De tidigare UFC-utvecklarna Yuke's och THQ förlorade som bekant UFC-licensen till EA Sports, och nu avslöjas istället vad det japanska företaget ska syssla med i framtiden. De har säkrat licensen till Lingerie Football League, LFL, som är en variant av amerikansk fotboll med halvnakna damer.
Ja, "sporten" finns faktiskt på riktigt, och nej, vi skojar tyvärr inte.
LFL-seriens målgrupp attraherar främst män i 18-34-årsåldern, vilket "överensstämmer" med spelpubliken, hävdas det.
– Vi vid Yuke's anser att LFL verkligen är på gång och att sporten är perfekt positionerad att bli nästa stora varumärke i spelvärlden, säger utvecklarna själva.
Så, ja. Eh. Sexismen och stereotyperna lever och frodas i vår kära lilla spelbransch. Voj voj.
IEGOCENTRIC
Fotograf Manuel Ek
Simon - varken mer eller mindre
BamsePonnyNytt
The Deadites Diaries
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, 2013-05-21 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, 2013-05-21 11:14
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en...
Nyheter, 2013-05-21 10:44
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta...
Nyheter, 2013-05-21 09:55
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33
Det, om något, är sexistiskt.
Hur är det förresten om en tjej tittar på detta? Eller anser "ni" att det bara är killar som kollar på lättklädda tjejer? Tar ni ingen hänsyn till dom homosexuella?
Att anspela på sex är förresten något syndigt, men våld är helt ok att glorifiera när man recenserar spel. Yay, antar att det är amerikansk dubbelmoral som eftersträvas?