Nyheter
Sony vill undvika att Playstation 4 halkar efter

Sony vill undvika att Playstation 4 halkar efter

27 kommentarer

Sebastian Lind 2011-11-23 23:56


Playstation 3 lanserades ett år efter Xbox 360, och det är ett försprång Sony ogärna vill skänka Microsoft när det är dags för nästa generations konsoler att inta spelvärlden. I en Eurogamer TV-intervju säger europeiska Playstation-chefen Jim Ryan att det vore "oönskat" att Playstation 4 lanseras för lång tid efter konkurrenterna.

Med Wii U-släpp nästa år och rykten om att nästa Xbox släpps 2012 eller 2013 så är frågan när Playstation 4 kan väntas ut i butik? Det surras åtminstone om att en Sony-studio numera fokuserar helhjärtat på PS4-utveckling, och ännu mer surr gör gällande att Sony-ägda Guerrilla jobbar på Killzone 4 – för Playstation 4, måntro?

Ja, det är så mycket surr och burr just nu i spelbranschen att man blir alldeles tossig. När tippar du att vi får se nästa Xbox respektive Playstation?

Bilden: Playstation-pappa Ken Kutaragi håller stolt upp PS2 slim.

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter