Assassin's Creed III skulle stjäla strålkastarljuset på Ubisofts presskonferens – allt annat hade varit en sensation. En sådan blev det också. Under de sista skälvande minuterna visades Watch Dogs upp; spelet där du som hacker kan kontrollera hela städer.
Under den imponerande demonstrationen fick vi se hur stora ytor förlorade all ström och hur spelaren med få medel kunde orsaka masskrockar.
– Watch Dogs går bortom gränserna av dagens openworld-spel genom att det låter spelaren ta kontroll över hela städer. I Watch Dogs kan allt som är kopplat till stadens centrala system bli ett vapen. Genom att förflytta gränserna kan vi låta spelaren ta del av handlingar och informationsflöde på en skala som aldrig någonsin tidigare setts i ett spel, berättar Jonathan Morin, creative director.
Den grafiska biten fick ryktet snabbt att börja gå om next-gen. Watch Dogs tillhör utan tvekan det tekniskt sett mest imponerande vi hittills sett på årets E3. Men Ubisoft bekräftade senare att spelet släpps till pc, Playstation 3 och Xbox 360.
Spana in två trailers från visningen: en med bakgrundsinfo och så den omsusade gameplay-demonstrationen. Det är väl investerad tid.
Release: 2013-11-22
Utvecklare: Ubisoft Montreal
Förläggare: Ubisoft Entertainment
IEGOCENTRIC
Fotograf Manuel Ek
Livet i några bitar
Simon - varken mer eller mindre
Luftman
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull...
Nyheter, 2013-05-15 14:34
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara...
Nyheter, 2013-05-14 08:02
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda...
Nyheter, 2013-05-13 16:10
Cloanto har släppt Amiga Forever 2013 och C64 Forever 2013, de senaste...
Nyheter, 2013-05-13 12:48
Känner också klara Deus Ex vibbar...
Ser hur som helst grymt ut, och det ser onekligen ut som om vi går mot en cybernetisk spelvärld istället för en "modern", vilket är en välkommen nyhet