Som vi [n=23401 rapporterade om] för några dagar sedan så gick det rykten om att utvecklingen av Frontlines: Fuel of War till Playstation 3 var på väg att läggas ned. Utgivaren THQ meddelar nu att så är fallet. Anledningen till att spelet läggs ned sägs vara att utvecklarna fastnat vid Unreal Engine 3-motorn (som tydligen är lättast att använda på pc och Xbox 360) och att utvecklandet av spel till PS3 varit bökigt då den kom ut ett år senare än 360-boxen.
Uppdatering
Nu har vi fått tag i en länk till det officiella pressmeddelandet. Se nedan.
Release: Aldrig
Utvecklare: Kaos Studios
Förläggare: THQ
Givetvis tråkigt när titlar läggs ner men det känns inte som nån större förlust.
Förklaringen törs man väl inte drista sig till att säga nåt om.
Fan vad bra, är så jävla trött på alla dessa jävla FPS-spel som kommer ut. Speciellt dom i den här stilen.
jahopp, jaja inget spel som jag själv tänkte köpa till ps3an ändå, men lite tråkigt att dom lägger ned för dom inte kan utveckla det till ps3 O_o
dom missar ändå inget bra
Tycker det är oproffsigt att inte lära sig alla konsoller? Jag vet att ps3:an är svår, men om andra kan så borde dom också kunna. Men som sagt, dem är ju "bara" moddare från början så man kanske inte ska förvänta sig nåt annat?
Jag gråter inte direkt. Hoppas det floppar, dom snor ju bara från andra och gör det dåligt.
Oroväckande att det är så svårt att utveckla spel till PS3:an. Denna titel kanske inte var något att hänga i julgranen men det sänder ändå en signal. Dessutom finns flera exempel på spel som gör sig betydligt bättre på 360:n typ Virtua fighter 5 och Orange box.
Orka att ingen e smart nog att kunna utvecka spel te ps3an :S va fan började folk jobba dirr efter dagis eller?? helt sjukt kasst, dock så vinner la detta spel inga oscars
Jag som trodde att Epic utvecklat unreal3-motorn med PS3 speciellt i åtanke. så kommer THQ och säger att det är svårt att utveckla för den... inte så lovande.
Lite skumt att de inte kan utveckla ett spel till PS3, jag menar finns ju massor med företag som inte verkar ha några problem med det. Kassa utvecklare eller kass hårdvara, det är väl det som är frågan.
PS3-versionerna av multiplattform spel är ofta lite sämre än 360 versionerna.
PS3 är lite som Wii det är bara dom egna exlusiva spelen som blir så som det är tänkt.
Det hela handlar ju om pengar.
Är det för mycket jobb att utveckla en version av spelet som inte kommer att sälja så mycket... är det givetvis bättre för dom att bara hoppa över den versionen helt.
PS3an har ju ett stort problem, säljer konsolen dåligt så finns det ju automatiskt mindre potentiella köpare för spelen. Lägg sen till att det tar längre tid att utveckla för den på grund av strul så förstår man ju varför sånt här händer.
Hahaha, detta året kanske inte heller blir Sonys, flera förseningar och nu lägger de ner FFOW till PS3 också ^^
Handlar inte om att vara smart nog, jag är rätt säker på att de flesta utvecklare kan fixa ett spel till PS3:an. Om det däremot kostar dubbelt så mycket att utveckla för den jämfört med 360 så behövs det säljas dubbelt så många spel. Rätt enkel matematik.
Roligt med alla dessa "experter" som säger att det är lätt utan att ha en susning om hur det egentligen är.
Inget jag gråter floder över, känner mig inte spec lockad utav spelet
LoL. Lite konstigt att skylla på ut3 motorn när ut3 är släppt av epic på ps3? Synd dock att inte ps3 får nöjet, jag ser iaf fram imot x360 versionen snart.
Dock verkar ps3 vara svårare men inte omöjlig att skriva till. Vore kul om sony hjälpte till och fick utbildat lite mer folk som inte klagar så fort dem sitt fast. Funderar på ps3 köp snart men inte förrän det släpps fler titlar som är bara skrivna för den maskinen.
Burnout Paradise utvecklades med Ps3 som huvudplattform, var inga problem att kovertera till några andra format. Det handlar troligtvis om slöa utvecklare.
Testade demon på xbox o det va inget att vänta på....
Halleluja! ![]()
Skämt åsido spelet kändes som flopp ändå.
Vilka latmaskar. Alla spel som har UE3 har gått bra hittills, förutom Rainbow Six Vegas som hade alldeles för lite fps.
"Burnout Paradise utvecklades med Ps3 som huvudplattform, var inga problem att kovertera till några andra format."
Och hur vet du det?
Alla utvecklare går inte direkt ut i pressen och grinar om deras utvecklingsproblem.
Dock så har du en poäng...
Är ju snyggare på ps3 t.o.m, så jävla löjligt när de skyller på ps3.an hela tiden det bevisar bara deras dåliga erfarenhet av att göra spel
då är det ju enkelt att skylla på ps3.an. När de inte ens kan få spelet att fungera på varken pc eller 360 utan att texturer försvinner och spelet buggar på alla olika sätt så förstår jag att de lägger ner ps3 versionen, tycker de kan slänga spelet i soptunnan för det var fullkomligt värdelöst !
Åh, fler experter!
Vene men har spelat betan och spelet känns lite efter, lång utvecklings tid och halkat på efterkälken kanske?
Tycker i alla fall känslan var riktigt usel i spelet.
Verkar ju faktiskt vara ett riktigt skitspel så det är väl knappast en förlust.
IEGOCENTRIC
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38