För snart fyra år sedan köpte processortillverkaren AMD upp grafikkortsmeckaren ATi men då fanns det inga (officiella) planer på att skrota varumärket som prytt omtyckta pixelskyfflare sedan Rage-serien släpptes 1996. Under hösten kommer det dock att begravas i samband med att deras nya kombinerade GPU- och CPU-linje Fusion lanseras.
Någon ironiskt kan tyckas då denna hårdvarulösning presenterades just när uppköpet blev klart. Vill du dra igång en hetsig diskussion om vilka kiselplattor som är bäst får du alltså rätta ditt ordval till "Nvidia äger, AMD suger" eller vice versa.
ja ati suger ju faktiskt
Har haft ATI sedan början av 2000-talet. Sitter nu på ett 4850 och är helnöjd så lite synd är det väl att varumärket dör. Det är ju så inarbetat liksom.
Då kanske fler köper amd processorer när det framgår tydligare vem som gör så bra grafikkort
Gött! Då slipper man säga "AMD och ATI suger". Sparar massor av tid!
Köpte 5870 i september 2009, aldrig varit mer nöjd.
Har haft 3 grafikkort från ATI på 1 år alla har gått sönder.2st 4870x, ett 5870. Så jag håller mig till Nvidia i framtiden. Men så länge skiten fungerar så är dem bra.
Jag har kört både nVidia och ATi-kort och kan säga att inget av dem suger. Däremot så är det ibland lite si och så när andra korttillverkare gör grafikkort med nVidia och ATi-kretsar i.
Jag har kört både nVidia och ATi-kort och kan säga att inget av dem suger. Däremot så är det ibland lite si och så när andra korttillverkare gör grafikkort med nVidia och ATi-kretsar i.
hade ett ATi Rage 2 innan jag bytte till nvidia och har kört det sedan dess... just nu sitter jag med en AMD processor och det lär ju knappast bli en ny amd vid nästa upgradering... ATI+AMD låter ju som värsta tänkbara kombination...
Det var dags och det är bra att AMD gör detta.
AMD GPU är otroligt prisvärda och bra. Nu kommer man associera med AMD CPU:s.
Smart drag
Det var dags och det är bra att AMD gör detta.
AMD GPU är otroligt prisvärda och bra. Nu kommer man associera med AMD CPU:s.
Smart drag
Det var dags och det är bra att AMD gör detta.
AMD GPU är otroligt prisvärda och bra. Nu kommer man associera med AMD CPU:s.
Smart drag
Det sitter väl ATi-kort i varenda mac? Så att döma av hur många som faktiskt har en mac ståendes hemma på skrivbordet eller på jobbet kan det ju inte vara allt för illa.
Det är väl ändå så bara att dom plockar bort ATi loggan och sånt från deras framtida grafikkort. I alla fall vad jag har sett på andra siter.
Låter logiskt att man gör den sammanslagningen .
Ati och nvidia har väldigt lite som skiljer dom emellan förutom att ena eller det andra märket har prestandatronen.
vad man än väljer så blir det rätt imo, just nu ati nästa nvidia beror på vad jag tycker ligger rätt i tiden.
Jag har haft två ATI-kort av olika märken som båda har gått sönder. Jag kanske bara hade otur, men i fortsättningen är det nVidia som gäller för mig.
Jag har haft två ATI-kort av olika märken som båda har gått sönder. Jag kanske bara hade otur, men i fortsättningen är det nVidia som gäller för mig.
Jag har haft två ATI-kort av olika märken som båda har gått sönder. Jag kanske bara hade otur, men i fortsättningen är det nVidia som gäller för mig.
Jag har haft två ATI-kort av olika märken som båda har gått sönder. Jag kanske bara hade otur, men i fortsättningen är det nVidia som gäller för mig.
Ber om ursäkt för det där. Nu ryker Chrome...
Hm, ja - det låter ju som ett bra val...
Jag ser iofs det som att AMD+ATI = Budgetkopia, Intel & Nvidia = "Real deal" - därmed inte sagt att AMD gör kvalitetskopior (i alla fall i förhållande till de pengar som man måste spendera på dem).
Det största besväret jag har med ATI är ur en utvecklarsynpunkt då Nvidia alltid stöder alla funktioner som ligger i tiden med den aktuella V/P-Shadern och det är för många gånger som t.ex vertex texturing inte fungerat på ett likvärdigt ATI-kort!
Fantastiskt! En pc-nyhet på fz! Dra på trissor!
Har kört med båda och måste faktiskt säga att ATI har fungerat bäst för mig.
Har inte haft problem med något av märkena. Men folk som säger att ATI bara går sönder kanske borde tänka på att Nvidia har en högre failrate än ATI? ; )
Jag köper det som är mest prisvärt, brukar vara ATI men Nvidia har sina tillfällen t.ex med 4-serien.
Det är alla jefla små barn som köper beroende av märke. Man köper det som ger en mest per krona. Just nu ligger det ju jävligt jämt mellan 5870 och 460. Köp det som är billigast och vill man vara värst så äre ju 5970 som gäller just nu.
Mitt HD5850 är underbart <3
Jag sitter på mitt 5970 och är fruktansvärt nöjd. Alla spel flyter på bra och det var lätt överklockat. Smiskar ju Nvidias kort fortfarande så kan inte klaga. Sen saknar jag så klart physx och 3d då jag hade ett 285 innan (tror jag det heter).
älskar ati både som grafikort och namn amd låter så fult <.<
Jag kör med MMX, funkar bäst
YES! YES!
"M.Bison"
Fan va Fz är fullt med Troll.
"AMD och ATI Suger"??
för det första, jag kan hålla med att jag föredrar Intel över Amd, Trotts att AMD är mer cpu för pengarna.
men ATI Suger verkligen inte.
ATI är bra mycket bättre än Nvidia, fattar inte att folk fortfarande kör Nvidia efter skandalerna för ett par år sedan.
Äsch, tacka vet jag 3dfx.
Tja, jag är nöjd med mitt HD5850, men vem vet, kanske blir ett nVidia-kort nästa gång det blir dags att uppgradera. Eller kanske ett AMD-grafikkort, får se hur bra jobb dom gör.
ATI har verkligen blivit bättre. ATI kort före AMD köpte upp dom var verkligen skräp, iaf så hade jag otroliga problem med dom... Inte för att Nvidia har varit så mycket bättre som inte ens kan sätta bra nog fläktar på sina kort. Har dock ett bra kort nu då jag skaffade ett HD5770, ligger alltid på låg temp och inga problem alls!
kör ati hd4870x2 pro på min dator just nu gammalt kort men kan en maxa spel utan problem kan bli litte problem om man vill köra AAx12 och mer men det räker med aax2-4 för att det ska se bra ut.
Adjö ATI och tack för fisken
ATI har varit jävligt bra på senaste tiden. Föredrar Nvidia men 400 seriens enda styrka har varit bra SLi skalning. Kör fortfarande på ett 8800GTX kort. Får uppgradera när Crysis 2 kommer.
Jag sitter också på ett HD 4850 o kör mafia 2 helt utan problem. Men de är litte nice med omväxling. AMD är ett bra märke... En sak tänker jag på... Efter som både AMD och Nvidia använder för de mesta gröna färger. Hur blire de då?
Det enda grafikkort jag haft som gått sönder (haft 7) var ett ATi Radeon 9800 Pro.
För skojs skull, i ordning (tror jag, ganska vaga minnen):
3dfx Voodoo2, Nvidia Riva TNT2, Nvidia GeForce 2 MX400, Nvidia GeForce 4 Ti4400, ATi Radeon 9800Pro, Nvidia GeForce 7600, Nvidia GeForce GTS 250.
Har med andra ord alltid köpt det som varit mest prisvärt. 7600 kan diskuteras, men det var replacement åt mitt trasiga ATi, billigt och med passiv kylning, passade mig för tillfället.
Finns ingen anledning att behålla varumärket ATi. Det gynnar inte AMD ö.h.t. och bland konsumenter är det ändå Radeon som är mest välkänt.
AMD Radeon Graphics, ja, det låter riktigt bra.
Snygga loggor blir det också:

Also: många här som är ute och cyklar, men det är väl upp till var och en att uppdatera sig med relevant information om eventuella inköp. Säger man att "ATi/Nvidia suger" och köper enbart det andra märket så går man miste om väldigt mycket. Toppar och dalar, toppar och dalar.
Jag fäller en tår över att folk är så sålda på varumärken.
edit: Jag kan lägga till att Nvidia förmodligen är, till stor del, borta från konsumentmarknaden inom 10 år. De stora pengarna ligger i billiga datorer och med GPU+CPU i samma förpackning från både AMD och Intel kommer Nvidia se intäkterna dala. Jag gissar på att Nvidia söker sig till HPC- och den portabla marknaden (och då menar jag smartphones och tablets, inte notebooks). Nvidia kan inte tillverka CPU:s, det kommer att göra det svårt för dem att leva kvar i samma skepnad som de har idag.
Alltid haft AMD processorer men vem vet, kanske blir en Intel om några år. Men troligtvis inte. På grafikkorten brukar jag variera eller köra varannat, eller helt enkelt det som är mest kraft för pengarna.
Har kört med mitt 4870x2 + Accelero Xtreme Cooler i snart 3 år utan några som helst problem.
Klarar fortf alla nya spel på i princip max grafik. Har dock inte stöd för dx11 men det har jag då inte saknat än så länge.
R.I.P. ATI.
Kommer att sakna dig trogna tjänare. AMD lär ju dock inte ändra något.
@feisty & jimbow1234
Finns ju flera orsaker med att korten kan ha gått sönder. OC, dålig kylning i lådan, "kortslutning" från nätagget osv. speciellt att det kan ha varit nätagg eller moderkort med tanke på att ditt kort gått sönder flera ggr.
Själv hade jag nvidia 8800 innan och det var sista gången jag använde nvidia då detta j**la kort slog ut hela datorn. Pang sa det och rök kom. tom dvd-läsaren slogs ut. Min bror fick precis samma problem med ett likadant kort fast budget variant. Han hade lite mer tur än mig och fick enbart sitt moderkort utslaget.
Aldrig stött på problem med ati förutom att det gått sönder pga egna felet eller att det varit rejält gammalt. Kan ju dock inte prata för alla som haft ati någon gång...
ONE FÖRETAG TO RULE THEM ALLA!
Hellre ATI än Nvidia, har haft båda dock aldrig några ras eller problem. För det mesta står datorn på 24/7, typ underhåll 1 gång om året aldrig några problem.
Damm är sällan en orsak till att en bruk går sönder, ja överhettning vid igenkorkade fläktar yes, men annars ere användaren som är lite efter eller ett fabrikationsfel.
Det som alltid imponerat på mig när det gäller ATI och Radeon är att deras budget-kort klarar att prestera, sitter med ett 4850 upptrimmat till 4870, det är vad jag vet samma kärna på dom, bara att 4850'n är strypt. Men det är bara vad jag hört/läst. Hur som helst, om man jämför Nvidia's budget val, t ex. GT220 med t ex. 4850. Så kan man nog säga att ATI lyckas bättre med sina budget val. Men visst, ofta har man varit med om att ATI's kort säckar ihop efter bara 1 år. Kortet innan 4850, ett X-1650, så dog fläkten. Vilket man inte kan säga att själva kortet dog. Mitt 9800pro höll i flera år. Och det klarade att prestera länge.
Kan även tillägga att jag inte har något mot Nvidia.
Och håller med om att det är lite tråkigt att se folk vara så låsta vid ett märke![]()
Det kommer nog dyka upp mer och mer kombi-kisel. T ex. Nya X-Box 360 Slim är ju CPU/GPU under samma fläkt.
IEGOCENTRIC
BILDJÄVELN
Fotograf Manuel Ek
Pixelpojken
Simon - varken mer eller mindre
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, i går, 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, i går, 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och...
Nyheter, 2012-02-06 16:20
Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har...
Tester, 2012-02-06 11:49