Dan Houser är en av grundarna bakom extremt framgångsrika Rockstar, ett spelhus som slagit en hel del försäljningsrekord genom åren tack vare sin hejdlöst populära Grand Theft Auto-serie. Nu har Dan Houser spräckt ännu ett rekord – men denna gången på fastighetsmarknaden.
Hans nya villa på 70 Willow Street i New York-stadsdelen Brooklyn Heights var en gång i tiden berömda författaren Truman Capotes bostad, och i och med de 12,5 miljoner dollar (~84 miljoner kronor) han betalat för huset slår han det tidigare försäljningsrekordet i området med 1,5 miljoner dollar.
För pengarna får han 18 rum fördelat på tre våningar, med hela 11 eldstäder. Att koppla av med 11 sprakande brasor samtidigt efter en lång dag på jobbet med det kommande Grand Theft Auto V borde göra vem som helst gött.
Skulle du byta din lya mot Dan Housers residensiga residens?
Bilden kommer från New York Observer.
Release: 2013-09-17
Utvecklare: Rockstar North
Förläggare: Rockstar Games
IEGOCENTRIC
The Deadites Diaries
Johan Olander
BamsePonnyNytt
Eco is the new green
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, i går, 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, i går, 11:14
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en...
Nyheter, i går, 10:44
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta...
Nyheter, i går, 09:55
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33