En ny multiplayerdemo av Aliens vs Predator har släppts till Playstation 3. Orsaken är de problem med att ansluta till servrar som det första smakprovet drogs med. I den nya upplagan ska anslutningsproblemen ha åtgärdats. Därtill ger den möjlighet att skapa egna matcher och manuellt bläddra efter pågående omgångar.
Demoversionerna [n=36498 släpptes] för en och en halv vecka sedan och de mötte massiv kritik. Pc-upplagan skälldes ut för problem att installera, undermånlig serverbläddring och svårigheter att ansluta till matcher. Rebellion gick snabbt ut med [n=36525 en ursäkt] och förklarade att fullversionen, till skillnad från demon, kommer innehålla en traditionell serverbläddrare. Rörande valet av att demonstrera spelformen deatchmatch säger Rebellion-bossen Jason Kingsley följande:
- Vi valde deathmatch för demoversionen för att den är välbekant för alla fps-spelare och det minskar begränsningarna för spelarna när de lär sig kontrollera de tre spelbara arterna.
Håll utkik efter vår mustiga recension i eftermiddag. Spelet släpps i slutet av veckan.
Release: 2010-02-19
Utvecklare: Rebellion
Förläggare: Sega
Fotograf Manuel Ek
Simon - varken mer eller mindre
Pixelpojken
IEGOCENTRIC
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
Svenska Deltaco introducerar datorplattan Protab2 IPS9 från Point of View med...
Nyheter, 2012-05-24 15:23
LG Electronics har på en visning i Monaco presenterat världens största och...
Nyheter, 2012-05-24 14:54
HP Officejet 150 Mobile är enligt företaget världens första mobila...
Nyheter, 2012-05-24 14:25
Lacie lanserar en ny nätverksansluten lagringslösning (NAS) med två diskar,...
Nyheter, 2012-05-22 09:34
Asus kommer med en ny produkt som kombinerar tre olika enheter i en. Padfone...
Nyheter, 2012-05-22 09:13