Call of Duty: Modern Warfare 2 var höstens popularitetsbomb i spelvärlden och färska siffror visar att spelet fortfarande går hem i stugorna. Infinity Wards Robert Bowling twittrar att 25 miljoner unika spelare har krigat online sedan spelet släpptes den 11 november förra året.
Utan att redovisa siffror förklarar Bowling att de flesta av dessa lirar på Xbox 360, tätt följt av Playstation 3 och till sist pc-upplagan. Siffrorna betyder att Modern Warfare 2 slår föregångaren i fråga om onlinespelande.
Vid sidan av de hisnande sifffrorna förklaras att ny information om de stundande DLC-paketen, som släpps i vår och inledningsvis
blir Xbox 360-exklusiva, är att vänta senare i veckan.
Modern Warfare 2 är alltså duktigt populärt, trots (eller kanske tack vare) de bojkottuppmaningar och kontroversiella beslut som omgärdat titeln sedan i höstas. En månad före premiären meddelades att pc-upplagan inte får några dedikerade servrar, vilket följdes av hätska bojkottuppmaningar. De minskade inte det allra minsta när det strax därpå förklarades att max nio spelare per lag kunde spela online. Och så sent som förra veckan sparkades två Infinity Ward-chefer med buller och bång. Av andra skäl än dålig försäljning, vågar vi tro.