Nyheter
Inget Fable II till PC

Inget Fable II till PC

14 kommentarer

Hampus Erlandsson 2011-05-16 20:35


Imorgon släpps Fable III till Windows och det är många som undrat om det blir någonting liknande med Fable II. Nej, kort och gott, då Lionhead Studios håller på med "nya projekt". Det är till Beefjack som designern Mike West på Lionhead förklarar.

– Med Fable III låg både teamet och tiden rätt för att skapa en PC-version. Så fort spelet lämnats in började våra content creators arbeta på DLC och därför hade kodarna tid att börja på PC-versionen.

– Tyvärr för Fable II-fans, så håller samma kodare på med nya projekt och att gå tillbaka till en Fable II-konvertering är inte något vi prioriterar, är jag rädd, säger Mike.

Men som sagt, imorgon släpps alltså Windows-utgåvan av tredje spelet i serien, som bjuder på flera nymodigheter gentemot Xbox 360-utgåvan som belönades med 4 FZ-loggor av fem.

Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter