Nyheter
John Carmack tror på 1080p

John Carmack tror på 1080p

69 kommentarer

Fredrik Eriksson 2011-12-21 13:41


John Carmack är en av grundarna bakom legendariska Id Software och har Doom, Quake och, senast, Rage på sitt samvete. Via sitt twitter-konto uttrycker han varma känslor för 1080p.

– Att sikta på 1080p för nästa konsolgeneration gör att pixelperfektion blir relevant igen

Just nu arbetar Carmack och Id med Doom 4 och med tanke på uttalandet och Rages imponerande 60 bildrutor per sekund på konsol kan nästa Doom komma att bli ett tekniskt monster för nästa generation och vassa datorer – om det inte hinner komma till PS3 och 360, vill säga.

Officiellt har Carmack sagt att spelet kommer att stödja 30 FPS i singleplayer på nuvarande konsoler, men med tanke på hur Rage drog ut på tiden låter det inte otroligt att Doom 4 skjuts över till nästa generation och drar nytta av allt som den har att erbjuda.

Vad tror du om Doom 4:s framtid?
Ett tekniskt vidunder för trimmade pc:s, PS4 och nästa Xbox
Som Rage, fast mörkare, till den nuvarande generationen
   
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter