Ett nytt stort pc-spel från Ubisoft ska avslöjas inom loppet av någon vecka, skriver företaget i sin senaste finansrapport. Ett antal planerade titlar, oklart vilka, har lagts ner på grund av en "intern omstrukturering".
– Inom de kommande dagarna kommer vi officiellt utannonsera ett ambitiöst projekt till pc som är baserat på ett av våra topp-varumärken, och som kommer illustrera våra möjligheter att dra fördel av nya affärsmodeller, säger Ubisoft-chefen Yves Guillemot.
Låt oss hoppas att Beyond Good & Evil 2 är opåverkat av nedläggningarna, annars kommer kattungar gråta i himmelen.
FZ tippar att det ambitiösa pc-spelsprojektet har något med "MMO" och "Assassin's Creed" att göra. Men vi får se, vi är ju knappast några Michael Pachters.
The Deadites Diaries
IEGOCENTRIC
Johan Olander
BamsePonnyNytt
Eco is the new green
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, i går, 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, i går, 11:14
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en...
Nyheter, i går, 10:44
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta...
Nyheter, i går, 09:55
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33