Nyheter
Pitchford lovar Hell's Highway-demo

Pitchford lovar Hell's Highway-demo

19 kommentarer

Tomas Andersson 2008-08-11 19:50


Brothers in Arms: Hell's Highway kommer dyka upp i demoform. När och i vilken form är dock oklart - utvecklarna har ställts inför dilemmat att färdigställa den innan fullversionens premiär, vilket snor mankraft och i värsta fall flyttar fram releasen än en gång, och att göra klart spelet först. Det berättar Gearbox-bossen Randy Pitchford i en intervju med Eurogamer.

Bild 282793
Rådgivaren John Antal i ivrig väntan på en demo?

Att det kommer en demo är klart. Åtminstone till Xbox 360, och nästan helt säkert till Playstation 3. Pitchford förklarar läget:

Vi är 100 procent säkra på att det kommer en demo till Xbox 360, 99 procent på en Playstation 3-demo och omkring 50 procent på att det kommer en demo till pc.

Klart oklara klara besked, får man säga. Spelet släpps hursomhelst till alla tre plattformar den 25 september. Det är i alla fall det senaste beskedet. FZ:s sannolikhetskalkylator bedömer chanserna att datumet stämmer till 99,9 procent. Med förbehåll för att releasen kan komma att flyttas i sista stund, förstås.

Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter