FZ.se
Nyheter
Miyamoto önskar att han hade skapat Angry Birds

Miyamoto önskar att han hade skapat Angry Birds

27 kommentarer

Av 2012-04-12 14:25


Spellegenden Shigeru Miyamoto, skaparen av bland annat Donkey Kong och Super Mario, säger i en intervju med hookshot att han gillar hur Angry Birds traditionella och nya spelmekaniker kombineras på ett spännande sätt. Han önskar att han själv hade kommit på konceptet.

– Angry Birds är en väldigt simpel idé, men det är ett av de spel som jag omedelbart uppskattade när jag spelade det första gången. Jag önskar att jag hade varit den som kom på idén först. Självklart vill jag vara den som skapar de mest övertygande och överraskande spelidéerna.

Miyamoto prisar också spelets kontroller och gränssnitt, men menar att det skulle ha blivit ännu bättre på Nintendos bärbara konsol.

– Självklart hade kontrollerna varit ännu bättre om utvecklarna hade skapat spelet för Nintendo DS.

Tror du att den finska spelstudion Rovio hade gjort ett bättre spel om det inte hade lanserats på smartphones?

Spelinformation
  • Angry Birds
  • Angry Birds

    Release: 2011-01-04

    Utvecklare: Rovio

    Förläggare: Okänd

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ