Speljätten Electronic Arts har lättat på locket på sistone och avslöjat både släppdatum, besvikelser och DLC-paket. Nyligen berättade också företagets John Schappert att man utökar satsningen på online och under finansåret 2011 (1 april 2010 till 31 mars 2011) enbart kommer släppa titlar med online-stöd och DLC-planer.
Release: 2011-01-27
Utvecklare: Visceral Games
Förläggare: Electronic Arts
Som de sedan tar bort efter något ynka år.
ALLA titlar ska få DLC?
Var de dummaste jag hört.
skulle det där vara nåt positivt?
*suck* Kan de inte fokusera på att göra ett bra spel istället?
Så alla spel kommer va halvfärdiga vid release sen får man punga ut mer pengar för att ta del av det som fattas? Nej, tack.
med ea´s online policy nej tack
E.A.
Enemy of all.
De menar att alla spel kommer att ha något nytt och fräsigt kopieringsskydd?
*ser spelindustrin fortsätta sin tragiska nedgång*
Det där låter bara negativt för spelen i sig... Så dom planerar inga bra singleplayer spel under på ett helt år? Fast iofs... onlinestöd måste ju inte betyda multiplayer, kan ju bara vara DLC och onlinestöd i den form det är i Dragon Age och Mass Effect 2 eller Mirror's Edge.
verkar horribelt
Tror knappast att EA tänker "Låt oss satsa mer på online!", snarare "DLC=$$$".
Följer trenden. EA är knappast ensamma.
DLC är en klurig sak. Vissa kan vara helt värdelösa medan andra kan vara riktigt bra. Några är gratis och andra kostar hutlöst mycket.
DLC i sig är inget dåligt. Det man får tänka på är att i vissa fall låter det utvecklarna göra färdigt en del av spelet som de hade blivit tvungna att annars ta bort. Assassin's Creed 2 är ett bra exempel på detta med sina DLC. Man kan diskutera om det är girigt att släppa dem som DLC, men för några år sedan hade de bara blivit tvugna att stryka det helt och hållet. Ett exempel på hur det kan gå då finns att finna i t.ex. KotOR 2 där stora delar lämnades ute.
Jag tror dock fortfarande att branschen försöker hitta rätt balans med DLC. Vi får helt enkelt vara kritiska tills vidare och göra som vi gör med resten av spelet: kolla upp det är bra innan vi ger företaget pengar för det.
Fördelen med att det är onlinespel är att de kan kräva onlineaktivering samt implentera skydd som hindrar pirater i större utsträckning.
Största nackdelen är att det allt som oftast går ut över mig som kund, och jag kommer få strul med min köpta programvara.
EA games suger.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38