FZ.se

Nyheter
MP-läget i Total War-serien beror på spelrecensenterna

MP-läget i Total War-serien beror på spelrecensenterna

17 kommentarer

Av 2012-05-01 15:30


I en färsk intervju avslöjar Total War: Shogun 2-utvecklarna Creative Assembly att de inte vågar plocka bort seriens flerspelarläge, eftersom de misstänker att betygen på kommande Total War-titlar i sådana fall skulle bli lidande.

– Recensioner är viktiga. Och det finns vissa faktorer som du kanske behöver för vissa recensioner som kanske inte är lika viktiga för spelarna. För tillfället är Total War främst ett enspelarspel, och vi har pratat om hur relevant flerspelarläget är i den form vi ibland gjort det tidigare, säger Creative Assembly-anställde Tim Heaton.

– Vi tror faktiskt att vi skulle få skit av recensenterna om vi tog bort flerspelarläget. Det skulle kanske vara en ikryssad ruta som skulle försvinna.

Tim Heaton säger att det är extremt viktigt för Creative Assembly att deras Total War-spel når upp till 90 procent eller över på Metacritic. Faktum är att det är så viktigt för studion att de till och med gör Metacritic-analyser under utvecklingsfasen, där de försöker värdera spelets alla features för att uppskatta var det kommer hamna på betygsstegen.

– Du vet, under hela vägen, från början till slutet, så satsar vi på ett genomsnittligt 90 procent på Metacritic. Det är vårt mål. Det är vad vi säger till Sega [utgivaren], säger Tim Heaton.

Senaste Total War-titeln från Creative Assembly är fristående expansionen Total War: Shogun 2 – Fall of the Samurai. Den ligger just nu på 86 procent hos Metacritic.

FZ recenserar Total War: Shogun 2 – Fall of the Samurai

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Eriand
    Eriand 2012-05-01 16:12
    Om det är så viktigt med bra betyg, varför inte ge lite fanservice?

    Återinför modtools, buggfixa spelen mer än 3 månader (känns som det ibland), håll löften om features (coop-campaign i Empire TW anyone?)
  • Tybalt
    Tybalt 2012-05-01 18:29
    Ermus skrev:
    ... Angående modtools så har dem förklarat att det inte skulle funka i och med hur mycket mer avancerad motorn är nuförtiden.


    Det är väl samma som Dice sagt om sina spel? Oavsett så tror jag inte på dem. Att släppa verktyg som tillåter modifiering av olika aspekter av ett spel går alltid att göra. Däremot kan de ha andra fullt förståeliga anledningar till att välja att inte göra det.
  • Famest
    Famest 2012-05-01 19:37
    Ingen spelmotor är för avancerad för att modifieras av vanliga människor. Ofta gör ju fans bättre ifrån sig än spelskaparna utan att ens ha full tillgång till spelmotorn. Tror det handlar om pengar ;).
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ