EA Sports meddelar att de har den något otippade titeln Fifa Online på väg. Fifa Online kommer vara ett gratis, webbaserat fotbollsspel som använder FIFA 10-motorn och som sägs bli tillgängligt för öppen beta i juni. Målgruppen för det nya Fifa-spelet sägs vara de "2 miljarder" fotbollsfans som inte testat på de vanliga Fifa-spelen, och som kanske inte heller varken har råd med en konsol eller kraftfull dator.
De tre spellägena blir World Cup, League och Versus, och eftersom spelet vill locka in folk som normalt sett inte spelar tv-spel så kommer diverse hjälpmedel finnas för de ovana. Tanken är att Fifa Online ska bli en unik community där alla fotbollsfans kan träffas, spela och diskutera. Vad tror du, låter det lovande?
Release: 2010
Utvecklare: Electronic Arts
Förläggare: Electronic Arts
Verkar ju skoj!
Låter helt klart intressant.
de kanske är en dum fråga men är de pc motorn de menar då?
i guess det är samma motor, men den är i princip som fifa 2004 var på gamecube så... jag skulle bli mäkta imponerade om EA lyckas använda den "bättre" motorn
Äntligen! Har för mig att korea haft beta länge, om det nu är samma spel då, men nått var de iaf
FAN VA GOTT!
Bara det inte blir som med Battlefield Heroes, gratis i början men dem lägger in en kostnad senare.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38