Under serietidningskonventet New York Comic Con. i, du gissade rätt, New York så snappade Newsweek-journalisten N'Gai Croal upp något intressant. Via en Twitter-uppdatering har vi fått reda på att Bethesda arbetar med ett ännu okänt iPhone-spel. Ett spel som mycket väl kan tänkas ha kopplingar till Fallout- eller The Elder Scrolls-universumet. Företaget har sedan tidigare släppt mobilvarianter på deras populära Elder Scrolls-serie, och har god förståelse för de bärbara formaten. Kanske är det alltså Fallouts tur att hamna i telefonen nu?
För mer matnyttigt om vad som sades hänvisar vi till MTV:s spelblogg, som bland annat tar upp The Elder Scrolls IV: Oblivions ökända hästrustning.
hoppas verkligen det kommer till Iphone kommer göra spårvagnsfärden mycket trevligare
Låter kul om det är sant.
Skulle vara intressant att se hur det skulle bli
Hoppas att det kommer snart!
TES Travels: Shadowkey till gamla N-Gage är nog det bästa mobilspel jag spelat. Önskar de hade släppt det andra enheter också, och varför inte nya N-Gage med?
Är Iphone typ lika stora som Nintendo DS eller?
Börjar komma fler och fler spel nu!
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Pixelpojken
BILDJÄVELN
Fotograf Manuel Ek
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38