EA Sports MMA kommer inte släppas i Danmark när det släpps i resten av världen mot slutet av oktober? Varför, jo CVG rapporterar att på grund av att Danmark har ett regelverk som förbjuder marknadsföring av energidrycker vilket finns på såväl artiklar som arenor i spelet så kan det inte släppas. EA rycker lite på axlarna och menar på att de vill ge spelarna helhetsupplevelsen, vilket energidryckerna är en väsentlig poäng av.
Då blir det väl antagligen import för danskarna då, från ett fräsigt land lite österut i bästa fall.
Release: 2010-10-21
Utvecklare: EA Sports
Förläggare: Electronic Arts
Vilken idioti. Konstigt att inte nån galen feministmorsa fått igenom samma förslag här i sverige. Är väl bara en tidsfråga.
Ok, det verkar ju konstigt om man inte får marknadsföra just energidrycker men alkohol går bra.
Om det är förbjudet, så borde det ju olagligt att importera med. Inte för att jag tror att någon skulle åka dit på det, just saying.
Lite sanning ligger det i det. Energidryckerna är inte bra för kroppen, framförallt i samband med fysisk aktivitet. Koffeinet är vätskedrivande och i när du dessutom svettas samtidigt som du intar energidryck kan detta leda till snabb uttorkning om man inte intar ex vatten samtidigt. Forskarna vet inte heller än de långtida verkningarna så ingen vet egentligen hur alla örterna och allt annat som dessa innehåller påverkar oss.
På sätt o visa kan jag förstå ,men detta är ju nästa grej reklam i spel vare sig vi gillar det eller ej.
Glömde säga detta stoppar bara spel via fysiska butiker, ladda ner digitalt kan dom ju inte stoppa ,förhoppningsvis.
Energidryck ftw
Synd om danskarna men det är inte min förlust så orka
Jag gillar verkligen det danska livsmedelsverket, önskar vi hade samma här i Svedala. Dom är inte livrädda för att fatta beslut. Exempelvis gick dom i bräschen för ett förbud mot transfetter för flera år sedan medan vi fortfarande mumsar i oss den billiga skiten här.
Energidrycker är också poo.
Som dom flesta andra sagt, men det är ok att marknadsföra alkohol och ha åldersgräns på 16år? Pft.. utsätter hellre min kropp för en energidryck än någon typ av alkohol.
Inte för att jag dricker något av dom men ändå.
Alkoholkonsumtionen är djupare rotad i samhället än energidryckskonsumtionen, you make the math.
Helt rätt.. att pumpa på varandra med sparkar och slag, det är ok. men energidryck.. nej fy tusan.
Detta kommer gynna Sverige. Nu kommer det en jäkla massa Danskar över till Malmö och Helsingborg för att införskaffa spelet.
"...helhetsupplevelsen". mja... hade de inte skjutits till en betydande slant av diverse energidrycksproducenter hade de ju lika gärna kunnat skrapa bort reklamen i fråga, och tjänat en hacka även på den, tydligen, moralkärringsinfesterade danska marknaden.
Känns inte direkt som en stor grej. Danmark är ju ingen gigantiskt marknad så att EA skulle ändra reklamen och "helhetsintrycket" känns föga troligt. Sen är det ju inte direkt svårt att importera från Sverige till Danmark. Eller Tyskland för den delen.
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38