Mycket i väldigt många spel har dykt upp i tidigare titlar, eller i andra serier, eller på andra sätt. Hitman: Absolution kommer i och med spelläget Contracts erbjuda en upplevelse som kanske aldrig skådats förut. Contracts är ett sandlådeläge där du kan genomföra upp till tre olika mord per omgång – som du själv bestämmer helt och hållet hur de ska utföras. Det magnifika i kråksången är att när du genomfört dessa illdåd (?) kan du dela med dig av din genomlevda utmaning och låta andra människor prova på.
Det kanske till och med slutar med att just du skapar en utmaning som ingen annan klarar av på väldigt länge. Spana in utvecklardagboken nedan, där Io Interactive förklarar och visar hur spelläget spelas.
Den närmaste jämförelsen för undertecknad torde vara bilspel och olika former av spökrace, där du kan se skuggan av dig själv eller någon annan rekordhållare.
...
Ja, har du något bättre exempel?
Release: 2012-11-20
Utvecklare: Io Interactive
Förläggare: Square Enix
Calles skitsnack
Eco is the new green
IEGOCENTRIC
The Deadites Diaries
Benevolence
Från Logitechägda Ultimate Ears kommer UE Boom, en högtalare avsedd för att...
Nyheter, i går, 12:17
Kinesiska Huawei har presenterat Ascend Y300, en lågpristelefon med Android 4....
Nyheter, i går, 11:40
En flimmerfri 22-tummare är den senaste nyheten från proffsskärmstillverkaren...
Nyheter, i går, 10:22
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, 2013-05-21 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, 2013-05-21 11:14