Ett jättemärkligt misstag verkar ha smugit sig in i Rockstars expansion till Grand Theft Auto IV. En uppdatering till The Lost and Damned verkar ha tagit bort blodpölar under lik, och även tonat ner blod som skvätter när någon blir skjuten. Även kameravyn när man besöker prostituerade har begränsats. Kotaku har gjort en jämförande video för att visa på skillnaderna mer konkret.
Det som föranleder oss att tro att detta är ett misstag från Rockstars sida är att det motsatta skett i Australien -- där spelet tidigare varit censurerat på detta vis. Där verkar samma uppdatering släppa på censuren, bisarrt nog.
Varken Microsoft eller Rockstar har velat kommentera det inträffade ännu. Vad tror du har hänt?
*Det var INTE expansionen som skapade problemet, utan en separat uppdatering till spelet. Rockstar ber om ursäkt till alla fans -- problemet är löst och blodet är tillbaka.
Release: 2009-02-17
Utvecklare: Rockstar North
Förläggare: Rockstar Games
Något de borde censurerat är när man får se en snubbe helnäck.
mixie: Är du ultra konservativ? Tycker du att en naken data snubbe är farligt? Är du ultra homofob? Byter du kanal om du ser en penis i en film?
Tråkigt när de råkar mixa ihop releaser, hoppas att de fixar det.
tänkte väl när jag satte på en hora här om dagen att jag inte fick se något?
Trodde de plockat bort Stubbs stump. Garvade som fan när man fick se honom näck, kändes som om Rockstars återigen gett konservativa idioter i usa en käftsmäll.
Tycker att dom borde sätta in mer våld kommer ihåg då man körde GTA 3 det var riktigt våld.
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Pixelpojken
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38