För drygt 10 år sedan jobbade kanadensiska spelstudion Beenox på ett Xbox-exklusivt spel vid namn Fist Firehead. Lanseringsplanerna fick dock läggas på is när Microsoft helt enkelt vägrade ge utvecklarna tillstånd att släppa spelet till deras konsol. Anledningen? Spelet var helt enkelt för dåligt.
Detta ledde till att Fist Firehead aldrig såg dagens ljus, men nu har en utvecklingsversion av spelet från 2003 hittat ut på nätet. Nedan ser du en demonstration på precis hur uselt ett spel måste vara för att det helt enkelt inte ens ska få tillstånd att släppas.
Skulle du våga spela Fist Firehead om Spider-Man-utvecklarna Beenox skulle släppa det idag?
Bilden på Vilhelm I av Wurttemberg visar herrn på hans ädla arabiska fullblod – en så kallad perspektivhäst – som vill påminna dig om att det faktiskt finns en och annan varelse på denna jord som bryr sig synnerligen lite om usla konsolspel.
Johan Olander
Simon - varken mer eller mindre
TwistedCrunch
IEGOCENTRIC
Me, Myself & I
Från Logitechägda Ultimate Ears kommer UE Boom, en högtalare avsedd för att...
Nyheter, 2013-05-23 12:17
Kinesiska Huawei har presenterat Ascend Y300, en lågpristelefon med Android 4....
Nyheter, 2013-05-23 11:40
En flimmerfri 22-tummare är den senaste nyheten från proffsskärmstillverkaren...
Nyheter, 2013-05-23 10:22
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, 2013-05-21 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, 2013-05-21 11:14