TalismanI ett tillkännagivande som torde försetta FZ:s brädspelare i ett kollektivt magpirr berättar japanska
Capcom att man kommer att släppa Games Workshops kultförklarade brädspel
Talisman i nedladdningsbart utförande till såväl pc,
Xbox 360 som
Playstation 3. Beskedet gavs under gårdagen på företagets årliga branschdag "Gamer's Day" i San Francisco men redogör bara kortfattat för det konkreta innehållet.
Släpps till...Klart är dock att utvecklaren Big Rooster Software kommer att återge spelet med 3D-grafik, att fyra spelare kommer att kunna delta både on- och offline med någon av 25 tillgängliga karaktärer, att expansionspaket redan nu är påtänkta för senare lansering och att man räknar med att släppa spelet någon gång under
årets fjärde kvartal.
... pc, 360...Talisman släpptes i sitt svenska utförande
1987 av det nu nedlagda spelföretaget Äventyrsspel och torde enklast kunna beskrivas som ett enklare rollspel i fantasymiljö. Med hjälp av särskilda talismaner - medaljonger som ger tillträde till den så kallade Eldsdalen på spelplanens mitt - tävlar spelarna om att först komma över Härskarkronan.
... och PS3.Även om den svenska versionen är baserad på spelets andra utgåva talar omständigheterna för att Capcoms skötebarn kommer att baseras på den fjärde editionen som är tänkt att butikslanseras någon gång i oktober. FZ återkommer med ytterligare information - inklusive de första riktiga filmklippen och skärmdumparna - framöver.