Delar av EA LA har tillsammans med svenska Dice arbetat med att starta om Medal of Honor-franschisen under det senaste året. Nu har det blivit dags för utvecklarna att skaffa sig ett eget namn. Gänget bakom 2010 års Medal of Honor kommer i framtiden att gå under det nya namnet Danger Close Games.
I en intervju med Gamasutra säger Greg Goodrich, studions ansikte utåt:
- Att starta om Medal of Honor och föra serien ut ur Andra världskriget och in i det pågående kriget i Afghanistan är väldigt likt det som vi gjort med studion. Det är uppfriskande. Ett nytt tillfälle. Ett sätt för oss att skaffa oss en egen indentitet.
Danger Close Games kommer dock, likt studior som Visceral Games, att arbeta för EA:s huvudkontor och fortsätter att vara en del av företaget i stort.
Testade Medal of Honor betan och jag är otroligt långt ifrån imponerad. Det är värre än Bad Company 2 och Modern Warfare 2 tillsammans.
rätt så buggigt nya Medal Of Honor, men går nog att styra upp så det blir spelbart.
Det har du rätt i, ungefär som BC2. Gick knappt att lira betan utan att man fick rubbereffekter och slirade runt på kartorna som bambi på hal is (fast med ett automatgevär i nävarna).
Seriöst att folk klagar på en beta -.-
fan vad folk gnäller, jag älskade mw2, älskar bc2 och kommer säkert älska MoH
Medal of honor känns som ett full-conversion mod för bad company 2. Det som är problemet.
Jag tycker betan är helt okej. Eftersom TDM banan är så liten så får man dock "Mapathy" rätt så snabbt.
gillade det faktiskt, hade inte mycket förväntningar på spelet.
Jag hoppas att dom lyckas göra något bra utav det nya Medal of Honor, men jag är skeptisk.
Betan var långt ifrån imponerande.
Är betan långt från imponerande lär det inte bli mycket bättre tills release om de inte skjuter upp releasen flera månader.
Kan dock önska den nya studion lycka till, och hoppas att de lyckas göra något som de verkligen vill
vet inte om medal of honor kommer att fungera som nutids spel. call of duty mw 1/2 var inte så jävla bra . hadde dock bra grafik men handlingen var lite kass. 1 ans assassinations uppdrag var nog det enda bra uppdragen i båda spelen. medal of honor var ett bra ww2 spel varför enra de ? försök fixa domm redan existerande spelen somm mod war 1 inc 2 .badcompany 2 buggigt somm f klarade alldrig ut spelet pga dussintals buggar på varge barna. varför spela ett spel där du kann stå framför fienden o fisa honnom i nyllet utan att han görnågot ? så fixa buggarna jobba mer på dynamik och försök höja grafiken gör fler sing och multi kartor. gör så att folk kann spela sing kartor tillsammans typ 5 v 5 såmm spelar på en sing karta dör de ena laget ska göra allt somm vanligt i spelet medans detandra ska stoppa domm. skulle nog funka bra i bad company 2
Pixelpojken
Benevolence
Alter Ego
Alter Ego
TwistedCrunch