Nyhet
Sakaguchi inte slut än, trots allt?

Sakaguchi inte slut än, trots allt?

3 kommentarer

Sebastian Lind 2010-07-19 17:11



För inte så länge sedan skrev vi att Final Fantasy-pappa Hironobu Sakaguchi kan pensionera sig efter Wii-rollspelet The Last Story. Detta efter ett inlägg på hans japanska blogg på Mistwalkers officiella hemsida.

En officiell engelsköversättning av inlägget har dock dykt upp nu, och där lyder den ökända formuleringen en smula annorlunda:

- Energin som strömmat ned i detta projekt av utvecklings-teamet och jag är 120 procent. Jag hoppas ni förstår att, på ett sätt, känner jag mig oroad och nervös som om jag skickade iväg mitt barn på en resa ensam. Emotionellt känns det här som mitt sista jobb, eftersom jag öst ner allt jag har har i detta projekt.

Det är alltså såhär den bäste herrn känner "emotionellt", och intet annat. Det kan ju dock fortfarande betyda att The Last Story blir det sista spelet signerat Sakaguchi, men hans uttalande blev med all plötslighet en god dos mycket mer otydligt. Den som lever får se, som man säger.

Spelinformation
  • Bild saknas
  • The Last Story

    Settings

    Release: N/A

    Utvecklare: Okänd

    Förläggare: Okänd

(0)

Twittra

Facebook


Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
  • Bild saknas

    Tybalt 2010-07-20 00:26:18 #1

    Mustaschen: I am your father!
    Nooooooo!

    Äsch... han fortsätter så länge han tjänar pengar på det. Eller kan han köpa en ö i söderhavet redan?

  • Bild saknas

    walter_iego 2010-07-20 08:04:29 #2

    Han ser ut som Gary Oldman, och klar att han inte ska lägga in handduken, vad skulle han göra om inte jobba med spel?

  • Bild saknas

    draim 2010-07-20 14:19:56 #3

    Spela dom? ;)

Kommentera den här artikeln
Artiklar
Facebook
rss Community
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Community
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.

FZ