Nyheter
8 miljoner ex av Red Dead Redemption har skeppats

8 miljoner ex av Red Dead Redemption har skeppats

14 kommentarer

Fredrik Eriksson 2010-12-17 10:27


Förra året vid den här tiden hade Take Two Interactive backat med drygt 140 miljoner dollar enligt sin delårsrapport. I år visar de istället en vinst på närmare 43 miljoner dollar. Ben Feder, CEO på Take Two, är givetvis allt annat än missnöjd med resultatet.

"Vi har nått målet med att gå med vinst. Dessutom under ett år utan en Grand Theft Auto-release!"

Inget nytt GTA men väl en variant av actionspelet i vilda västern-kostym. Red Dead Redemption har hittills skeppats i 8 miljoner exemplar till butiker runt om i världen och är givetvis en succé av monumentala mått. Men Take Two planerar knappast att ta det lugnt - snarare tvärtom.

"Vi planerar att bygga vidare på våra utvecklares enorma talang och leverera en ständigt ökande variation av toppklassiga titlar."

Med releaser 2011 bestånde av L.A. Noire, Duke Nukem Forever, Xcom och Bioshock Infinite har vi all anledning att tro honom.

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter