Tidigare idag kunde vi skriva om att en förmodad Director's Cut-version av Resident Evil 5 var på gång. Nu är uppgifterna bekräftade, och Sony passar också på att avslöja att Capcoms actionskräckis kommer vara spelbar med företagets kommande rörelsekontroll för de som vill.
Resident Evil 5: Director's Cut planeras för släpp under våren nästa år. Det är lite oklart ännu om detta datumet endast gäller Japan eller om det inkluderar Europa också.
Andra spel som kommer nyttja Sonys rörelsekänsliga kan du läsa om här. Utöver spelen i länken kommer även LittleBigPlanet få stöd för Playstation 3-trollstaven. Mer utannonseranden är sannolikt att vänta när det börjar vankas ny handkontroll för PS3-ägarna.
Release: 2009-03-13
Utvecklare: Capcom
Förläggare: Capcom
Som det är nu ska man tydligen styra med en wand och springa omkring med dualshocken i ENA handen ... wtf?
Okej? RE5 är 9/10 i betyg av mig men... Onödigt med en director's cut? Vad kan komma med? Mer blod? våld? Jill lär få mer utrymme verkar det som iallafall.
Ska bli jätte interresant att se hur PS3 motion grejen fungerar i ett Action-Spel...
Oj oj oj, spännande!
Den dom visade på E3 var inte ens den färdiga versionen av den. Kommer vara mycket mer funktionell.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38