Sony utannonserar att en sjätte expansion till onlinerollspelet EverQuest II, titulerad Sentinel's Fate, ska släppas i februari 2010. Bland nyheterna märks högre nivåtak (level 90), introducerandet av achievements och att man numera ska kunna spela low-level-grejer med en hög-levlad karaktär och fortfarande få erfarenhetspoäng.
Utannonserandet kom vid Sonys årliga Fan Faire i Las Vegas. Utöver Everquest II-expansionen utannonserades även den sextonde (!) expansionen till första EverQuest. Underfoot släpps i november 2009.
Release: 2004-11-11
Utvecklare: Sony Online Entertainment
Förläggare: Ubisoft Entertainment
Skönt att veta att alla inte sitter och spelar wow...
Nu kommer förmodligen nån komma och säga, mjölkning,
på sätt och vis är det ju det, men samtidigt så ger alla mmo som släpper expansioner mer av det goda till så många som älskar spelet ifråga,
och det ser iaf jag inget fel på.
EQ2 s PVP kom alldeles alldeles alldeles för sent för att bevara mitt intresse... Lineage 2 istheshit! Ingen betalning för expansioner heller!
Att ens jämföra Lineage 2 med EQ2 känns som bortkastad tid.
Kan nog gå så långt som att säga det är varandras motsatser.
EQ2 har aldrig varit ett PvP spel och kommer aldrig att vara det.
Det är för spelare som uppskattar att göra uppdrag med vänner och kan samtidigt följa en hyffsad bakgrundstory.
Själv tycker jag att om man är tvungen att spela i en värld där hälften består av botar och spelare som inte ens förmår sig att spela själva utan förlitar sig på macros så hjälper det inte om expansionerna är gratis, eller PvPn är gudalik... men det är ju bara jag
.
Tur att det finns spel som passar allas smaker.
Det känns att EQ2 aldrig var tänkt att vara pvp-spel när man spelar på pvp-server
väldigt roligt spel dock
Låter schysst, tyvärr så är det på tok för sen imo att kasta sig in i EQ2 världen då man missat flera år av spelet ![]()
Sitter och väntar på APB istället, äntligen kan man leka Dirty Harry i ett mmo
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38