Nyheter
Ingen månadskostnad för Monster Hunter Tri?

Ingen månadskostnad för Monster Hunter Tri?

5 kommentarer

Sebastian Lind 2009-10-05 22:24


Capcom meddelar att månadskostnaden för Wii-exklusiva Monster Hunter Tri kan komma att slopas när spelet lanseras i väst. Detta på grund av lägre popularitet för spelserien här.

Det är något vi undersöker i dagsläget och det finns ett par faktorer att överväga. Först och främst är Monster Hunter inte lika populärt i väst, så det [en månadskostnad] kanske skulle avskräcka en del. För det andra har inte Japan Friend Codes, så Capcom kör alla servrar själva och månadskostnaden finns för att betala dessa kostnader.

I Japan har Monster Hunter Tri funnits ute sedan i augusti, och där har äventyrsspelet en månadskostnad. Tidigt nästa år beräknas spelet nå oss européer. Tror du att avskaffandet av en månadskostnad kan frälsa spelare som annars aldrig hade sneglat åt dinosauriedödaren?

Källa: Gamingunion.net
Spelinformation

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • 73mpl4R

    73mpl4R 2009-10-06 00:27:08 #1

    Det är nog bara positivt om dom slopar månadskostnaden!

  • Bild saknas

    Silverfish 2009-10-06 00:30:29 #2

    Det tror jag absolut, speciellt då det är till Wii, tror inte lika många är benägna att betala i månaden för ett Wii spel eftersom det inte är vanligt liksom, så jag känner i alla fall.

  • Bild saknas

    Raderad 2009-10-06 15:42:17 #3

    Wtf är felet med hans vapen? Orka härma zabauza

  • Bild saknas

    meskalin 2009-10-06 16:22:17 #4

    Ganska tråkigt och enformigt spel, passar nog bättre hos japsen.

  • Javas

    Javas 2009-10-06 17:25:11 #5

    Är det ett mmo eller hur många går att spela samtidigt? Har inte hängt med MH serien

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter