God of War-skaparen David Jaffe skriver på sin blogg att Sony borde stämma Microsoft - eller åtminstone skicka ett "barskt formulerat juridiskt brev". Kommentaren kommer sedan Xbox Live Arcade-spelet Scrap Metal utannonserats. Eftersom spelet bjuder på fordonsbaserade strider i samma stil som klassiska Twisted Metal-serien stör sig Jaffe på det likartade namnet, som han inte tror är någon tillfällighet.
Vilken clown. Inget av de två har tillräckligt stor likhet med orginalnamnet för att något sådant ska vara på tal., riktigt patetiskt. Men så gör han ju ett fantastiskt föråldrat spel också.
JA stäm skiten ur dom.. o alla hans kusiner.. eller vänta nu..
... David Jaffe, det är Slick Entertainment som har utvecklat och namngivit spelet. Idiot..
Ja, stäm skiten ur en indie utvecklare!
så fort det går bättre för MS så är alla på dem -.-
Håller med om att Scrap Metal låter väldigt likt Twisted Metal.
Oh noes! Namnen och spelen liknar varandra. Undergången är nära! Stäm! Stäm! Stäm!
Vilken film är War of the Gods? Hittar ingen info på den vid en snabb sök på imdb och wiki. Menar han Clash of the Titans?
njaa scrap metal låter inte riktigt samma som twisted metal, twisted metal låter hårdare medan scrap metal låter som namnet på en Wii titel..
Men aja allt ska ju handla om cash för vissa...
"THQ/Relic borde stämma Sony/David Jaffe då de uppenbart snott namnet God of War från spelet Dawn of War.
DoW handlar till och med om kriget mellan gudar och deras tjänare."
Han har haft för lite uppmärksamhet på sista tiden, enbart det. Inget av fallen motiverar att stämma för.
Ja för God of War är ju så jävla originell titel också, en sån cool titel är ju det första t.o.m en liten unge skulle kunna formulera ihop. Så det är väl inte så konstigt att någon kommer på en titel vid namn war of the gods. Skulle dom ha ensamrätt på titlar med namnet god och war i sig..?
God of War låter väldigt likt War Gods. Kanske en stämning vore på sin plats.
Ja för God of War 3 lyser inte tillräckligt med uppmärksamhet för honom eller vad? Han skriver bara sina personliga åsikter på sin blogg, inget annat.
Tycker själv att MS beter sig som superpuckon i alla avseenden men tyvärr så gynnar det mesta dem själva så man fattar ju varför...
gå och lägg dig jaffe , chilla ffs...
vem fan bryr sig.. jävla fjantar, spela cs istället för att bry er om namn
goosh jag ska stämma alla som heter Markus då... det är JAG som äger det!!!!11
God of war blev ännu mera gay.
Han har ju rätt i det han säger. M$ försöker ju bara tjäna kosing på andras rykte och arbete, precis som vanligt. Skönt att någon verkar vilja sätta ner foten och säga ifrån.
IEGOCENTRIC
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38