I en intervju med Siliconera säger Sonic-skaparen Yuji Naka att han inte vill ha något att göra med Sonic-serien just nu. Orsaken sägs vara att han hellre vill jobba med nya koncept.
- Just nu vill jag skapa nya saker. Även om jag hade möjligheten att skapa något nytt slags Sonic-spel så tror jag att det bäst sköts inom Sega.
Naka själv jobbar för tillfället med charmiga äventyret Iwy the Kiwy - vilket du läser mer om här. Sega själva håller just nu på med 2D-titeln Sonic the Hedgehog 4: Episode 1 till Xbox 360, Wii och Playstation 3. Kodknackandet sköts dock inte av Sonic Team utan av utomstående Dimps - något som verkar tvärtemot Nakas önskan om att Sonic-utvecklandet bör ske internt hos Sega.
Bild från Sonic the Hedgehog 4.
Release: Okt 2010
Utvecklare: Sonic Team
Förläggare: Sega
Singularity
IEGOCENTRIC
Johan Olander
Simon - varken mer eller mindre
Benevolence
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, i dag, 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, i dag, 11:14
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en...
Nyheter, i dag, 10:44
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta...
Nyheter, i dag, 09:55
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33