Idag lanserar Valve den gamla Unreal Tournament 2004-modifikationen Alien Swarm i omstöpt gratistappning. Spelet är, för er som inte redan vet, en co-op-baserad shooter med fågelperspektiv, där huvudfokus ligger på att skjuta slemmiga utomjordingar. Det finns en mängd olika karaktärer, klasser och spelarna kommer också levla upp under spelets gång.
Ett smakprov av vad som väntar kan ses nedan.
Nedladdningslänk hittar du här. Spelet låses upp om drygt fem timmar i skrivande stund.
Valve sa precis:
Alla ni andra utvecklare är skräp, efter nästan 3 års gratis updates till TF2 så släpper vi nu ett helt gratis spel för att vi är så mycket bättre än er andra.
Najs, minns att jag spelade det som fan nar det slapptes till ut2k4 eller 3 eller vad det var. Gott mos.
Valve <3 , så jävla nice!
Gratis är gott
Ser väldigt roligt ut att spela i co-op!
*Fixar*
Är det här vad det blev av Alien Swarm - Infested eller håller de fortfarande på med det? Var väldigt längesen jag hörde nåt om det.
Edit: Nevermind...
Available: 19 July 2010
This game will unlock in approximately 3 hours
Bästa coop-upplevelsen någonsin.
Underbart Valve !
Underbara nyheter, har spelat den tidigare modifikationen otroligt mycket sedan den släpptes.
Det finns numera en steam grupp för alla svenskar som är intresserade av att spela Alien Swarm tillsammans. http://steamcommunity.com/groups/alienswarmswe och en IRC kanal #alienswarm.se @ QuakeNet. Allt för att underlätta möjligheten att spela med andra svenskar.
asså 4p coop är de mångo, det som var najs med gamla var att alla kunde lira på våra smålan där vi är 8 personer.
Varför är alla coop bara för 4personer, tror de inte man har mer än 3 vänner ????
Ser OK ut, men trevligare om man har lite back-story...
This game will unlock in approximately 1 hour
Jag väntar! ![]()
Frisk fläkt i dagens konsoll... "betala-för-alla-små-DLC"-tider.
Gött mos, gratis är alltid gott! Skulle också gärna se mera coop spel som stödjer mer än 4 spelare, när vi lanar är vi oftast runt 5-8 personer som spelar och då är det surt om någon inte får vara med.
märkte också det precis... Lite jobbigt, men värt väntan tror jag
Nu står det tre timmar för mig
Ja, det kanske hinner bli den 20 Juli vi får spelet?
Nu är det 2 timmar kvar tills det släpps, vilket gör att spelets släpps 23:00, men man vet aldrig om det kanske försenas igen.
Kl. 23.00 släpps spelet om det inte blir några ytterligare förseningar.
Skulle inte betala för en mod ändå.
2 timmars försening.....
4-5 års väntan sen Alien Swarm moddens skapare Black Cat Studios utannonserade en source version av spelet, den är rakt framför mina ögon och det blir försenat igen!
This game will unlock in approximately 2 hours. Var just 1 timme. Hm!
Verkar ganska kul, ska ladda ner det senare ikväll när det släpps.
Behöver lite folk att prova det med sen så adda mig gärna på steam: Captain Gooseberry
Nu går det att ladda ner!
Jäklar vad segt spelet laddas ner! inc crash!
Önskar att jag också fick tanka hem, går dock inte ens att få igång nedladdning. Överbelastning.com
14% and counting... inte illa efter en dryg timme
nu tror jag att servrarna har krashat, stått stilla i 30min
Nej, tuggar på mellan 200 Kbit till 1 Mbit här.... utan avbrott.
Det provar vi! Fast det var nog fler som fick den idéen för inte går det snabbt just nu. Väntar väl till senare istället.
Byt Location till Frankrike så kommer ni ladda ner som gudar. Gick skit snabbt. 1,5 Mb/s från Franrike!
TACK
drog en torrent för de som behöver , har det på under hela natten och morgondagen.
Alien swarm
Fräsigt spel. Håller tummarna att det knackas fram lite nya friska kampanjer också!
Jäkligt bra spel för att vara gratis, hoppas på fler kampanjer.
Hade lätt kunna släpps som retail, detta spel är värt pengar.
Kvalite , <3 valve
Oh nice, den har Steam achivements också
Grymt bra!
Hmm bara jag som får problem med att det krashar? Fick starta det 5 ggr innan jag kom förbi loading screen. Sen krashade det vid char selection och jag gav upp.
Satt o lirade hela natten med lite polare, kom en timme sent till jobbet idag (thank GOD for Flextider)
Det ar valdigt troget till orginalmodden och det ar bara... grymt!
Haha, jag måste bara ventilera mig lite. Jag vet inte om jag ska kalla detta för ett hat eller hyllning till Valve.
Alien Swarm äger kan jag börja med att säga. Jag vet även att det är gubbarna bakom L4D som utvecklat Alien Swarm och säger därför följande:
Nu drar jag en jämförelse med L4D och säger att det här spelet är så mycket mer spel än vad L4D är. Alien Swarm är mer mättande än L4D på det sättet att det innehåller mer specifika uppdrag, man är mer beroende av sina lagkamrater (alla har sin uppgift - welding, medic, etc) och man är beroende av varandra för att klara ett uppdrag. De har tillome lyckats att använda grafiken och grafikmotorns effekter för att göra spelet mer åtråvärd rent grafikmässigt, jämfört med L4D. (LOL)
Och vadå, L4D kostar/kostade 499:- och Alien Swarm är gratis. Jag förstår inte, var inte Valve jättesnåla och giriga nyss? Vad har hänt? Asså, man hade fått mer valuta för pengarna om man hade betalat för Alien Swarm än för L4D, om de både hade kostat 499:-
Jag är förvirrad, hjälp mig.
Är det bara jag som har problem att joina games? och om jag väl kommer in på nått hackar jag oftast ur.
riktigt nice lir detta, EXTREMT prisvärt ^^ !!
wow!
Min BÄSTA Co-Op-upplevelse i år kommer från ett GRATISSPEL!
Tack, Valve!
Tack valve, men NU vill vi ha HL2 EP3!
Riktigt kul spel. Även på public servers. Lite svårt att komma in på dedicated server. De är fulla hela tiden tycker jag.
Kommer nog spela detta en hel del fram över.
Och så fick man ju en helt underbart söt liten mössa till TF2 också.
Riktigt bra och ösigt spel! Testade först lite public och det blev rätt bra samarbete redan efter några få rundor. Fantastiskt bra kvalitet för vara ett gratisspel. Men skulle de ha släppt det som ett betalspel hade det nog krävts mer än en kampanj och fler spellägen också.
De har ju även släppt bangeneratorn... bara att ladda ned och sätta fräs så får man fler banor.
Simon - varken mer eller mindre
Livet i några bitar
Fotolergöksprat
Fotograf Manuel Ek
IEGOCENTRIC
Samsungs första bärbara dator i det tunna och lätta ultrabooksegmentet är här. ...
Artiklar, i går, 14:42
Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett...
Tester, i går, 12:45
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda...
Nyheter, 2012-02-02 12:16
Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s...
Tester, 2012-02-01 18:45
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och...
Nyheter, 2012-02-01 12:43