Har du skrotat planerna på att åka till Los Angeles och E3-mässan nästa vecka och är deppad över det? Trösta dig med alternativet Gotland Game Awards. Mässan anordnas av Högskolan på Gotland och äger rum den 2-3 juni.
Ett 30-tal spel som utvecklats av högskolans studenter tävlar i olika kategorier. Prispotten ligger på totalt 400 000 kronor och en lycklig vinnare får visa upp spelet på GCDC-mässan i Tyskland i augusti. Vinnarna utses av en jury bestående av branschfolk från bland annat Starbreeze, Grin och Avalanche.
Gotland Game Awards går av stapeln på Wisby Strand och inträdet är gratis. Om du har vägarna förbi Gotlands huvudstad tisdag eller onsdag nästa vecka svänger du lämpligen förbi där, alltså.
coolt, för en gångs skull vill man bo på Gotland :/
Synd att Gotland ska ligga så långt bort
Tur att man bor där då. Otur att man är i Stockholm den veckan. Doh!
Nej, fan oxå, kunde det inte vara i västerås.
Tur att man bor på Gotland
ska lätt dit och se
Trevligt
Jag pluggar här på högskolan, det här brukar inte vara någon woow sak. Men det brukar finnas roliga saker att se.
Mjo, utflyttad inböling, kanske borde ta sig hem till moderlandet ^^
Tror polaren förmodligast borde ha sitt XBLA spel där. http://blog.penaltyofheroes.com/ - Penalty of Heroes.
Öland har en bro *hint hint*
Äntligen ett spel convent i Sverige som ser värt ut att åka till! ...synd att det här några hundra mil ditt
Karlskrona hade ju passat bättre för detta. Hur kan man förövrigt lägga en spelmässa på Gotland? Ungefär som att ha den på Kolahalvön......eh centralt....nej.
Pixelpojken
Pixelpojken
Simon - varken mer eller mindre
Fotograf Manuel Ek
Pixelpojken