Borta på officiella facebook-sajten för Civilization-spelen fulade sig Firaxis Games och lade upp pusselbitar från en bild föreställandes någon regent där de sa: "Gissa vilken den nionde nya nationen blir?!". Folk såg skägget, undrade vem det var men det dröjde inte länge innan det säkerställdes att mannen med det röda skägget var svenske kungen Gustav II Adolf. Det vill säga, Sverige är den nionde nationen som tillkommer i expansionen Sid Meier's Civilization V: Gods & Kings.
Sveriges specialförmåga är Nobelpriset, dess specialenheter är Hakkapeliitta och Karoliner, och huvudstaden är kanske inte helt oväntat Stockholm.
Ja, vill du läsa mer detaljer kan du bege dig till officiella forumet, alternativt Wikipedia-sajten som nämner alla nymodigheter i tillägget.
Release: 2012-06-22
Utvecklare: Firaxis Games
Förläggare: 2K Games
Den svenska demonen
IEGOCENTRIC
Klen & vek
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
Simon - varken mer eller mindre
ZTE och Comviq har lanserat ett kombinationsabonnemang, där Comviqs nya...
Nyheter, 2013-06-18 11:30
Nästa generations standard för trådlöst nätverk, upp till fyra gånger snabbare...
Nyheter, 2013-06-18 09:41
Under HP:s Discover-konferens i Las Vegas 11-13 juni lanserades en rad nya...
Nyheter, 2013-06-17 20:38
Den nya miniprojektorn Joybee GP3 från Benq är framtagen för att kunna användas...
Artiklar, 2013-06-13 10:39
Under sin Worldwide Developers Conference i början av veckan gav Apple världen...
Nyheter, 2013-06-12 21:46