Valve har länge vart motsträviga mot Playstation 3 och dess titlar har vart konstant frånvarande, förutom när exempelvis Orange Box utvecklades av EA till formatet. Ett nytt uttalande från Valves Chet Faliszek till Edge i samband med Left 4 Dead 2-DLC:t "The Passing" visar på att företaget tenderat att omvärdera sina resonemang.
Tycker det här är bra nu får även PS3 användarna njuta av Valves mästerverk.
Vad bra
Jaha ja, nu har väl Mr.Newell fått hjärtinfarkt ändå?
Rolig nyhet i vilket fall!
Hurra!
Så pojkarna på Valve har äntligen börjat få utbildning om PS3 nu? Detta skulle ha skett innan PS3 ens hade släppts.
Hade varit en roligare nyhet om han berättade att dom slutar samarbeta med EA och utvecklar exklusivt till PC.
Dom behöver väl extra inkomst.
Häftigt.
Släpp Episode 3 till PC först...
Hitta sedan på något nytt, som inte är CS, Day of Defeat, Team Fortress 2, Portal eller Half-Life till PS3:an.
Vad gör Valve nu?
Tf2 och L4D2?
Jaha, det var ju snällt av dem att tänka på PS3. Men eftersom alla Valves spel är FPS och har ganska snälla systemkrav så ser jag inte att det skulle finnas någon fördel att kunna spela dem på konsol om man har en någorlunda modern PC.
Vilket kanske innebär att vi får en portad version av Episode 3 ;D. Förmodligen med tanke på att de släppt Episode 1-2 redan via Orange Box. Hoppas att det blir en bra portning i alla fall
.
Så när kommer counter-strike 2 , gabe ?
Give us Episode 3 instead!
"We have to destroy it!" (eller nåt liknande Eli sa)
PS3 has
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38