När titel efter titel samt genre efter genre tar allt mer plats på konsoler är det rätt skönt för er som är fullständigt helblodiga pc-lirare att känna till att det finns spel som inte kommer mutera för att passa alla. Daniel Erickson på Bioware har i en intervju med CVG berättat att han faktiskt inte ens vet om det är möjligt att få ut Star Wars: The Old Republic till konsol.
- Jag kan berätta för dig att det är något som vi inte ens har diskuterat. Det finns inte någon, någonstans på Bioware som lägger grundarbetet för det för vi har ett väldigt stort och komplicerat spel att släppa först. Vi känner alla till nackdelarna med PC. Vi skriker alla på våra burkar och försöker få saker att fungera, men samtidigt så är gränssnittet gjort för spel. Musen och tangentbordets gränssnitt tillåter så mycket mer frihet. [än konsol]
Erickson menar på att för just rollspel är pc:n den naturliga plattformen för Bioware att utveckla till i första hand. Detta gällde även utvecklingen av Dragon Age: Origins där pc:n var stommen allting utvecklades till, varefter det förändrades för att fungera på konsol.
Release: 2011-12-20
Utvecklare: LucasArts, Bioware
Förläggare: Electronic Arts
MMO passar inte till konsol, så det var ju lika bra det. Det här och The Secret World är nog de enda MMO som jag ser fram emot alls, så att de fokuserar helhjärtat på PC är ju bara av godo.
Gött mos
"Detta gällde även utvecklingen av Dragon Age: Origins där pc:n var stommen allting utvecklades till, varefter det förändrades för att fungera på konsol."
Tänk om fler företag kunde jobba så.
Tyvärr gällde det ju som han säger även för DA
, som portades helt gräsligt till (åtminstone) X360. Enda bioware-spel som gjort mig riktigt besviken hittills. Så personligen hoppas jag färre företag jobbar så. De får gärna utveckla till PC, men släpps det till konsol måste det läggas ned mer jobb att anpassa spelen för det också.
Ajdå, jag som beställde DA: O för några dagar sen.
Jaja, vi får väl se vart det barkar.
Önskar att fler tänkte som Bioware.
Tackar och bockar, Bioware ^^
Helt jäfla underbart!
Urk att spela på dator är ju bara fullt med strul, känns som grottmänniskotiden varje gång man ska lira ett spel på pc. Kommer det fungera eller inte? Kommer jag att behöva ladda ner x antal patchar? Fungerar det med mitt grafikkort? Önskar inget spel som verkar bra och man vill spela kommer till dator.
Så skönt o slippa alla småbarns konsoler och dess easy gaming stil.
Fast det där kommentaren med att bara PC har tngb/mus är ju lite fel.
PS3 har fullt stöd för det om spelet är gjort för det (exempel är UT3 på PS3)
Vet inte hur det är med stödet på Xbox360, men finns väl usb portar på den med?
Det är nästan så man ska köpa det bara för att det inte görs till konsol
Err... Jag tror inte tillräckligt många undrade om detta för att göra detta till en relevant nyhet. :-/
Bra.
MMO passar ju så klart vilken plattform som helst, MMORPG med komplicerade kontroller som i det här fallet passar däremot inte.
MMO patchas, och får expansion packs - de måste ligga någonstans. Hårddiskarna är inte så stora på konsoler.
Man får väl på kartongen ange att spel kan växa på HD och således be användaren göra plats.
Jag har 500gb till min Ps3 och tänker uppgradera den hdn sen när det kommer större diskar som inte kostar hutlösa priser.
Men jag förstår inte... Är det inte självklart att ett MMORPG inte släpps till konsol? >_>
var du ironisk nu eller menar du på fullt allvar vad du säger?
kan dom gott ha, efter alla konsolexkusiva spela som inte kom till pc:n...
Synd. Skulle gärna velat haft det till konsol.
Men antar att PC är det enda rätta valet för den här typen av spel. Tyvärr.
Vissa spel är bättre på PC, andra på konsol. För den här typen av spel är det PC som gäller.
Sen har vi t.ex. sportspel som NHL och fifa som alltid varit bättre på konsol än på PC och kommer alltid att vara. Bara en tidsfråga innan fifa går samma väg som NHL på PC.
Bra jobbat, BioWare!
Åh, det värmer i hjärtat att en spelstudio väljer att i alla fall satsa primärt på PC:n - något som blir mindre och mindre vanligt dessa dagar. De vet väl i och för sig att de får igen på det (både ME2 och DA: O sålde ju riktigt bra i deras PC-varianter), så länge produkterna de gör är bra.
Det här suger fett!!!
Släpp ett spel till de gamers som är mest benägna till att kopiera spel och spela piratkopierat.
Jag må älska Lucasarts och speciellt bioware. Men det här hoppas jag floppar för er så jäkla hårt att ni fattar att konsol är the shit.
Det kanske hörs hur bitter jag är att ett av mina favvospel INTE kommer till konsol.
Undrar om det kom någon sorts research tillbaka till företagen nyligen som visar att just nu är det bra att snacka bra skit om PC. Både Bioware och Epic games på första sidan på FZ.
Bioware kan tuta hur mycket som helst om PC, men dagens sanning är ändå att de har ME som är 360 och DA som är multiplatform.
Inte för att jag har något emot det, lirar igenom ME2 just nu igen and its awesome!
Det var nog väntat..men ack så synd. Jag tror inte att min PC klarar av detta spel, så jag hade gärna sett det släppas till PS3 med stöd för mus och tangentbord.
Edit:
Inte särskilt förvånande, med tanke på att väldigt få MMORPGs går att spela på konsoler.
De som önskar spela MMORPG på konsol får helt enkelt hålla sig till Final Fantasy XI och XIV.
Härligt! Consol förstör sådana spel!: )
kinectimals träna och lek med 20 virituella kattdjur
Simon - varken mer eller mindre
Livet i några bitar
Fotolergöksprat
Fotograf Manuel Ek
IEGOCENTRIC
Samsungs första bärbara dator i det tunna och lätta ultrabooksegmentet är här. ...
Artiklar, i går, 14:42
Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett...
Tester, i går, 12:45
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda...
Nyheter, 2012-02-02 12:16
Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s...
Tester, 2012-02-01 18:45
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och...
Nyheter, 2012-02-01 12:43