Nyheter
God of War-skaparen: Sony borde stämma MS

God of War-skaparen: Sony borde stämma MS

21 kommentarer

Sebastian Lind 2010-03-08 13:30


God of War-skaparen David Jaffe skriver på sin blogg att Sony borde stämma Microsoft - eller åtminstone skicka ett "barskt formulerat juridiskt brev". Kommentaren kommer sedan Xbox Live Arcade-spelet Scrap Metal utannonserats. Eftersom spelet bjuder på fordonsbaserade strider i samma stil som klassiska Twisted Metal-serien stör sig Jaffe på det likartade namnet, som han inte tror är någon tillfällighet.

Sony borde göra det [stämma]. Om jag hade ägt rättigheterna till Twisted Metal och God of War så hade jag åtminstone skickat ett barskt formulerat juridiskt brev [till Microsoft]. Jag menar, Microsoft släpper ut ett fordonsbaserat stridsspel och kallar det Scrap Metal? Men kom igen, är inte det lite för likt Sonys egna fordonsbaserade stridsspel Twisted Metal?

Även kommande filmen War of the Gods får sig en släng av ilskan, då titeln är "alldeles för lik God of War". Speciellt då filmen handlar om grekiska gudar och bråk.

Alltså: Sony äger inte - och borde inte - äga hela konceptet med grekisk mytologi. Inte heller bör de äga idén om dödliga som slåss emot uråldriga gudar - grekiska eller andra. Det är allmän egendom. Men titeln? Sony äger den. Hursomhelst, som jag sa, så är det inte min fajt. Jag äger inte ett skit!

Tycker du att Jaffe har en poäng i det han säger, eller är ovanstående namn tillräckligt generiska eller unika för att inte kunna åka snålskjuts på andra, mer inarbetade varumärken?

Twittra

Facebook

Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • Bild saknas

    Dusser 2010-03-08 13:40:51 #1

    Vilken clown. Inget av de två har tillräckligt stor likhet med orginalnamnet för att något sådant ska vara på tal., riktigt patetiskt. Men så gör han ju ett fantastiskt föråldrat spel också.:|

  • MFC

    MFC 2010-03-08 13:45:43 #2

    JA stäm skiten ur dom.. o alla hans kusiner.. eller vänta nu..

  • Bild saknas

    kaealy 2010-03-08 13:53:14 #3

    ... David Jaffe, det är Slick Entertainment som har utvecklat och namngivit spelet. Idiot..

    Ja, stäm skiten ur en indie utvecklare!

  • krqkan

    krqkan 2010-03-08 14:11:21 #4

    så fort det går bättre för MS så är alla på dem -.-

  • Bild saknas

    Mr.Waterboy 2010-03-08 14:25:48 #5

    Håller med om att Scrap Metal låter väldigt likt Twisted Metal.

  • Fairfax

    Fairfax 2010-03-08 14:42:43 #6

    Oh noes! Namnen och spelen liknar varandra. Undergången är nära! Stäm! Stäm! Stäm!

  • WildThing

    WildThing 2010-03-08 14:42:51 #7

    Vilken film är War of the Gods? Hittar ingen info på den vid en snabb sök på imdb och wiki. Menar han Clash of the Titans?

  • Bild saknas

    Pojii 2010-03-08 14:57:13 #8

    WildThing skrev:
    Vilken film är War of the Gods? Hittar ingen info på den vid en snabb sök på imdb och wiki. Menar han Clash of the Titans?


    Tror han menar clash of the titans...dock så vill han ha uppmärksamhet så han kommer med såna absurda utlåtande

  • Bild saknas

    ace84 2010-03-08 15:11:50 #9

    njaa scrap metal låter inte riktigt samma som twisted metal, twisted metal låter hårdare medan scrap metal låter som namnet på en Wii titel..
    Men aja allt ska ju handla om cash för vissa...

  • Bild saknas

    ForrestFox 2010-03-08 15:21:26 #10

    "THQ/Relic borde stämma Sony/David Jaffe då de uppenbart snott namnet God of War från spelet Dawn of War.
    DoW handlar till och med om kriget mellan gudar och deras tjänare."

  • Bild saknas

    Scream112 2010-03-08 15:38:02 #11

    WildThing skrev:
    Vilken film är War of the Gods? Hittar ingen info på den vid en snabb sök på imdb och wiki. Menar han Clash of the Titans?


    Nej han menar War of the Gods. Dock verkar det inte som IMDB fått upp info om det projektet än. Själv har jag läst och hört om det på flera håll faktiskt.

    http://www.moviezine.se/artikel/4206-freida-pinto
    -klar-for-gudakrig


    där finner du ett "tecken" på det. De har inte ens börjat spela in för den än.

  • Bild saknas

    Fjornsvavne 2010-03-08 16:01:14 #12

    Han har haft för lite uppmärksamhet på sista tiden, enbart det. Inget av fallen motiverar att stämma för.

  • Bild saknas

    Cedric 2010-03-08 16:12:54 #13

    Ja för God of War är ju så jävla originell titel också, en sån cool titel är ju det första t.o.m en liten unge skulle kunna formulera ihop. Så det är väl inte så konstigt att någon kommer på en titel vid namn war of the gods. Skulle dom ha ensamrätt på titlar med namnet god och war i sig..?

  • Fairfax

    Fairfax 2010-03-08 16:40:07 #14

    God of War låter väldigt likt War Gods. Kanske en stämning vore på sin plats.

  • MachOne

    MachOne 2010-03-08 18:01:08 #15

    Fjornsvavne skrev:
    Han har haft för lite uppmärksamhet på sista tiden, enbart det. Inget av fallen motiverar att stämma för.
    Ja för God of War 3 lyser inte tillräckligt med uppmärksamhet för honom eller vad? Han skriver bara sina personliga åsikter på sin blogg, inget annat.

    Snubben vill skydda sina produkter och de är inget fel med de. Dock så är kanske att stämma lite väl att ta i, men de är i USA. Och som han även sa, han är inte den personen som stämmer folk och har aldrig stämt någon, utan han skulle nöja sig med att skicka ett brev, han tycker bara att Sony inte skyddar sina varumärken utan låter MS använda sig av så gott som Twisted Metal som titel.

  • elmackonr1

    elmackonr1 2010-03-08 20:53:56 #16

    Tycker själv att MS beter sig som superpuckon i alla avseenden men tyvärr så gynnar det mesta dem själva så man fattar ju varför...

  • Bild saknas

    Darkwithin 2010-03-08 23:04:37 #17

    gå och lägg dig jaffe , chilla ffs...

  • jackpac

    jackpac 2010-03-08 23:37:11 #18

    vem fan bryr sig.. jävla fjantar, spela cs istället för att bry er om namn :P goosh jag ska stämma alla som heter Markus då... det är JAG som äger det!!!!11

  • Loading

    Loading 2010-03-08 23:44:19 #19

    God of war blev ännu mera gay. :P

  • bjosarn

    bjosarn 2010-03-09 00:30:36 #20

    Han har ju rätt i det han säger. M$ försöker ju bara tjäna kosing på andras rykte och arbete, precis som vanligt. Skönt att någon verkar vilja sätta ner foten och säga ifrån.

  • Bild saknas

    nekered 2010-03-09 08:55:40 #21

    jackpac skrev:
    vem fan bryr sig.. jävla fjantar, spela cs istället för att bry er om namn :P goosh jag ska stämma alla som heter Markus då... det är JAG som äger det!!!!11


    mm precis för det är ju det det handlar om. Det handlar inte om ett väl inarbetat namn på spelmarknaden som någon annan använder delar av för att få det så likt det spelnamnet som möjligt. Det handlar inte om att man marknadsfört ett spel med mycket pengar där någon annan får ta del av den kaka som man bakat för egna pengar.

    PS! Varför ens nämna ett spel som är självdöende och har varit det hur länge som helst ds! (Skämt ;P)

Logga in för att skriva en kommentar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter