I en Industrygamers-intervju säger Sonys Rob Dyer att det främst är den utbredda piratkopieringen som skadar spelförsäljningen till PSP-formatet. Inte bristen på bra spel, eller någon annan tänkbar orsak.
Förhoppningsvis blir nästa försök att stävja PSP-piratandet ett mer lyckosamt sådant.
Skyll allt på piratkopieringen, för jobbigt att inse att det kan finnas andra faktorer. Haft min PSP i 3-4 år, knappt använt den, finns ju inga vettiga spel :C
Har ingen PSP, men funderat lite på att skaffa en PSP Go då jag inte vill hålla på och pilla och byta spel på en handburen spelmaskin. Fast det höga priset och det dåliga utbudet av spel på PSN har hitills stoppat mig.
Önskar de kunde släppa mer gamla UMD-spel på PSN, speciellt följande;
De jag känner med en PSP piratar inte ens PSP-spel utan spelar enbart med emulatorer. ;P
bästa lösningen för piratkopiering: jävligt bra spel till hyggliga priser.
japp, en klassiker, piratkopierings fel.
Kul att ni försöker lätta ert samvete genom att säga "De bara skyller ifrån sig". Min studio fick också mycket stryk av piratkopiering, till den grad att de slutade med singleplayer. Finns ingen ursäkt till piratkopiering, Spelen är dåliga! (Varför ska du då ha dem?) , Spelen är dyra! (Men homie plz...)
moberg, gratis är alltid billigare än hyggliga priser.
visst, är gratis alltid billigast, men jag tror faktiskt att folk skulle köpa spel om de var billigare. dagens spel är så jävla dyra. jag köper skitmycket spel över steam när det är rea t.ex, och jag tror att många piratare skulle göra det samma.
Sony har fler konkurrenter än bara Nintendo nu. Smartphones är mycket populärare nu än vad de var för ett par år sedan. iPhone, Palm Pre, Nokia N900 och Motorola Droid/Milestone klarar alla av 3d spel.
Street Fighter 4 kommer ju ut snart till iPhone t.ex.
piratkopieringen är stor på psp dock så kör dem flesta jag känner som har det med emulatorer och homebrews på den ändå
..finns ju inte ett enda vettigt spel till psp.. Tacka vet jag emulatorerna
Senast nytt: Kriget i Afganistan... Piratkopieringens fel... De falerade klimatdiskussionerna i Danmark... Piratkopieringens fel.
Alltid lätt att skylla på någon annan... Det brukar dock säga mer om den som skyller på andra än de han skyller på....
Den lider av brist på bra spel. Lite där problemet främst ligger. Piratkopiering kanske försämrar något mer.. Men deras största problem är ändå brisen på vettiga spel.
psp har man till att köra emulator spel på
finns ju inga vettiga spel till den i övrigt
Sänk priset på PSP och spelen så kanske piratkopieringen minskar?
Ja spelen är verkligen sjukt jävla dyra, ett psp spel har knappast samma spelvärde som ett ps3 spel. Och det skiljer ofta bara 100 kr imellan de. Sen så är 600 kr för ett ps3 spel också för dyrt men det hör väl inte hit.
Sänk priserna, sälj fler spel enklare kan det inte bli!
I dagens läge får man inte ens 2 st spel för 1000kr.
För dyra spel? Finns inga bra spel? Vad fan köpte ni en PSP då för? Jävla snorungar.
Final Fantasy 7 & 8
God of War: Chains of Olympus
I rest my case.
LUGNT mest underskattade konsollen, minst ägda i omröstningen här, fan get a clue.
Enda konsollen jag äger är PSP alla andra har jag sålt för dom var tråkiga.
Det finns ju bra spel till den, men de kommer med så långa mellanrum och med tanke på hur länge den funnits ute så är det inte mycket att hänga i julgranen.
För min del rör det sig om
Wipeout
God of War
Final Fantasy i olika tappningar
Patapon
Monster Hunter
Och det är fan inte mycket då jag ägt den hur länge som helst. Jag tycker det är synd, för jag gillar den som fan i övrigt. Den är klockren som filmspelare t ex.
Tråkiga kommentarer. PSP har några bra titlar men inte hur många som helst och pirater kommer alltid finnas.
Jag är helt övertygad om att PSP-plattformen lider av piratkopiering.
Felet med PSP från början var att inte erbjuda en prenumerationstjänst. Det är på tok för dyrt och stökigt att köpa spel på skiva. Go kom för sent och känns nästan som DOA.
En premiumtjänst med månadsavgift för tillgång till alla spel vore nog en höjdare som skulle få fart på plattformen. Trots att den har några år på nacken så är PSP:n fortfarande en väldigt bra spelplattform om man jämför med konkurrenterna.
Hoppas verkligen att Sony gör klurigt för att inte tappa de som fortfarande utvecklar spelen.
Right, förutom alla PSone Classics:
GoW:CoO
Syphon Filter: Logans Shadow
MGS: PO
Patapon
Lumines 1& 2
Disgaea 1 & 2
GTA-spelen
Wipeout Pure/Pulse
Tekken 5
Soul Calibur
Resistence
LocoRoco
Daxter
Killzone
Ratchet & Clank
Puzzle Quest
FF Tactics
Crush
Motorstorm
LBP
Dissidia
Och en massa andra, faaaan vad era påståenden saknar grund.
De få antalet spel och grafiken (som kanske ser bra ut för bärbart) har hållt mig borta ifrån att köpa en bärbar spelenhet (vilket till viss del även gäller DSi). Priset har ju också minskat min köplust.
Ja priset är det största, fan det är ju nästan lika dyrt som ett ps3 spel ,och hur länge håller ett average psp spel, ett par fåtal timmar bara.. sänk priserna för bövelen det är en bärbar konsoll ffs!!!
Sorgligt att "folk" skyller ifrån sig på höga priser, marknadsekonomier, dåliga spel och en massa andra löjliga bortförklaringar, när det är pirater som skapat problemet från första början.
Hur skulle ni reagera om er chef kom och sa att ni inte får någon lön den här månaden bara för att han inte tycker du behöver den?
nej just ja ni har väl inget jobb när ni är 14 eller verklighetuppfattning om vad piratspektaklet gör mot spel, film och musik.
Jag hatar verkligen folk som ska förstöra för andra, jag vill se bra filmer utan en massa jävla reklam i, spela spel som är välutvecklade, lyssna på musik från riktiga artister.
Men visst, PSP har inga bra spel, men varför köpa skitmaskinen för isåfall, det lär ju inte komma som en överraskning att den inte har några spel?!!
Att sedan några säger att PSP (och DS, Wii och övriga) inte lider av piratkopiering är ju bara sorgligt, när barn kommer in i butiken och frågar efter diverse minneskort eller vilka skivor som passar varje jävla dag. Att sänka priserna kommer inte att påverka piratkopieringen det minsta, gratis är alltid bäst för dessa patetiska jävla snattare.
jaha snart kanske dom gör PC-tittlar igen som dom konverterar till konsoler? ;P
Klart att sänka priserna skulle hjälpa, Tror det är flera pirater som också handlar filmer, spel på rea. orginal är alltid bättre.
Exempel, Själv har jag kört en crackad verra av Stalker, men köpte det på steam nu senast när det var rea. tror dom sålde ganska friskt under Jul-rean på Steam.
Det finns väldigt många bra spel till PSP tyvär så finns det samtidigt väldigt få spel jag skulle vilja spela på en handhållen konsoll. Jag var väldigt hypad när jag köpta min PSP tillsammans med Liberty City Stories för typ 4 år sedan. Det är dock helt fel typ av spel för konsollen, kanske om det är den enda spelkonsollen man har är det intressant.
Jag använde den som media maskin i typ 2 år. Skaffade iphone, sedan dess har psp:n samlat damm. Kanske kommer jag köpa Silent Hill Shattered Memories till PSP men det blir det första spelinköpet på över ett år.
Ja utbudet av spel är dåligt till PSP, dem släpper mycket rollspel/barn/arkad spelsliknande spel och inte så mycket spel som folk mest tycker om, typ FPS-spel o sånt.. skulle vara najs ifall typ The orange box, codmw2, battlefield eller liknande kom till PSP - rent hypotetiskt.
Suget att köpa en PSP för mej om det fanns mer utbud av FPS spel o bättre bilspel o det så hade det blivit ett köp av mej.
IEGOCENTRIC
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38