I en Gamasutra-intervju säger Square Enix-chefen Yoichi Wada att Final Fantasy-serien kan komma att förändras i framtiden, på grund av den blandade kritik Final Fantasy XIII fick.
- När det handlar om konsumenternas reaktioner på spelet så är det vissa som värderar det högt medan vissa inte är nöjda med det. Jag tycker detta är en produkt som lyckades möta förväntningarna hos de som känner till Final Fantasy, säger Wada.
- Det finns alla möjliga slags spel på marknaden idag. Bör Final Fantasy bli ett nytt slags spel eller bör Final Fantasy inte bli en ny typ av spel? Konsumenterna har olika åsikter. Det är väldigt svårt att avgöra vilken väg vi ska gå.
Vad tyckte du om Final Fantasy XIII - rätt stig att fortsätta vandra på i framtiden, eller är det dags att testa något annat? Att döma av FZ:s recension så skulle vi antagligen svara "det regnar, Wada-san", på den bäste herrns frågeställning.
Release: 2010-03-09
Utvecklare: Square Enix
Förläggare: Square Enix
Förändra?
Gör om FFIX till dagens grafikstandard. Ett hederligt FF.
Var en intressant artikel, tycker dock inte han la särskilt mycket empati på just FF serien. Men, om jag får tycka så kan dom ju börja med att grafiskt visa den pansar man väljer att ta på sig till att börja med, så löser det även problemet att alla pojkar ser ut som flickor.
Jag har nu dock inte spelat FFXIII, eftersom jag helt tappade smaken för deras spel efter FFXII och diverse andra spin-offs. Men, det som fick mig att totalt tappa intresset var hur ointressant och platta karaktärerna kändes samt att huvud storyn var som utmålad från start och inte det minsta nytänkande.
Sedan att dom lyckades trycka in en mmo grind i det hela gav mig knappast ett bättre intryck.
Det enda jag tycker dom lyckas bra med gång på gång är att skapa en intressant värld och underbar musik, det senare tycker jag underskattas grovt av många spelutvecklare då det är det element som enligt mig ger mest stämning.
Tycker inte det var något större fel på spelet, men är heller ingen expert på FF.
Förändra? Det som förstörde FF till att börja med, Redan vid X började de gå för långt, allt efter det har inte ens haft story som är värd att nämna..
Jag spelar hellre gamla FFIII än FFXIII, PGA förändring.
Gå tillbaka till rötterna! Story i första hand, inte bara förvirrande karaktärer som bara finns där, valfritt uppgraderingssystem istället för att navigera en labyrint, combat från gamla goda tiden istället för att göra nån konstig blandning av det klassiska och hack'n slash.
Personligen gillar jag XII och XIII (X kan ta sig), även om det nu inte finns så mycket anledning att spela det senare mer än en gång.
Men jag håller med att dem borde gå tillbaka till rötterna, jag tycker IX är det mest underskattade spelet i serien och jag hade blivit överlycklig om jag hade fått se ett liknande spel på denna generationens hårdvara (wii och handheld räknas inte).
Det är väl just förändring som förorsakat den blandade kritiken. Skippa gärna röster i nästa spel också så man slipper skämmas.
FF-tiden är nog förbi sedan länge och hur mycket man hoppas på att nästa del ska bli bra kommer antagligen spelen aldrig att leva upp till vad det en gång var.
FF13 är linjärt från början till slut, vill kunna springa runt till städer och upptäcka hemliga områden som i FF9, FF8 ect.
Sen vill jag ha tillbaka turbaserade strider.
ff13 var okej.... men ff6-9 var ju grymma spel specielt 9an som är den bästa tycker jag. figtingsystemet får de gärna piffa upp,
vill ha stora städer och mycket att explora mycket hemligheter som man saknar i de nya. okej 10an hade rätt mycket hemligheter och 10-2 som var rätt bra på många fronter men kändes som det sakna nåt. nä få se om ff versus 13 blir nå häfftigare
ska man ha ett bra jRPG i ny tid får man ju spela tales spelen helt klart
Är så trött på att höra att dom måste "förändra" FF spelen för att det ska gå till det bättre, det var precis det dom gjorde med XIII och spelet blev enligt mig (som är ett stort fan av FF) ett av de sämsta i serien.
Varför inte ge spelarna det dom vill ha? vart jag än går ser jag kommentarer om hur FFIX var toppen av serien, och jag kan bara hålla med, så varför kan dom inte fokusera på ett turbaserat FF med samma grafikstil som 9:an?.
Att turbaserade spel är för gamla är bara rent skitsnack, spelar hellre ett sådant än något annat.
Skulle gärna se ett nytt spel med 2D bakgrunder. Miljöerna till PSX spelen är ju helt underbara, i mitt tycke just pga bakgrunderna.
Vad är det för mening att fortsätta med en serie om du bara ska gå tillbaka till 14 år gammlat spel system?
Förstår inte vitsen med att göra ett spel som Super Mario Bros Wii ioch nu Sonic Adventures?
Den dagen fans till en spel serie vill att man går tillbaka till det gamla spelsättet är den dagen man bör överväga att sluta med den.
Hade inte spelat ett ff-spel innan ff13, men jag tyckte att de va riktigt kul ![]()
Tycker att de inte va några större fel på de
Min uppfattning är att serien i och med FFX-2 började kana utför.
Kontrasten mellan FFX och FFX-2 talar nästan för sig själv enligt mig och det faktum att FFX-2 var det första spelet i serien som var en direkt uppföljare av ett tidigare FF, dessutom var FFX-2 det första spelet som inte hade musik komponerat av Nobuo Uematsu.
Jag tycker 12 var rätt bra spel ändå trots en svag story. Har spelat ut alla ff spel utom 13. Tycker inte det finns något som får mig att spela vidare.
FF-13 va riktigt tråkigt allt jag gjorde hela spelat va att trycka XXXXXXXXXXXXXXXX
Jag älskar 7 och 9 i serien. De är de bästa spelen i FF-serien enligt mig. Men, vill jag att de ska gå tillbaka till de gamla sätten? Nej. Definitivt inte. Det skulle göra serien väldigt tråkig efter ett tag.
Personligen så tycker jag att 12:an inte var så värst bra. Striderna skötte sig själva om man gjorde på rätt sätt (jag behövde bara springa emot sista bossen för att vinna, och inte en enda utav mina karaktärer dog. Tryckte inte på en knapp under hela striden) och storyn/karaktärerna var så platta att man knappt orkade spela. Jag brände igenom det, hela tiden hoppandes att det skulle komma mer story, eller någon slags utveckling utav karaktärerna. Det fick jag tyvärr inte.
13 tyckte jag faktiskt var rätt kul. Om man bara ser på story och karaktärer så är det överlägset 12 på alla sätt. Visst, det var inte så kul att det var linjärt hela tiden, men jag har aldrig riktigt gillat helt fria spel ändå. Orkade t.ex. aldrig spela igenom Oblivion, då jag tyckte att spelet tappade fokus från huvudstoryn med allt frispringande.
Vad jag försöker säga är att förändring är bra. De borde bara försöka att lyssna lite mer på sina fans, och utgå ifrån det. Nu så sitter jag och väntar på versus 13, och jag hoppas att det lever upp till mina förväntningar.
"...Jag gillar de flesta FF titlarna (FFIII-FFXIII). Är det något fel på mig?"
Denna konstanta illviljan att ha ihjäl titlar som skiljer sig från massan hos många idigna Final Fantasy fans känns som den slutgiltiga spiken i kistan, i alla fall om Square väljer att slå in den. Att serien har stagnerat har ju mycket att göra med att fansen låser dem i deras val att utveckla serien. Om man vill ha exakt samma gameplay med en annan story så går det väl för tusan att göra sitt eget rollspel med samma mekanik. Square är tillåtna att ta serien i vilken riktning de vill. Själv har jag ju älskat nästan alla Final Fantasy titlar, FFXIII är inte min favorit men jag tänker ta mig tusan inte säga åt Square att dra åt ett annat håll. Serien behöver utvecklas mer radikalt än FFXIII, men det betyder inte att FFXIII var ett steg i rätt riktning annat än att det experimenteras en hel del i den titeln.
En sak till... I princip alla Final Fantasy titlar har haft en väldigt linjär introduktion. Final Fantasy X-2 är ta mig tusan det spelet där man har allra störst valfrihet och fortfarande en av mina absoluta favoriter gameplaymässigt just för att det vågade vara annorlunda. Karaktärerna störde mig inte det minsta och det var fanservice på hög nivå, något jag gillar från utvecklare.
Hittar spel inom samma genresom är långt roligare än FFXIII, och då talar jag om små indie-games till live arcade för 10kr/styck, eller flash-spel som passar webbläsaren.
Grafiken är ju klart sämre (8-16bit) men bra story, och den riktigt sköna känslan som FF tycks ha tappat. Nu känns det mest som en teknikdemo för film med MMO-grind som enda syfte, tyvärr.
Tillbaks till rötterna, minns vad som var viktigt, innan Final Fantasy gör skäl för sitt namn
FF13 är aptråkigt, det enda spelet har att erbjuda är en grym design - byggnader, kläder etc.
Behåll gamla turnbased systemet, ta bort alla barometrar och div saker som irriterar i striderna. Gör om levelsystemet, tillbaka med världskartan, in med städer och byar och folk som man kan springa runt o tala med. Gör musiken som den var förr (I modern tappning). Låt oss åka i flygmaskiner och andra underliga fordon. Ta med hemska ärkefiender och löjligt stora bossar.. Underliga vapensystem och löjligt stora svärd!
Grottor att utforska, cocobos att föda upp, bönder att hjäpa, princessor att rädda!
Jag känner mig retro.. Men jag lägger ned FF tills dom går tillbaka till FFVII tänket.
Se på CounterStrike.. Lastgammalt. Men folk älskar det. Allt måste inte pressas till det yttersta.
SLAPPNA AV SQUARE ENIX.. Ni är bäst men lägg i backen lite..
Tack för ordet
Det som var lite häftigt med de tidigare spelen var ju att eftersom vi inte hade några röster så fick musiken större utrymme. Musiken skapade ju en grym stämning.
Jag önskar innerligt att de skulle få för sig att göra en rmk på ff9. Dock är jag lite kluven om man ska göra om det i 3d eller om man ska nöja sig med 2d som det var. Jag kan se fördelar med båda. Men det vore grymt häftigt att ha en exakt kopia av ff9 med högupplösta texturer och gubbar med lite fler polygoner. ![]()
Gillade btw FFX-2 som blev sågat av många, gillade det pga att striderna gick i samma anda som i ff9 med active ATB, inte wait. Dvs man var tvungen att hålla huvudet på skaft och agera snabbt. [/wall_o_text]
Tycker XIII är det enda bra spelet av ff serien xD men men, jag är inte så mycket för tur baserade strider känns bara drygt
IEGOCENTRIC
BILDJÄVELN
Fotograf Manuel Ek
Pixelpojken
Simon - varken mer eller mindre
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, i går, 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, i går, 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och...
Nyheter, 2012-02-06 16:20
Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har...
Tester, 2012-02-06 11:49