Ubisoft Vancouver hette tidigare Action Pants. För tre år sedan köptes spelstudion upp av Ubisoft. Tydligen har det inte gått så bra för dem sedan dess eftersom det stora spelföretaget nu har tagit beslut om att stänga studion.
– Ubisoft bekräftar att vi har tagit det svåra beslutet att stänga vår studio i Vancouver. Tyvärr har vi inte hittat det rätta tillvägagångssättet för att den begåvade gruppen där ska få ett genomslag. Vi tackar Vancouver-gruppen för deras hårda arbete och projekten som de har levererat, säger en talesman för Ubisoft, enligt Game Informer.
Ubisoft Vancouver har tidigare jobbat på bland annat Pure Football. De anställda kommer att erbjudas jobb på andra studios inom företaget.
Fotograf Manuel Ek
Johan Olander
Eco is the new green
Simon - varken mer eller mindre
IEGOCENTRIC
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull...
Nyheter, 2013-05-15 14:34
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara...
Nyheter, 2013-05-14 08:02
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda...
Nyheter, 2013-05-13 16:10
Cloanto har släppt Amiga Forever 2013 och C64 Forever 2013, de senaste...
Nyheter, 2013-05-13 12:48