Amerikanska NPD-siffror för februari dök nyligen upp. Nintendos Wii Fit visade återigen vilka långa ben titeln har, och knep förstaplatsen trots att spelet lanserades redan i maj föregående år i området. Att Wii Fit är riktigt populärt är ingen nyhet - men att det Balance Board-kompatibla motionsspelet nu har sålt bättre än Halo 3 är betydligt mer överraskande.
Mitt i det djupaste USA, Bungies och Halos hemmamarknad, får alltså den senaste delen i Microsofts flaggskeppsserie stryk utav... ett träningsspel. Tilläggas bör också att spelet funnits i handeln åtta månader färre, samt till ett högre pris än för vanliga spel. Fram till februari har Wii Fit sålt 6 miljoner exemplar bara i USA. Halo 3 har sålt 5,9 miljoner.
Samtidigt rapporteras nu också att Wii Play sålt över 10 miljoner exemplar, bara i USA. Spelets försäljningssiffror hjälps visserligen av att det kommer bundlat med en Wii-fjärr, men det är ändå riktigt anmärkningsvärda siffror givetvis. Brittiska Gamespot har fått några uttalanden av Nintendos Cammie Dunaway i frågan:
Äger du Wii, och har du också investerat i mer än en handkontroll?
IEGOCENTRIC
Gurgelfnuttande
Red-logg
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
en blogg om en punkare
Svenska Deltaco introducerar datorplattan Protab2 IPS9 från Point of View med...
Nyheter, i går, 15:23
LG Electronics har på en visning i Monaco presenterat världens största och...
Nyheter, i går, 14:54
HP Officejet 150 Mobile är enligt företaget världens första mobila...
Nyheter, i går, 14:25
Lacie lanserar en ny nätverksansluten lagringslösning (NAS) med två diskar,...
Nyheter, 2012-05-22 09:34
Asus kommer med en ny produkt som kombinerar tre olika enheter i en. Padfone...
Nyheter, 2012-05-22 09:13