Nyheter
Ubisoft belönar spelare med Uplay

Ubisoft belönar spelare med Uplay

9 kommentarer

Tomas Andersson 2009-11-18 15:37


När Ubisoft i dagarna släpper Assassin's Creed II passar de på att sjösätta ett eget belöningssystem vid namn Uplay. När du spelar ett spel med Uplay-stöd får du poäng (så kallade "Units") för att uppnå vissa mål. Poängen kan användas för att "köpa" (låsa upp) extramaterial i spelet, alternativt kan de sparas och användas i andra framtida Ubisoft-titlar, bland annat Splinter Cell: Conviction. Poängen kan användas över plattformsgränserna (PS3, Xbox 360 och pc stöds).

Uplay är kostnadsfritt att använda och redan nu kan du kika förbi projektets webbsida. Framöver kommer en shop införas, i vilken extramaterial kommer kunna köpas för riktiga pengar om man så vill.

Besök Uplay.com

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • fanboyen

    fanboyen 2009-11-18 16:24:53 #1

    känns rätt coolt, men det borde istället vara en samling av utgivare som kör via detta tillsammans (ubisoft,ea,activision) så att det täcker mer spel, annars känns det inte riktigt lönt...

  • Bild saknas

    koffeinkaninen 2009-11-18 17:09:26 #2

    Wow, känns som värsta upplyftningen efter det Infinity ward vill göra :)

  • Sebastian Lind

    Sebastian Lind 2009-11-18 18:15:19 #3

    Herregud. Spelindustrin går verkligen utför.

  • Nocturne

    Nocturne 2009-11-18 18:49:53 #4

    Inget tipstack? Show me some love! =D

  • Bild saknas

    Cedric 2009-11-18 19:44:10 #5

    Är det inte sånt här meck EA la in i Dragon Age? Blev bara irriterad av att behöva skapa användare och skit för att ladda ner uppdateringar och ladda upp achievements..

  • Eisenhart73

    Eisenhart73 2009-11-18 23:06:15 #6

    eh? jaha? börjar ledsna på att alla utvecklare ska ha nåt sånt här onlineskräp. man blir snart så låst och kontrollerad så man lär sluta spela helt.

  • Bild saknas

    Raderad 2009-11-19 00:38:25 #7

    Rostade grodor! dra och stick ubisoft!.

  • Grumbledock

    Grumbledock 2009-11-19 00:53:14 #8

    Va?
    Det är väl inget fel med att man kan få belöningar för att spela, Achivements är kul att ha men att kunan "köpa" något för poängen (ex. vapen, kläder, modds) istället för att betala med ex. points känns som en ruskigt bra idé.
    Vill man inte/kan man inte uppnå målen så kan man säkerligen betala för sakerna som alltid, klaga när man får något extra, gratis? :P

  • Posuic

    Posuic 2009-11-21 16:59:28 #9

    Förstår inte varför folk är så negativa för det... Vad är det dåliga med det att slippa betala för något som annars kostar?

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter