Nyheter
Lösning i sikte för DLC till gamla Xbox?

Lösning i sikte för DLC till gamla Xbox?

3 kommentarer

Sebastian Lind 2010-02-11 12:44


Microsoft meddelar att man i nuläget jobbar hårt på en lösning för att göra allt DLC-material till Xbox 1-titlar tillgängligt åter.

Vi är medvetna om att Xbox v1-användare för närvarande inte kan komma åt nedladdningsbart material via Xbox Live, varken via originalkonsolen eller Xbox Originals på Xbox 360. Teamet jobbar aktivt för en lösning på problemet så att Xbox v1-communityn kan fortsätta ladda hem material fram till och med den 15 april.

Om du fortfarande spelar första generationens Xbox-spel kan du alltså glädja dig åt att du sannolikt kan ladda hem DLC snart igen. Om inte annat kanske det behövs ifall du tänker delta i Halo 2-avskedet, för där krävs att man har alla nedladdningsbara kartor och grejor för att få delta.

Spelinformation

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • Bild saknas

    Håkan 2010-02-11 13:38:06 #1

    Oväntat att detta skulle bli ett problem.
    Dom som släpper DLCs verka inte inse att dagen kommer då konsolen inte är populär längre, men folk kanske vill dra igång den och spela gamla spel. Hur ska man då kunna spela saker som man laddat hem för pengar?
    EA har ju t.o.m. stängt av möjligheterna att spela online i deras sportspel som har år på nacken.

  • Bild saknas

    ThreeZool 2010-02-11 18:28:50 #2

    XBConnect

  • Preath

    Preath 2010-02-11 21:22:12 #3

    ThreeZool skrev:
    XBConnect


    Det är najs, men det är ingen höjdarlösning för Live användarna.

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter