Det har blivit känt att ytterligare fyra tidigare Infinity Ward-anställda nu lämnat spelhuset till förmån för nystartade Respawn Entertainment. Personerna är senior designer Chad Genier, lead designer Zied Rieke och designers Preston Glenn och Sean Slayback.
Detta gör att antalet ex-Infinity Ward-anställda som nu hittat nytt jobb hos nykomlingen Respawn hamnar på hela 16 personer. Och än fler har gått från Infinity Ward för att söka jobb på helt andra jaktmarker - det rör sig om drygt 30 avhopp totalt från en studio som från början hade drygt 100 anställda. Att det framförallt är de mest tongivande personligheterna som kastat in handduken har fått vissa att spekulera i att Infinity Ward snart kommer att läggas ner.
Activision försöker dock se möjligheter där andra ser svårigheter, och säger att de behandlar sina utvecklare "extremt bra". Trots detta har 38 anställda (och före detta anställda), varav de flesta har varit involverade i Call of Duty: Modern Warfare 2-utvecklingen, stämt företaget på hundratals miljoner dollar på grund av påstått uteblivna bonusar, royalties, vinstutdelningar, framtida vinster och straffskadestånd.
Det enda du kan räkna med just nu är att än är inte sista ordet sagt i branschsåpan om Activision och Infinity Ward.
Det verkar som Respawn Entertainment blir den nya Infinity Ward. Vilket är bra, och jag hoppas det får rättigheterna till call of duty så de får forsätta att göra dem.
Och sluta skälla på IW bara för att ni blev missnöjda med MW2.
Det är activisions fel, och nån ENSTAKA gubbe på IW att den blev som den blev.
lägg ner skiten!
Bye Bye IW Välkommen RE
Jobbansökan redan skickad till RE
PC-troll.
"Activision försöker dock se möjligheter där andra ser svårigheter, och säger att de behandlar sina utvecklare "extremt bra". Trots detta har 38 anställda (och före detta anställda), varav de flesta har varit involverade i Call of Duty: Modern Warfare 2-utvecklingen, stämt företaget på hundratals miljoner dollar på grund av påstått uteblivna bonusar, royalties, vinstutdelningar, framtida vinster och straffskadestånd."
Klockrent formulerat.
Skulle Activition verkligen lägga ner IW? Om dom äger namnet till studion lär dom väl inte lägga ner den då det skulle förstöra "ifrån studion som gav dig Modern Warfare" marknadsförings möjligheter.
@Hipshot - woaaaah
Bara bra att fler går över till RE och förmodligen blir det de nya " Infinity Ward " . Hoppas dem fokuserar på en ny spelserie med samma stuk från MW2 . Go Respawn Entertainment !
Yeah! PC & Dreamhack ftw!
Hoppas dom inte gör någon FPS shooter, försök med något speciellt och nytänkande.
Ska bli kul att se hur bra förrädarna egentligen är när deras nästa spel släpps.
[quote="Keasar"][quote="Herbert"]Ska bli kul att se hur bra förrädarna egentligen är när deras nästa spel släpps.
[/quote]
"Förrädarna"? Du är ju upp i stjärten med dollarsedlar från Activision eller hur? Efter allt som har kastats mot Activisions, bevis för hur de har själva varit brytande mot stadgar och gott förnuft mot sina utvecklare kommer du och påstår att det är Infinity Ward som är fortfarande skurkarna? Tack för att du ser på oss utvecklare som skit och slavar vars enda syfte är att tillfredsställa kostymerna hos utgivarna, väldigt diskret och fint gjort av dig. Har inte du ett altare med en bild på Bobby Kotick att tillbe än att spendera tid här på FZ?
Annars blir det nog exakt som ungefär som när de gjorde samma sak som för 8 år sen, med tanke på att det är mer eller mindre samma personer. De grundar en ny studio, gör ett nytt häftigt spel många gillar, profit.[/quote]Infitinty Ward-gubbarna är förädare som ser mer till vinst än att göra bra spel, som alla företag. Dom förådde sin tidigare publicist & nu Activision. Infinity Ward kan inte vara lojal mot någon arbetsgivare trots alla pengar som kastas mot dom. Alltså är Infinity Ward ett gäng bestående av, ursäkta min franska, skit.
Vilka bevis är det du pratar om? Här har du en tankevärd artikel om ämnet: http://seanmalstrom.wordpress.com/2010/03/17/emai
l-infinity-ward-sues-activision/
Får du pengar av IW för att stödja dom så djupt?
Alla företag är ute efter pengar, hade IW inte utvecklat spel så hade dom utvecklat någon annan programvara för pengarnas skull, så enkelt är det.
IEGOCENTRIC
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38