I en Kotaku-intervju avslöjar Assassin's Creed II-utvecklaren Patrice Desilets det som många spelare länge misstänkt - DLC-paketen Battle of Forli och Bonfire of the Vanities skulle från början ha varit med direkt i boxen.
Enligt Desilets blev tidspressen dock för stark för teamet, samt att de ansåg att det "redan fanns för mycket saker att göra och klara av".
Release: 2009-11-20
Utvecklare: Ubisoft Montreal
Förläggare: Ubisoft Entertainment
Säger som percy, nu har ni fått nöje för summa sumarum 249:50, *Piiip* eller i det här fallet 60 POS dollar.
och det vet ju alla att man inte kan ge bort något gratis för då faller ju hela ideen med girigheten och vem som har mest pengar när man dör.
Nej lana på så mkt ni bara kan, och glöm inte att tända varenda lampa både inne och utomhus.
för elektricitet och olja har vi ju så gott om.
Heja svenska biltillverkare, d.v.s den tid ni nu har kvar för usa don't give a shit och kina vill ha er till frukost!
R.I.P Made in sweden!
Precis dom jag sa i föregående rubrik med samma ämne: Självklart!
Resonerar man på annat sätt kan ju utvecklarna sätta igång med del 3 , slå ihop den med 2:an och ge ut för samma pris
Enda gången det inte skulle vara försvarbart är väll om spelet är VÄLDIGT kort o dom tar betalt för grejer som känns som det fattas från början
Precis dom jag sa i föregående rubrik med samma ämne: Självklart!
Resonerar man på annat sätt kan ju utvecklarna sätta igång med del 3 , slå ihop den med 2:an och ge ut för samma pris
Enda gången det inte skulle vara försvarbart är väll om spelet är VÄLDIGT kort o dom tar betalt för grejer som känns som det fattas från början
Tycker du allvarligt att dom bara ska ge bort dlc som 50-60 man (säkert mycket mer) suttit o jobbat med ?
Tycker inte bra eller dåligt om detta...
Väntar tills "skiten" sjunker i pris hur som helst. Köper fan inte spel för 600 spänn!
Klart dom kan ge bort det gratis när det ändå egentligen skulle varit med i hela spelet, det är ju helt klart att dom bara vill tjäna mer pengar. Dumma nog som talar ut om det också, annars hade ingen brytt sig.
Edit: Skrev exakt samma sak som Wingu typ, kanske ska läsa alla kommentarer innan man skriver. Copycat är vad man är
Det var väl bara att vänta som ett brev på posten nu när DLC har blivit den senaste favoritförkortning hos utgivarna. ut med DRM och in med DLC... Låt alla betala mer och mer för mindre och mindre och för nödvändigheter... Snart är ju singel spelen som mikro transaction lir :S Trist utveckling, om än inte oväntad.
Har inte dragit genom spelet ännu så kan inte uttala mig om hur mycket innehåll som är med från början, men måste säga att det är oerhört klantigt av utvecklarna att "erkänna".
Men så länge DLC:t har ett rimligt pris är jag nöjd, även om jag i regel är emot "mini-expansioner".
varför ser bilden så skumm ut ? käns teknat :S
Kan folk sluta böla såfort det handlar om att betala något?
Att kapa material pga tidsbrist och deadlines sker inom precis allt som släpps.
Ska vi lyncha George Lucas, Peter Jacksson etc för att dom släpps extended-versioner av sina filmer också? Nej just ja, ingen klagar för det kan ni ladda ner gratis. PS3-spel däremot får ni betala för och underläppen börjar rycka på en gång.
A.C 2 var perfekt när det gäller antal speltimmar. Spel som man får spendera längre tid på, säg Final Fantasy, spyr man ju på efter 30 speltimmar då det är en konstant upprepning.
Frågan är vad folk hade föredragit, att dom lät bli att kapa delar av A.C 2, eller att dom sköt upp releasen med 6-12 månader?
Oavsett vad folk svarar nu så ser man ändå 40 trådar av whine på forumen när något av alternativen blivit ett faktum.
God Jul! ![]()
Det hade nog varit lite smartare att inte nämna det alls, fast det smartaste hade väl varit att ha med det från början.
Måste fråga alla som redan har klarat 2:an, hur är slutet? Känner man direkt "DLC på detta" eller är det bra slut ändå?
Det slutar väl som så att det banar väg för nästa spel i serien (som väl ettan gjorde också). Jag kan nog inte påstå att jag tyckte det fattades någon del i spelet nånstans.
Dock måste jag väl medge att jag blir lite irriterad när de plockar bort bitar från spel på detta sätt ändå, för att sedan sälja som DLC.
Detta förklarar en del med tanke på att det finns en del av första staden som är låst, som jag trodde skulle låsas upp under spelets gång. Sen att det kändes att spelet hoppade över några kapitel. Bara att kolla achievementsen så ser man att det saknas två kapitel.
Men dom kan göra vad dom vill med konsol spelare.
Om dessa bitar hadde funnits med i spelet från början, så skulle spelet säkert ha kommit ut först nästa år.
Orkar inte gnälla p.g.a. att delarna bara kommer att kosta 4 & 5 dollar.
Tycker att det är bra att "dem tog DLC ifrån spelet", annars så får vi vänta kanske i 2 år till utan att något nytt kommer
Sedan så är DLC paketen rätt billiga, 320 respektive 400 MS Points
Tokspelade igenom ac2 och älskade det av hela mitt gamerhjärta. Gav inte upp förens platina achievementet var mitt.
Spelet känns komplett utan dessa två dlc. Kommer garanterat köpa dessa två för att få lite mer action.
Men visst känns det lite illa när dom erkänner att detta skulle varit med från början. Men jag kommer dra ner brallorna och låta dom....ja ni förstår.
Hoppas priset kommer spegla att det redan är färdigt material som dom släpper.
Ett spel kan aldrig innehålla "tillräckligt mycke", ju mer desto bättre enligt mig. Tycker utvecklare börjar ta de här me DLC som ett missbruk, men samtidigt förstår man dom pga piratkopiering osv.
BULLSHIIET!
Era arma idioter som köper varenda dlc-krimskrams som företagen spottar ur sig: detta FUCK YOU är tillägnat er
Hade det varit planerat DLC från början, fine by me. Men nu när det dyker upp att det skulle vara med i main content så blir man ju lite besviken, en gamer kan aldrig ha för mycket att göra, det är därför folk fortfarande spelar WoW. Poppa in skitet gratis om det nu skulle varit en del av spelet... inte betalnings DLC
Haha, fy fan vad dålig stil.
"Detta tar vi ur spelet och gör DLC på istället!"
Låter som...
Undrar när författare ska börja dra ut lite sidor sådär på måfå från sina böcker som man får köpa till vid ett senare tillfälle.
Spelar roll ... hela spelet har precis som dom sa mer än nog matrial...
hmm, intressant. får se ifall man köper till det hela, klarade spelet häromdagen och det är en jäkla massa speltid ifall man försöker sig på det mesta iaf.
Lura sina kunder ser ut att bli en standard inom spelindustrin.
Du inser väl att du visar tummen upp?
Jaha. Varför inte hälla ut halva 2 liters-colan? Du har ju ändå tillräckligt med material.
Typiskt Xbox-spel...
AC2 Är/Var ett bra spel, klart värt 525kr! har klarat spelet men inte hittat alla satans fjädrar för den där sista manteln, är klart sugen på mer innehåll, men hur mkt till vilket pris? Ge mig valuta för mina surt förvärvade och jag ska lovsjunga er, lura skjortan av mig och jag ska svära varje gång ert namn nämns; UBiSoft-ish.
det e stort och tar lång tid och e riktigt kul så visst e det värt pengarna, men att ta bort innehåll för att sälja det senare e bara BUUUUUUU! även om det kommer vara billigt
Bara hoppas på att man inte kommer börja behöva betala för varje quest/uppdrag i framtiden.
"You've reached level two, however in order to continue playing, please transfer this amount of money to our account, thank you"
Filmer där allting som inte är jätteviktigt till handligen plockas ur? Kan ju ända köpa det extramaterial senare!
nä fan... att plocka bort saker ur ett spel bara för att släppa det som DLC senare låter då jävligt girigt... Hade det däremot varit något som dom kom på att utveckla senare så hade det ju varit förståeligt, men att börja plocka bort från spelet?! Vet de fan, men tycker nuvarande tänkande kring DLC sabbar spelen.
Intelligensen är på topp som vanligt... C'est la vie!
Jovisst men i detta fallet valde dom att sälja en 1.5 liters cola till rätt pris= alla är nöjda o glada
plus vet ni hur mycket dem förlorar om dem inte skulle släppa spelet i nov som dem gjorde..DET var ett måste att släppa spelet då än att vänta 4 månader efter julrushen för att släppa spelet bara för att ta med det lilla extra.
DLC är och förblir inget annat än en dold prishöjning av spel.
Det vissa har missat är att detta material produceras samtidigt med spelet och skulle egentligen följt med i boxen. Tror ni verkligen att DLC som ges ut 1-2 månader efter spelet var något som inte följde med av... tidsbrist? WTF!?
Det är ett sätt att dölja kostnader för kunden, helt lagligt. Mobiltelefoner som kostar "1kr" som egentligen kostar 5000:- om man läser det finstilta är en annan. Att en Xbox 360 med Live! i 6 år kostar dubbelt så mycket som en PS3 är en annan. Man kan intala sej att man "får något för pengarna", men det kunde man fått om innehållet ingick i köpet från början också. Fast billigare, och det är det som är grejen.
Det är bara en tidsfråga innan mobilers funktioner blir rippade på samma sätt och blir tillgängliga via DLC. Och varför inte DLC till Windows också?
Och varför? Därför att folk går på det! Och inte nog med det, vissa intalar sej att det är helt ok att bli lurad och till och med är stolta över det! Så om man vill betala 8-900kr för ett spel i framtiden då ska man också köpa DLC. Det borde ingå en T-shirt med texten "SUCKERED" med varje DLC. Men den är ju förstås extramaterial...
självklart att utvecklarna tar till dagens teknik precis som alla dessa jävla pirater,
det är ju deras fel från början att den här skiten med dlc kommit igång, hade alla betalat för sig hade man ju tjänat på att göra spel (...tjänat mer). kommer säkert snart filmer med slut och mer delar i storyn som dlc tack vare dessa vandaler som förstör i vårt samhälle.
DLC får man betala för OM man vill ha dem. Vissa spel är mer värda och uppbyggda för DLC( Mer Spec-ops i MV2 = gärna DLC, Borderlands som man redan VET eller har på känn att det kommer komma DLC för att spelets känns som ett spel som kan byggas ut med uppdrag, vapen och dyligt eftersom det känns som ett "levalande" spel ((precis som WoW, vad skulle det vara utan expansions!?)), Rainbow Six Vegas = Självklart DLC, ju mer Terrorist Hunt maps och så ju bättre.
Ni fattar.
Vissa spel har bra tendenser och man uppskattar DLC, visst kan priset variera efter tycke och smak. Precis som allt annat, vissa köper jeans för 1500kr själv lägger jag inte 800+ för ett par jeans som slits ((Eller redan är slitna, vilket är det fulaste jag vet i nuläget))
Allt är relativt, ibland kan jag köpa 1 låt till Rock Band för 240MS vilket jag kanske spelar 4-5ggr men inte en expansion till Fallout för 800MS som jag sitter med i 4 timmar för att klara. Pengar VS Gametime.
De som vill köpa DLC till sitt favorit spel gör det oavsett pris, vissa väntar tills priset sjunkit. Och självklart skall de anställda har lön för deras arbete. Inte för att de får betalt efter försäljning per DLC, utan ju mer pengar hela företaget får in efter försäljning på Retail Spel/DLC ju fetare "Jul Bonus" får det efter året.
De som vill köper, resten skiter i det eller väntar!
Men "klantigt" att erkänna detta Från Ubisoft, samtidigt som jag blir sugen på att få veta vad som hände i "minne" 12 och 13 när killen i spelet säger "Nothing special happend during that time"
God Jul allihopa i detta landet bor, både syster och bror!!
"Så länge som du, kära läsare, fortsätter med att betala för dylika saker så lär detta dock knappast bli sista gången något liknande händer... "
Precis, tyvärr verkar allt för få inse detta, bolagen har förstått att det lönar sig mer att släppa dlc än att släppa spelen kompletta. Så länge det finns en marknad för dlc så kommer detta fortsätta och de som bär skulden är inte bolagen utan dom som mer än villigt betalar för något som allt för ofta borde varit med från början. Även om jag inte är något stort fan av EA så måste jag ge dom tummen upp för att helt ha slopat deras "drakoniska" DRM (iaf verkar det som så) samt att de erbjuder dlc när man köper spelet nytt. Dlc som inte verkar vara ett simpelt sätt att tjäna en extra hacka utan mer en tillbakagång till expansioner som är som hela spel.
Mönki: Mycket bra skrivet, håller med helt och hållet för det är tyvärr alltför ofta ett sätt att tjäna mer pengar på samma spel
Ni alla vet att det inte handlar om att dom har tagit bort sånt som skulle vara med ifrån början. Det handlar om pengar och nu fick ni en anledning att skylla på annat för att dölja det..
mygel och åter mygel.
en nackdel med konsolspelen i den här generationen imo.
hade spelen varit till pc hade det redan "låst upp" av communityn.
I detta fallet var ju AC2 mer spel för pengarna än genomsnittet ... och fanns aldrig på marknaden innan man tog bort nåt
Jävligt korkat av dem att nämna att de "Plockat ut" delar av tidsbrist för att sen sälja dem senare, hade de inget sagt så hade de inte fått denna kritik!
Personligen tycker jag att AC2 är värt lite extra pengar, det är bättre än det flesta PS3 titlar, de har producerat en filmserie med skådespelare för att ge oss mer feeling runt storyn och hela projektet är stort och välgjort, dvs många människor som ska ha sin lön ur detta, jag har råd att lägga 100kr till eller mer om jag tycker innehållet verkar intressant...
MEN jag förstår de som gnäller mot principen, det ser jävligt illa ut! Trots detta det finns ingen annledning att ni alla ska bli närkingar och stämma in i gnällbältet riktigt än va? fattar att många e kids och inte tjänar pengar i samma utsträkning och då kan dlc kanske stjäla förmycket av veckopengen? men plugga lite mer istället så har du kanske råd senare! Där fick du pekfingret tillbaka! ;-P
btw; jag är själv Närking, så inget illa menat med den kommentaren!
Nej. Det är att komma på -Oj vi har gjort för mycket mandelmassa för en vanlig semla, som inte får plats...hm ska vi slänga den eller? Nä vi säljer den som extra för dom som vill ha mer mandelmassa...
Det farliga med det här fenomenet är att det börjar blir en trend, som är allt för lätt att missbruka på just det sättet så att det blir en prishöjning av ett spel. Som någon klok skrev ovan.
Betyder det att det alltid är det, nej. Är DLC´s dåligt, nej. Mer av ett spel är oftast positivt. Jag ser inget fel i att betala för det. När det faktiskt är nytt material som inte skulle ha varit med i grundpaketet.
Jag blir dock bitter och tvär när man minskar på grundmaterial eller utelämnar material, BARA för att skapa ett DLC. För där finns inget annat motiv än mer pengar. Klart att företagen ska tjäna pengar. Men det blir som en slags planerad mjölkning.
Spel är dyra nog redan, att försöka gnida ur mer pengar bara för sakens skull är bara ren och skär girighet.
har inte direkt läst så mycket va folk har sakt här, tänkte bara slänga in att personligen så Älskar jag ac 1 och 2 som spel, dock så tycker jag att för dom pännsingar som man lägger ut på spelet borde man få fan allt DLC dom kan ge oss över 1 års tid, för spelet är på tok för kort för full pris. tog mig typ 3-4 dagars tid så fanns inget mer jag kunde göra på spelet
Ovanligt
...
Smart, men inte så snällt mot fansen. Arsholes. Men vem bryr sig.
Fortsätt att intala er att detta är något bra.
Tur att spel serien är så enformig och lam så man slipper bry sig i detta fallet.
Jag ser hellre att de väntar med att släppa spel tills de är klara, Blizzard är ett av få företag som jag ser upp till tack vare att de vägrar släppa en produkt innan de anser den vara klar. Visst man får vänta i en evighet men när de väl släpper ett spel vet man att det kommer vara värt varenda krona och kommer hålla länge. Tack vare att det blivit så populärt med att ladda ner spel så har också utgivarna hittat ett sätt att dra ner på sina kostnader avsevärt och detta är dlc. Om de fick som de ville skulle de utan tvekan övergå till enbart digital försäljning för då är de enda som tjänar pengar på varje spel som säljs dom, begagnade spel skulle vara ett minne blott.
För helvete...
Vad vill ni helst ha, "allt" innehåll men en massa buggar?
Tidspress är ju inte direkt ovanligt för spelutvecklare och det är inte alla som kan släppa sina spel "when it's done" (som t.ex. Blizzard).
De valde att ta bort dessa två delar för att hinna släppa spelet i tid och med bra kvalitet. Sen har de jobbar vidare på de två delarna och släpper dem som DLC, när de lika gärna hade kunnat skita i det.
Vad är problemet?
Och vad gäller prissättning: Självklart är det inte konstigt om de tar betalt, folk har ju jobbat på dem (för er som inte vet, även om de hade tänkt att ta med materialet från början är det en massa mer jobb och testning för att släppa något som DLC).
IEGOCENTRIC
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38