Släpps Star Wars: Battlefront 3 i år till pc, Xbox 360 och Playstation 3? Ja, åtminstone om man får tro sajten Playstationlifestyle som uppmärksammat att utvecklarstudion Spark Unlimited söker en senior combat designer för ett tredjepersonsactionäventyr baserat på ett science fiction-varumärke av högsta rang – vilket onekligen skulle kunna vara Star Wars.
För att ytterligare sätta fart på rykteskarusellen så länkar sajten också till tidigare anställde John Lawrie vars Linkedin-profil tidigare angav att han jobbade på ett "icke utannonserat tredjepersons svärd-fighting-spel (välkänt varumärke, Xbox 360, PS3)".
Spark har även tidigare hintat om att de jobbar på ett Star Wars-lir, eller vad sägs om den här subtila ledtråden som kom under årsslutet?
– Utgivaren har inte offentliggjort när eller var utannonseringen kommer äga rum. Tid och plats kan vara nära eller långt, långt borta.
Många bäckar små, bildar snart en å. Som man säger. Hoppas du att Spark jobbar på ett nytt Star Wars: Battlefront?
Release: 2005-10-31
Utvecklare: Pandemic Studios
Förläggare: LucasArts
IEGOCENTRIC
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
tja bloggen
Fotograf Manuel Ek
Simon - varken mer eller mindre
Svenska Deltaco introducerar datorplattan Protab2 IPS9 från Point of View med...
Nyheter, 2012-05-24 15:23
LG Electronics har på en visning i Monaco presenterat världens största och...
Nyheter, 2012-05-24 14:54
HP Officejet 150 Mobile är enligt företaget världens första mobila...
Nyheter, 2012-05-24 14:25
Lacie lanserar en ny nätverksansluten lagringslösning (NAS) med två diskar,...
Nyheter, 2012-05-22 09:34
Asus kommer med en ny produkt som kombinerar tre olika enheter i en. Padfone...
Nyheter, 2012-05-22 09:13