I höst återvänder en av branschens mest välrenommerade rollspelserier med Fallout: New Vegas. Här har Obsidian Entertainment med legenden Chris Avellone i spetsen fått den ärofyllda uppgiften att förvalta franschisen. Idag har gänget borta på IGN.com kommit över den första gameplay-filmen från spelet som vi presenterar här nedan. Fallout: New Vegas bygger på spelmotorn från Fallout 3 och släpps till PC, PS3 och Xbox 360.
Release: 2010-10-22
Utvecklare: Obsidian Entertainment
Förläggare: Bethesda Softworks
Ser fram emot förhandstitt eller recension av New Vegas. Behöver veta vad de byggt vidare på, eller ändrat, innan jag ser det som något givet köp. Fallout 3 är ändå jävligt bra, särskilt med lite moddande. Allra helst skulle jag således se New Vegas vara ett "moddat", nytt Fallout 3.
Jag har försökt ge Fallout 3 en chans, eller rättare sagt två. Köpt det både till PC och Xbox360 men även om det inte är dåligt är det inte heller bra eller särskilt fängslande. Tror det beror mest på tråkig story/dialog och brist på spännande nya platser. Minns The Glow i Fallout, tror inte där fanns så mycket egentligen men platsen osade fara och spänning. Mer sådant istället för fabriker med massa robotar, kackerlackor och läskflaskor.
Får hoppas New Vegas förbättrar men jag kommer inte förbeställa denna gången.
En sak som Fallout hade men som jag saknar i Fallout 3 är de starka valen man kunde göra. Det var liksom inget moralsnack på det sättet som det är idag. I Fallout 3 kan man välja att förstöra Megatown (tror jag det heter...) men gör man det så tillfredsställer man en tjur gammal idiotisk gubbe som är odödlig (minns när jag dödade presidenten i Fallout 2... good times). Det fanns även saker som hände där om du inte kunde hantera situationen på rätt så hände något dramatiskt. Det var dock inte en känsla av att "Åååh! Nej, nu kommer jag inte kunna göra blablablabla och köpa varor från blablabla".
Anyway. Jag kommer köpa detta, men jag önskar verkligen att lite av atmosfären och de mer moderna städerna kommer tillbaka någon dag. Jag vill besöka ett Vault city som står i kontrast till allt annat. Inte gå runt i... öknen. <.<
Jag tänker Oblivion: New Vegas...
Boooring. Dags för en ny grafik/spel motor, och dags att gå vidare. Tyckte Fallout3 var kul i början, men tröttnade fort.
Nu tycker väl jag då att 'fajtingen' aldrig har varit något man ska fokusera på i varken Fallout eller TES, så att visa ett klipp på det känns tråkigt. ^_ ^
Hmm inte nämnvärt intressant.
skulle kunna vara en fallout 3 expansion
Tyck vad ni vill om mig, men grafiken är SÄMST!
Tycker dock att grafiken spelar mindre roll, är det kul och har bra story så är grafiken mindre värd. Dock så är det ju ändå ett plus!
Men inte allt
Då spelet ser ut precis som sin föregångare, med smärre kosmetiska uppdateringar, då borde det säljas till kraftigt reducerat pris, en expansion eller en spin-off.
Får hoppas spelet är stort och har rejält med innehålls om kompensation, men jag har hur som helst lärt mig att inte köpa Fallout förrän någon månad efter release, långt mindre buggar då (suck).
Såg intressant ut älskade Fallout 3 även pågrund av sina brister, kommer lätt köpa New Vegas också om nu inte förhandstittar och recensioner säger det är skräp då kanske jag låter bli.
Obsidians second handprojekt? Nej tack.
De kanske skulle göra ett rpg istället. Ser ut som ett dassigt fps.
Ser awsome ut, grenade machine gun, sweeeeeet.
Ska försöka lira lite rpgs under sommaren och funderar om det är värt att köpa fallout 3 till ps3?
Ser ungefär lika intressant ut som bajs.. ![]()
[edit]
Sorry, nyvaken.. omogen kommentar.. men det var det första som kom upp i min lilla skalle.
Det ser ut som Fallout 3 repeated och jag tyckte Fallout 3 sög lika mycket som Oblivion fast lite till.
Finns ju ingen känsla eller atmosfär i grafiken dom kör med.. ser plastigt ut och fult.
Äh, vilken sopa.
Meh.. inget speciellt :/
Jamen va fan.... kan dem inte ha tagit en annan spelmotor? Essence Engine är kraschar lika ofta som Bert Karlsson käkar bullar.
Det enda som gjorde Fallout 3 roligt var när man hade ett tjog moddar, såsom FOOK och MMM. Tyvärr så var spelet instabilt hela tiden. Inte ens när man installerade om så ville det fungera.
Såg fruktansvärt tråkigt ut, Fallout 3 vapen och strider var något av det tråkigaste jag spelat i RPG och FPS väg. Gör om gör rätt...
Inte för att jag har så höga förhoppningar på Vegas, men varför all denna fokus exlplosioner, blod och coola vapen? Visst, Fallout 1 och 2 var blodiga men spelen var så mycket mer än våld? Var är dialogerna, de levande karaktärerna och valfriheten? Fallout 3 lyckades med ett par saker: atmosfären och öppenheten.
Ser ju nästan identiskt ut med F3..
Det verkar som att jag är en av de få som ser fram emot detta spel. ![]()
Jag har gillat alla falloutspelen, 1, 2 och 3 (har inte lirat brotherhood of steel/tactics). För mig spelar inte grafiken någon större roll, utan det är gameplay, stämning och story som gör att jag återkommer till dessa spel.
Fallout 3 hade varit ett jäkla bra spel om det inte hetat fallout... För att vara ett FPS/RPG spel är det riktigt bra tycker jag, men så fort dem satte namnet fallout på det så sket det sig, för det har verkligen INTE förtjänat det namnet.
Fallout 3 var helt OK, men animationerna var ju faktiskt anmärkningsvärt dåliga. Lite motoruppdateringar hade inte skadat.
Giggidy!
Obsidian har ju inte direkt några resurser att göra snygga spel tyvärr, blir ju lite lågbudget över det. Jag har låga förväntningar och har man lite tur kanske man blir positivt överraskad, jag tyckte FO3 var ganska mycket bättre än Oblivion, Bethesda lär sig. Det tråkiga med FO är ju miljöerna, det led som äldre spelen av också lite..
Enda anledningen till att jag är någorlunda intresserad av detta är pga att det är Obsidian som utvecklar det.
Det ser ut som jag trodde, spelar ingen roll om det egentligen bara e en enorm exp till FO3. Givet köp för mej
Jag kan inte svära på detta, men det var väl Bethesda själva som utvecklade Fallout 3? Black Isle utvecklade Fallout 1 och 2, gick sedan ihop med BioWare och gjorde Baldur's Gate-serien för att sedan bryta sig ut och bilda Obsidian. Nu är det alltså Obsidian (gamla Black Isle) som utvecklar Fallout: New Vegas, så egentligen borde det ju båda gott.... eller?
Älskar hur folk klagar på grafiken då man till och med debunkade screenshots från oblivion 2005.
Om story och RPG element är bra i detta spelet tillskillnad från FO3 kommer nog detta bli riktigt bra. Annars blir det nog skit av det. Bra att mod communityn är så engagerad att ett köp hur som helst säkert kommer ge utdelning.
Fy fasen vilken otroligt ful spelmotor. Fysiken verkar komma direkt ur 90 talet.
slurp, vill ha
Hur kan någon ens säga att grafiken suger? Fattar inte.
Ser kul ut(och jag gillade FO3, så..), blir till att köpa.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38