Digitaliseringen fortskrider i en alltjämt ökande takt, och senaste rönet är att Sony Digital Audio Disc Corporation låtit meddela att 51 procent av all försäljning av spel till pc i USA har skett via digitala källor, redan för åtta månader sedan. Nu tänker de att det i USA närmar sig 60 mot 40 procent, i digitaliseringens favör.
– I Nordamerika och Storbritannien, har vi sett pendeln svänga över. Majoriteten av försäljningen i de områdena är nu digital, 51 procent av pc-spelsförsäljningen var digital för åtta månader sedan i USA. Nu närmar det sig en fördelning på 60/40 enbart i USA, säger Matt Haden till MCV.
Vidare berättar Haden att de ser att ökningen tilltar, och att det inom ett år kommer bli en massiv övergång till det digitala fältet. Det vill säga, att ju mer som köper digitalt, desto mer material kommer anpassas för en digital framtid (samtid) och således kan vi vänta oss ökat stöd för en binär verklighet.
Eco is the new green
TwistedCrunch
Antowaan
Johan Olander
Simon - varken mer eller mindre
Från Logitechägda Ultimate Ears kommer UE Boom, en högtalare avsedd för att...
Nyheter, 2013-05-23 12:17
Kinesiska Huawei har presenterat Ascend Y300, en lågpristelefon med Android 4....
Nyheter, 2013-05-23 11:40
En flimmerfri 22-tummare är den senaste nyheten från proffsskärmstillverkaren...
Nyheter, 2013-05-23 10:22
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, 2013-05-21 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, 2013-05-21 11:14