Professor Layton är en mysig knepa-knåpa-serie vars första spel, Professor Layton and the Curious Village, omfamnades varmt och hjärtligt när det släpptes i Europa. Den 25 september släpps tvåan här, Professor Layton and Pandora's Box. I Japan har dock redan en tredje del hunnits med och den 26 november dyker fyran Professor Layton and the Devil's Flute upp där.
Det är just fyran (som av naturliga anledningar fortfarande saknar europeiskt släppdatum) som kommer att få ett upplåsbart rollspelsäventyr på hela 100 timmar inuti det vanliga äventyret, meddelar utvecklarna Level-5. Det upplåsbara äventyret heter Professor Layton and London Life och utvecklas i samarbete med trähattarna Brownie Brown, som tidigare stått för bland annat Magical Starsign och Blue Dragon Plus till DS. Rollspelet var tydligen ämnat för mobiltelefoner från början, men nu dyker det alltså upp som en gratis och upplåsbar bonus i seriens fjärde del istället.
Har du haft möjlighet att få knepa med professorn, och är det något du isåfall rekommenderar till dina kära FZ-kamrater?
Release: N/A
Utvecklare: Okänd
Förläggare: Okänd
Simon - varken mer eller mindre
Luftman
IEGOCENTRIC
Singularity
Fotograf Manuel Ek
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull...
Nyheter, 2013-05-15 14:34
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara...
Nyheter, 2013-05-14 08:02
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda...
Nyheter, 2013-05-13 16:10
Cloanto har släppt Amiga Forever 2013 och C64 Forever 2013, de senaste...
Nyheter, 2013-05-13 12:48