Nyheter
Sony: PSP lider kraftigt av piratkopieringen

Sony: PSP lider kraftigt av piratkopieringen

39 kommentarer

Sebastian Lind 2010-02-23 13:00


I en Industrygamers-intervju säger Sonys Rob Dyer att det främst är den utbredda piratkopieringen som skadar spelförsäljningen till PSP-formatet. Inte bristen på bra spel, eller någon annan tänkbar orsak.

Jag tycker vi hade en bra uppställning [med spel] förra året. Det största problemet som PSP lider av är piratkopieringen; vi har inte lyckats sakta ned den. Utgivarna, när de släpper bra spel, får inte längre samma försäljningsresultat som de fick för ett par år sedan. Så piratkopieringen har varit ett stort problem och vi arbetar mycket flitigt för att finna några lösningar. Trots detta har vi ändå en mycket robust uppställning från tredjepartstillverkarna detta året, bland annat Metal Gear Solid: Peace Walker. Jag kommer inte gå igenom hela vår uppställning eftersom jag vill låta våra tredjeparts-partners göra dessa utannonseringar, men det finns en del stora, stora titlar som kommer ut i år och du kommer få se dem utannonseras under Game Developers Conference, Destination Playstation och E3.

Ni med gott minne minns säkert PSPgo som släpptes i höstas. Maskinen var ju tänkt att eliminera piratproblemet genom att bara köra digital media, men med en högre prislapp än vanliga PSP och en oklar målgrupp floppade maskinen alldeles brutalt hårt och är nog ett misstag Sony helst av allt vill glömma.

Förhoppningsvis blir nästa försök att stävja PSP-piratandet ett mer lyckosamt sådant.

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • Bild saknas

    Mikzarn 2010-02-23 14:11:57 #1

    Skyll allt på piratkopieringen, för jobbigt att inse att det kan finnas andra faktorer. Haft min PSP i 3-4 år, knappt använt den, finns ju inga vettiga spel :C

  • Bild saknas

    Kazutoyo 2010-02-23 14:25:02 #2

    Har ingen PSP, men funderat lite på att skaffa en PSP Go då jag inte vill hålla på och pilla och byta spel på en handburen spelmaskin. Fast det höga priset och det dåliga utbudet av spel på PSN har hitills stoppat mig.

    Önskar de kunde släppa mer gamla UMD-spel på PSN, speciellt följande;


    • Castlevania: The Dracula X Chronicles
    • Final Fantasy Tactics: The War of the Lions
    • Star Ocean: First Departure
    • Star Ocean: Second Evolution
    • Valkyrie Profile: Lenneth


    Konami släppte även en Suikoden 1&2-remake i Japan, önskar den kunde komma hit också.

  • Bild saknas

    TMO_KOTOR 2010-02-23 14:31:35 #3

    De jag känner med en PSP piratar inte ens PSP-spel utan spelar enbart med emulatorer. ;P

  • Hannu

    Hannu 2010-02-23 15:24:12 #4

    TMO_KOTOR skrev:
    De jag känner med en PSP piratar inte ens PSP-spel utan spelar enbart med emulatorer. ;P


    Japp så är det, hade några polare i lumpen som köpte PSP och körde för det mesta emulatorer.

  • Bild saknas

    moberg 2010-02-23 15:42:52 #5

    bästa lösningen för piratkopiering: jävligt bra spel till hyggliga priser.

  • Cyberz

    Cyberz 2010-02-23 15:57:24 #6

    japp, en klassiker, piratkopierings fel.

  • Bild saknas

    Raderad 2010-02-23 16:01:30 #7

    Kul att ni försöker lätta ert samvete genom att säga "De bara skyller ifrån sig". Min studio fick också mycket stryk av piratkopiering, till den grad att de slutade med singleplayer. Finns ingen ursäkt till piratkopiering, Spelen är dåliga! (Varför ska du då ha dem?) , Spelen är dyra! (Men homie plz...)

    moberg, gratis är alltid billigare än hyggliga priser.

  • notwist

    notwist 2010-02-23 16:18:13 #8

    Dice skrev:
    Min studio fick också mycket stryk av piratkopiering, till den grad att de slutade med singleplayer.


    Välkommen till marknadsekonomin, din studio anpassade sig till det rådande läget. Inget konstigt.

  • Bild saknas

    moberg 2010-02-23 16:19:10 #9

    visst, är gratis alltid billigast, men jag tror faktiskt att folk skulle köpa spel om de var billigare. dagens spel är så jävla dyra. jag köper skitmycket spel över steam när det är rea t.ex, och jag tror att många piratare skulle göra det samma.

  • Bild saknas

    Kharif 2010-02-23 16:20:27 #10

    Mikzarn skrev:
    Skyll allt på piratkopieringen, för jobbigt att inse att det kan finnas andra faktorer. Haft min PSP i 3-4 år, knappt använt den, finns ju inga vettiga spel :C


    Fick en PSP-1000 av broderns kompis, fick några spel men har haft jävligt svårt att hitta några ens på marknande, flera man varit sugen på säljs inte längre ens.

    Personligen tycker jag den verkar kul som emulator, varit sugen på de ett bra tag.

  • kvistböj

    kvistböj 2010-02-23 16:37:33 #11

    Sony har fler konkurrenter än bara Nintendo nu. Smartphones är mycket populärare nu än vad de var för ett par år sedan. iPhone, Palm Pre, Nokia N900 och Motorola Droid/Milestone klarar alla av 3d spel.

    Street Fighter 4 kommer ju ut snart till iPhone t.ex.

  • Verdurakh

    Verdurakh 2010-02-23 17:14:44 #12

    piratkopieringen är stor på psp dock så kör dem flesta jag känner som har det med emulatorer och homebrews på den ändå

  • Bild saknas

    Jh 2010-02-23 17:41:02 #13

    ..finns ju inte ett enda vettigt spel till psp.. Tacka vet jag emulatorerna :)

  • Bild saknas

    raada 2010-02-23 18:25:01 #14

    Senast nytt: Kriget i Afganistan... Piratkopieringens fel... De falerade klimatdiskussionerna i Danmark... Piratkopieringens fel.

    Alltid lätt att skylla på någon annan... Det brukar dock säga mer om den som skyller på andra än de han skyller på....

  • Bild saknas

    Fargo 2010-02-23 18:44:19 #15

    Den lider av brist på bra spel. Lite där problemet främst ligger. Piratkopiering kanske försämrar något mer.. Men deras största problem är ändå brisen på vettiga spel.

  • bondmaster

    bondmaster 2010-02-23 18:48:54 #16

    psp har man till att köra emulator spel på

    finns ju inga vettiga spel till den i övrigt

  • Bild saknas

    showerguy 2010-02-23 18:51:18 #17

    Sänk priset på PSP och spelen så kanske piratkopieringen minskar?

  • Bild saknas

    BlackBurn 2010-02-23 19:21:08 #18

    Ja spelen är verkligen sjukt jävla dyra, ett psp spel har knappast samma spelvärde som ett ps3 spel. Och det skiljer ofta bara 100 kr imellan de. Sen så är 600 kr för ett ps3 spel också för dyrt men det hör väl inte hit.

    Sänk priserna, sälj fler spel enklare kan det inte bli!
    I dagens läge får man inte ens 2 st spel för 1000kr.

  • Selphy

    Selphy 2010-02-23 19:21:14 #19

    För dyra spel? Finns inga bra spel? Vad fan köpte ni en PSP då för? Jävla snorungar.

  • Bild saknas

    Raderad 2010-02-23 19:37:43 #20

    Final Fantasy 7 & 8
    God of War: Chains of Olympus
    I rest my case.

    LUGNT mest underskattade konsollen, minst ägda i omröstningen här, fan get a clue.

    Enda konsollen jag äger är PSP alla andra har jag sålt för dom var tråkiga.

  • Bild saknas

    Karmalicious 2010-02-23 20:01:25 #21

    Det finns ju bra spel till den, men de kommer med så långa mellanrum och med tanke på hur länge den funnits ute så är det inte mycket att hänga i julgranen.

    För min del rör det sig om

    Wipeout
    God of War
    Final Fantasy i olika tappningar
    Patapon
    Monster Hunter

    Och det är fan inte mycket då jag ägt den hur länge som helst. Jag tycker det är synd, för jag gillar den som fan i övrigt. Den är klockren som filmspelare t ex.

  • mosoloa1

    mosoloa1 2010-02-23 20:16:11 #22

    Tråkiga kommentarer. PSP har några bra titlar men inte hur många som helst och pirater kommer alltid finnas.

  • bondmaster

    bondmaster 2010-02-23 20:20:27 #23

    Selphy skrev:
    För dyra spel? Finns inga bra spel? Vad fan köpte ni en PSP då för? Jävla snorungar.


    spela emulatorspel på

    den är jättebra att använda emulator till

  • drgr

    drgr 2010-02-23 20:57:06 #24

    Jag är helt övertygad om att PSP-plattformen lider av piratkopiering.

    Felet med PSP från början var att inte erbjuda en prenumerationstjänst. Det är på tok för dyrt och stökigt att köpa spel på skiva. Go kom för sent och känns nästan som DOA.

    En premiumtjänst med månadsavgift för tillgång till alla spel vore nog en höjdare som skulle få fart på plattformen. Trots att den har några år på nacken så är PSP:n fortfarande en väldigt bra spelplattform om man jämför med konkurrenterna.

    Hoppas verkligen att Sony gör klurigt för att inte tappa de som fortfarande utvecklar spelen.

  • Bild saknas

    Cane 2010-02-23 21:23:11 #25

    lvitriol skrev:
    Final Fantasy 7 & 8
    God of War: Chains of Olympus
    I rest my case.

    LUGNT mest underskattade konsollen, minst ägda i omröstningen här, fan get a clue.

    Enda konsollen jag äger är PSP alla andra har jag sålt för dom var tråkiga.


    Du nämde 3 spel varav 2 av dem redan existerar till tidigare konsoller? Själv varit sugen på en PSP då jag inte gillar hela designen på DS men när man kollar på spelen till PSP försvinner alla sådanna tankar direkt...

  • Bild saknas

    zauii89 2010-02-23 21:30:14 #26

    moberg skrev:
    bästa lösningen för piratkopiering: jävligt bra spel till hyggliga priser.


    Vilket faktiskt ändå är rätt bs, för de flesta fjollor som piratkopierar , gör det oavsett, inse fakta istället.

  • Selphy

    Selphy 2010-02-23 21:38:01 #27

    Right, förutom alla PSone Classics:

    GoW:CoO
    Syphon Filter: Logans Shadow
    MGS: PO
    Patapon
    Lumines 1& 2
    Disgaea 1 & 2
    GTA-spelen
    Wipeout Pure/Pulse
    Tekken 5
    Soul Calibur
    Resistence
    LocoRoco
    Daxter
    Killzone
    Ratchet & Clank
    Puzzle Quest
    FF Tactics
    Crush
    Motorstorm
    LBP
    Dissidia

    Och en massa andra, faaaan vad era påståenden saknar grund. =/

  • Bild saknas

    Mr.Waterboy 2010-02-23 22:34:16 #28

    De få antalet spel och grafiken (som kanske ser bra ut för bärbart) har hållt mig borta ifrån att köpa en bärbar spelenhet (vilket till viss del även gäller DSi). Priset har ju också minskat min köplust.

  • SWEBarb

    SWEBarb 2010-02-23 23:41:10 #29

    Ja priset är det största, fan det är ju nästan lika dyrt som ett ps3 spel ,och hur länge håller ett average psp spel, ett par fåtal timmar bara.. sänk priserna för bövelen det är en bärbar konsoll ffs!!!

  • Bild saknas

    MakkeK 2010-02-24 00:37:11 #30

    Sorgligt att "folk" skyller ifrån sig på höga priser, marknadsekonomier, dåliga spel och en massa andra löjliga bortförklaringar, när det är pirater som skapat problemet från första början.
    Hur skulle ni reagera om er chef kom och sa att ni inte får någon lön den här månaden bara för att han inte tycker du behöver den?
    nej just ja ni har väl inget jobb när ni är 14 eller verklighetuppfattning om vad piratspektaklet gör mot spel, film och musik.
    Jag hatar verkligen folk som ska förstöra för andra, jag vill se bra filmer utan en massa jävla reklam i, spela spel som är välutvecklade, lyssna på musik från riktiga artister.

    Men visst, PSP har inga bra spel, men varför köpa skitmaskinen för isåfall, det lär ju inte komma som en överraskning att den inte har några spel?!!

    Att sedan några säger att PSP (och DS, Wii och övriga) inte lider av piratkopiering är ju bara sorgligt, när barn kommer in i butiken och frågar efter diverse minneskort eller vilka skivor som passar varje jävla dag. Att sänka priserna kommer inte att påverka piratkopieringen det minsta, gratis är alltid bäst för dessa patetiska jävla snattare.

  • kvistböj

    kvistböj 2010-02-24 02:33:12 #31

    MakkeK skrev:
    Sorgligt att "folk" skyller ifrån sig på höga priser, marknadsekonomier

    Visst, företag kan ignorera verkligheten, gråta sig till sömns och snacka skit om dagens ungdom eller så kan de anpassa sig till verkligheten.

  • Bild saknas

    Raderad 2010-02-24 05:51:47 #32

    dosman skrev:
    MakkeK skrev:
    Sorgligt att "folk" skyller ifrån sig på höga priser, marknadsekonomier

    Visst, företag kan ignorera verkligheten, gråta sig till sömns och snacka skit om dagens ungdom eller så kan de anpassa sig till verkligheten.

    Ja, gratis spel med DLC som är bra och som man vill ha skulle funka, produktplacering, gratis med premium tillgängligt där man får större inventory och kan göra fler gubbar etc, reklam.

    Finns ju ett free-to-play mmorpg som kostat lika mycket att göra som ett storspel som Assasins Creed (Allods Online) och det är gratis med en item shop.

    SLUTA GNÄLL PÅ PIRATKOPIERING.

  • Bild saknas

    yol1982 2010-02-24 08:48:07 #33

    MakkeK skrev:
    Att sänka priserna kommer inte att påverka piratkopieringen det minsta, gratis är alltid bäst för dessa patetiska jävla snattare.

    Säljer spel bättre vid REA?

  • Bild saknas

    C.A.B-05 2010-02-24 10:40:24 #34

    jaha snart kanske dom gör PC-tittlar igen som dom konverterar till konsoler? ;P

    Klart att sänka priserna skulle hjälpa, Tror det är flera pirater som också handlar filmer, spel på rea. orginal är alltid bättre.

    Exempel, Själv har jag kört en crackad verra av Stalker, men köpte det på steam nu senast när det var rea. tror dom sålde ganska friskt under Jul-rean på Steam.

  • Bild saknas

    Exxo 2010-02-24 11:39:39 #35

    zauii89 skrev:
    moberg skrev:
    bästa lösningen för piratkopiering: jävligt bra spel till hyggliga priser.


    Vilket faktiskt ändå är rätt bs, för de flesta fjollor som piratkopierar , gör det oavsett, inse fakta istället.


    Billigare spel = mindre piratkopiering... det är ett faktum

  • Bild saknas

    TheTemplar 2010-02-24 14:26:00 #36

    Det finns väldigt många bra spel till PSP tyvär så finns det samtidigt väldigt få spel jag skulle vilja spela på en handhållen konsoll. Jag var väldigt hypad när jag köpta min PSP tillsammans med Liberty City Stories för typ 4 år sedan. Det är dock helt fel typ av spel för konsollen, kanske om det är den enda spelkonsollen man har är det intressant.

    Jag använde den som media maskin i typ 2 år. Skaffade iphone, sedan dess har psp:n samlat damm. Kanske kommer jag köpa Silent Hill Shattered Memories till PSP men det blir det första spelinköpet på över ett år.

  • IronCouncil

    IronCouncil 2010-02-24 16:16:38 #37

    Kazutoyo skrev:
    Har ingen PSP, men funderat lite på att skaffa en PSP Go då jag inte vill hålla på och pilla och byta spel på en handburen spelmaskin. Fast det höga priset och det dåliga utbudet av spel på PSN har hitills stoppat mig.

    Önskar de kunde släppa mer gamla UMD-spel på PSN, speciellt följande;

    • Castlevania: The Dracula X Chronicles
    • Final Fantasy Tactics: The War of the Lions
    • Star Ocean: First Departure
    • Star Ocean: Second Evolution
    • Valkyrie Profile: Lenneth


    Konami släppte även en Suikoden 1&2-remake i Japan, önskar den kunde komma hit också.

    Köp hellre en PSP-3000 och ett större minneskort. Det blir säkert billigare, om du känner att en PSP Go är för dyr.

  • Preath

    Preath 2010-02-25 22:02:44 #38

    Ja utbudet av spel är dåligt till PSP, dem släpper mycket rollspel/barn/arkad spelsliknande spel och inte så mycket spel som folk mest tycker om, typ FPS-spel o sånt.. skulle vara najs ifall typ The orange box, codmw2, battlefield eller liknande kom till PSP - rent hypotetiskt.

    Suget att köpa en PSP för mej om det fanns mer utbud av FPS spel o bättre bilspel o det så hade det blivit ett köp av mej.

  • Preath

    Preath 2010-02-25 22:08:42 #39

    C.A.B-05 skrev:
    jaha snart kanske dom gör PC-tittlar igen som dom konverterar till konsoler? ;P

    Klart att sänka priserna skulle hjälpa, Tror det är flera pirater som också handlar filmer, spel på rea. orginal är alltid bättre.

    Exempel, Själv har jag kört en crackad verra av Stalker, men köpte det på steam nu senast när det var rea. tror dom sålde ganska friskt under Jul-rean på Steam.


    Håller med, spel skulle sälja bättre ifall de var billigare. Dem skulle väl kanske tjäna mer på att göra det billigare än att förlora kunder som piratkopierar spelen istället.

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter