknande ärenden som antingen går ut på att du ska hämta något, prata med eller döda någon.

Jag har klagat väldigt mycket på Two Worlds, men precis som Elder Scrolls IV: Oblivion har det något som suger in mig. Att upptäcka nya städer, anfalla ett orchläger eller att bara springa runt i skogen och plocka blommor ger mig någon form av glädje. Kan du se spelet för vad det är - ett något buggigt actionspel med rollspelsinfluenser - och kan nöja dig med det ska du ge det en chans. Delvis för de hundratals speltimmarna Two Worlds och för online-läget, men mest för att det är väldigt kul att ge en orch på käften med en klubba storlek större.

Testdator:

AMD 3500+
1 GB RAM
Geforce 7900 GT 256 MB
Windows XP


FZ BETYG

FZ:s betyg: 

 Tveksamt


Bilder

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • Wardancer

    Wardancer 2007-07-27 19:49:20 #1

    Låter nästan som betyget är alldeles för högt med tanke på vad som står i recensionen när spel som fått bra kritik i recensionen fått lägre betyg.

    Men spelet låter inte speciellt bra gjort, jaja...

  • Jozo

    Jozo 2007-07-27 19:57:28 #2

    Mjae, jag håller mig nog till Oblivion...

  • Bild saknas

    papper 2007-07-27 20:03:41 #3

    Ska nog testa detta, vem vet efter ett par patcher kanske det blir en riktig hit :)


    Edit: Föresten, var det version 1.4 ni testade? Verkar vara den senaste.

  • Bild saknas

    Raderad 2007-07-27 20:26:36 #4

    Lite för högt betyg känns det som... Inget spel som passade mig iaf :)

  • Bukload

    Bukload 2007-07-27 21:20:56 #5

    Wardancer skrev:
    Låter nästan som betyget är alldeles för högt med tanke på vad som står i recensionen när spel som fått bra kritik i recensionen fått lägre betyg.

    Men spelet låter inte speciellt bra gjort, jaja...


    Förstår om det är oklart, men det är storleken och suget som bildas som, enligt mig, gör det till ett helt godkänt spel. Det finns bokstavligt talat hur mycket som helst att göra. Problemen med skills, NPCs och AI är något som irriterar men förstör bara delvis spelglädjen. Det finns kvar räcker för att spelet ska vara värt en trea.

    papper skrev:
    Ska nog testa detta, vem vet efter ett par patcher kanske det blir en riktig hit :)


    Edit: Föresten, var det version 1.4 ni testade? Verkar vara den senaste.


    Började spela 1.0. Gav upp efter någon timme för det såg så fult ut och gick vidare med 1.4.

    Och ja, det verkar som om utvecklarna är intresserade av att patcha spelet så förhoppningsvis kommer det bli ett riktigt bra spel efter att de fixat till det värsta i spelet. Om nu någon orkar vänta så länge, villsäga.

  • Bild saknas

    BigD 2007-07-27 21:27:43 #6

    bläh gjorde misstaget att köpa spelet igår, gillade oblivion som fan men det här är bara vidrigt på alla sätt.
    Vidriga characters, vidrig voiceacting och tråkigt...
    Snygga och stora är utomhus miljöerna men det är inte tillräckligt för att man ska spela denna skit.

    Skulle ge rådet att undvika detta till vilket pris som helst, avinstallerat och ligger på hyllan redan

  • Bild saknas

    PaZ 2007-07-27 22:01:15 #7

    Recensionen känns inte korrläst, med "orhcer", "orcer" och "hönornass" bara i de första två styckena, och meningar som "Pilbågar gör nämligen massiv skada oavsett hur låg duktig bågskytten i fråga är."

  • Bild saknas

    Devices 2007-07-28 00:07:43 #8

    Citat:
    och den blivande klassikern "Say hello to death!".


    Hihihi, nästan så jag får lust att köpa spelet bara för att få höra om det där låter lika roligt i spelet som det lät i mitt huvud. FZ:as recensioner verkar ofta vara mer underhållande än spelen som beskrivs!

    :up: :D

  • Bild saknas

    Raderad 2007-07-28 01:54:30 #9

    Ett riktigt skit spel ... som sagt.

    Fattar inte att någon värdig skribent ger det högre än en etta.

    Sorry Bukload, men tror inte vi har samma smak på spel. :)
    Håller mig själv nog till Baldur's Gate och de andra riktigt rollspelen... samt lite låtsas RPG i Oblivion. :D

  • Bild saknas

    Gäst 2007-07-28 06:25:28 #10

    Oblivion är ju alltid oblivion.

  • Bild saknas

    alobergsli 2007-07-28 09:00:56 #11

    Citat:
    Trots att det tvingar dig att spela en manlig legosoldat är handlingen statisk och förutsägbar.


    tack jag slutade där. blir inget köp :)

  • Bild saknas

    Silentzio 2007-07-28 11:00:51 #12

    ha, låter lite som det floppat åt samma håll som gothic 3. De farligaste man mötte där var alla djur. du kunde döda 40 orcher i ett svep, men så kom en varg och du var toast i närstrid.

    någon som vet om detta blivit bättre iom senaste patchar btw?

  • Bild saknas

    mullet 2007-07-28 13:21:57 #13

    Mycket bra recension, dock hade jag rackat ner på det ännu mer! :) Stackars folk som köper detta...

  • Bild saknas

    Exim 2007-07-28 16:58:22 #14

    one word "SUCKS"

  • Bild saknas

    Raderad 2007-07-28 17:14:04 #15

    mullet skrev:
    Mycket bra recension, dock hade jag rackat ner på det ännu mer! :) Stackars folk som köper detta...

    Spelat demo eller?

  • Phobos

    Phobos 2007-07-28 22:07:46 #16

    Kommer inte komma på fråga. Redan vid senaste trailern som släpptes via Xbox Live så var jag överens med mig själv. Hade detta kommit i en tid av total speltorka i övrigt så hade jag kanske kanske övervägt det då man är RPG addict, men nu då det finns så många spel runt knuten så inte en chans att man slänger deg på detta.

  • Mabec

    Mabec 2007-07-29 17:49:05 #17

    2.5?

    Alltid något att skryta med på kartongens framsida.

  • Svenpa

    Svenpa 2007-07-29 21:14:27 #18

    Första instrycket var "bläh" men det blir senare roligare. 1.0 är på tok för buggigt dock. Designen på saker o ting är inte heller särskilt bright. Har hoppat in och ur diverse quest ställen utan problem, bla main quest skattkammare därmed totalt ignorerat tillhörande quest.

    Det som tog priset var dock den gången jag provade en ny magi på en main quest npc, han dog på fläcken, men det slutar inte där, eller jo, det var precis vad det gjorde. Slut scenen rullade igång o jag blev bootad ut till main menu. Hela skiten blev spoilad, ganska shockerande.

  • miffot

    miffot 2007-07-30 10:02:27 #19

    spelat spelet i två dagar nu i börja tycker jag det var segt vara bara springa runt döda vargar sånt som man klarade av lätt.
    men en bit in i spelet när man fick bättre utrustning blev det roligt storma orcer på 10 st och bara slakta.
    håller med resecenten spelet är en aning buggit men det kommer ordnas upp i senare patchar skulle jag tror var ju lika med wow buggit i början sen var det bra efter ne 4 st patchar eller mera.

  • Bild saknas

    axelmonster 2007-07-30 12:43:51 #20

    Jag tycker att spelet är riktigt underhållande. Helt klart värt ett köp enligt mig.

  • Bild saknas

    beersgarden 2007-07-30 13:26:52 #21

    Inte mycket att hänga i granen, jag spelade ändå spelet ganska länge, 20 timmar eller något, men efter ett tag blev det för mycket upprepningar, för obalanserat och jag börja slita mitt hår pga all dålig voiceacting... Om jag stöter på en person ute som säger "mayhap" till mig kommer jag nog rent instinktivt bitch-slappa dem;)

  • Svenpa

    Svenpa 2007-07-30 19:12:03 #22

    Tycker bara voiceactingen är rolig, inget man tar seriöst.

    Helt klart godkänt spel om man tar in hela intrycket.

  • Ravenknight

    Ravenknight 2007-08-01 20:28:10 #23

    Opolerat men mkt roligt spel enligt mig. Men visst hade dom kunnat skippa skådespelarna helt och hållet.

    Ha.! kom på en lösning när Jag installerade om spelet på min laptop. Man knaju nämligen ta och knappa in tyska röster med engelsk text. :)

  • Bild saknas

    Raderad 2007-08-17 22:46:36 #24

    Köpte spelet för 2 veckor sedan och intrycket är väldigt blandat. Det är roligt att spela men väldigt buggigt.

    Positivt!

    + Stor värld. Mycket att se och upptäcka
    + Famtastisk grafik. Väldigt vackert.
    + Bra gränssnitt, hyfsat enkelt att utföra handlingar. Var enormt besviken på Oblivions gränssnitt som var det sämsta jag sett sedan jag spelade gamla Amiga/Vic64 spel så detta var ett enormt steg framåt.
    + Onlinespelet. Ger en ökad livslängd på spelet istället för att när man spelat slut offlinekampanjen så kommer ett: "-Jaha...ochnu ?"

    Negativt!
    - Resurskrävande, Ha bra/ny dator.
    - Buggigt, många och ofta.
    - Bara kunna skapa en sorts klass/ras(förutom online-multi)
    -Online/multiplayer-spelet. En så pass bra idé så dåligt implementerad. Detär riktigt kul, men men...

    Det påminner ganska mycket om multispelarläget i Diablo. Du startar en karaktär och kan spela en kort eller lång stund och erfarenheter, skills, items och pengar är kvar till nästa gång. Men de borde ha tittat på riktiga MMORPG och lärt sig en hel del. Att hitta och gå med i partyn är dåligt gjort. Chatfunktionerna är urusla. Stabiliteten på servrarna lämnar en hel del att önska. Det är speciellt irriterande om man spelat 4 timmar tagit sig upp X levels ökat skills hittat items osv bara för att rå ka ut för en serverkrasch och att dessa fyra timmar då är förlorade. Ingen kontinuerlig save. Detta leder till att man loggar in och ut ofta(då savear den) för att inte riskera att förlora det man åstadkommit. Huvudsakligen tyskatalande på servrarna så talar man inte tyska är det lite besvärligt. Om man skapar flera gubbar kan man inte byta namn på dem, din rouge heter samma som din firemage och din barbar. En trevlig feature (eller är det en bugg) är att alla dina multispelare delar pengar så har du startat en gubbe och samlat ihop 100.000 guld så har din nästa nya Level 1 gubbe tillgång till dessa 100.00 :-) Det i kombination med att man kan flytta items mellan sina olika gubbar (t.ex om din warrior hittat en mängd necromancers-spells så kan denne bara flytta över dem till din necromancerkarraktär. På så sätt kan man låta sina olika gubbar hjälpa varann istället för att sälja till vendors. Man måste lösa questar för att låsa upp nästa område vilket är trevligt men lite mer fantasi i quest-utformningen hade varit trevligt. Som det är nu så blir det rätt så repetitivt. Om man skapar ett party så är det ofta osynk mellan partymedlemmarna vilket är mycket frustrerande. Trots alla dessa negativa delar är det fortfarande roligt, tro det eller ej! :-)

  • Bild saknas

    Raderad 2007-08-18 15:50:14 #25

    Jag har också testat spelet i ett par dagar...

    Det är VÄLDIGT buggigt, kom inte på tanken att t.ex. trycka alt-tab och hoppa över till windows fram och tillbaks, funkar BARA om du kör i windowed mode, trots att det GÅR att trycka alt-tab även i full screen.

    inventory och magisystem är väsentligt bättre än det i Oblivion där en sådan enkel sak som att hämta ett givet item ur din inventory är en hel process. Men det har fortfarande lång till effektiva inventorysystem som det i t.ex. World of Warcraft, jo jag VET att det inte är samma sorts spel, men varför måste man står på exakt rätt pixel för att öppna en låda eller loota medans plocka blommor går att göra på flera meters håll? Items i inventoryt ligger lite hur som helst, och det är relativt enkelt att komma åt saker om man bara hittar dem. ctrl-rmb dubbelklick för att hämta en hel stack var en bra funktion.

    irriterande att den hele tiden flyttar runt muspekaren, man får hålla på att dra omkring den så mycket att man riskerar tennisarmbåge.

    Alkemisystemet är väldigt bra skrivet, och så även metoden för att lägga ihop likadana rustningar och vapen till bättre sådana, även om jag inte förstår HUR det går till så är det väldigt bra tänkt.


    Onlinesystem är fantastiskt buggigt och folk svarar INTE på frågor i chatten, max femtio spelare på en server också, väldigt lågt, sällan så många på ännu.

    En annan "bugg" är att det i dagsläget går att bli otroligt rik på att göra ingenting, bara starta en instans, gå in, stjäl allt i alla hus, gå ut och sälj till instansen är tom, logga ut till stan, starta om instansen och gör om, alla skåp och lådor är fyllda igen och inga invåndare brys sig att du rånar dem trots att de står bredvid och tittar på (i online spelet)

    Annars så är spelet i sig själv ganksa ok, tråkigt med upprepande av questar samt att man inte har någon som helst indikation på om man kan klara av questen eller inte.

    En bonde delar t.ex. glatt ut en quest om att döda en jätte drake av sten utan att ens indikera att om den i princip tittar på dig så är du död. Eftersom det är gratis att dö så spelar detta dock ingen roll.

    Sedan hakar jag personligen upp mig på att en magiker kan gå omkring i platemail om han vill offra styrka på det.
    Alla klasser kan lära sig allting i princip, det är bara vad du kan i början som bestäms av klassvalet.

    Jag retar mig också på att du sätter ditt onlinenamn EN gång, så alla dina karaktärer heter alltid det... känns inte bra

  • vurt

    vurt 2007-08-23 07:40:57 #26

    Synd att FZ recencerade innan 1.5 Patchen - över 1GB med förbättringar, många saker i recensionen stämmer helt enkelt inte alls längre. Många saker håller jag inte med om heller, men det är ju en annan diskussion..

    Någa saker som jag tycker är mycket bättre än Oblivion:

    * Spelvärlden. Större, mer intressant och mer varierande. Olika slags teman i städerna(inte alla)
    * Huvudstoryn (börjar rätt löjligt, men blir bättre)
    * Gränssnittet
    * Kartan
    * Grafiken. Te.x att vattnet glittrar snyggt när man ser det från långt håll och Skogen ser tät ut, inte bara ett träd här och där.
    * Laddningstiderna
    * Stabilitet, har aldrig krashat för mig
    * AI. Inga exploits så som att man kan hoppa upp på en stor sten och AI'n fattar inte hur man kommer upp - du dödar han/dem under tiden.

    Gillar även hur man tänkt till för att göra spelet kul, te.x belönas spelaren om han hittar ett likadant vapen/rustning, då kan man sätta ihop och förbättra det (om likadant).

    Angående rösterna, det är inget fel på dom för det mesta (jämfört med andra spel). Det som är lite irriterande är väl hur man valt att använda ett mer gammeldags språk "nay" osv.

    Jag skulle helt klart rekommendera ett köp om du är precis som jag - diggar Elder Scrolls och Gothic-serien, det är helt i klass med dessa spel, speciellt efter 1.5 patchen.

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter