FZ.se
Nyheter
Spana in Borderlands 2-arenan – Creature Slaughter Dome

Spana in Borderlands 2-arenan – Creature Slaughter Dome

10 kommentarer

Av 2012-08-29 08:27


Borderlands 2 närmar sig och med det har information om förbokningsmöjligheter börjat dyka upp. Bland annat GameStops samarbete med Gearbox Software, vilket låter dig få tillgång till Creature Slaughter Dome, vilket är närmast precis vad det låter som. En arena där du dräper olika kreatur, går upp i nivå och låser upp balla vapen. Spana in CSD i vårt filmarkiv genom att klicka friskt någon rad ner.

Huruvida CSB öppnas upp för alla senare, eller åtminstone släpps som billigt DLC får framtiden utvisa.

Vad tänker du om återförsäljarexklusiva förbokningsincentiv?

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Fastrunner
    Fastrunner 2012-08-29 11:17
    Inte för att vara sådan men Gamestop undviker jag helst. ; / Men tycker det är rent idiotiskt med återförsäljarexklusivt DLC som gäller annat än skins. Om något så får det mig att tveka om man skall införskaffa spelet. Faaast det kanske bara är jag ; )!
  • Lonefox
    Lonefox 2012-08-29 15:58
    Touhatsu skrev:
    Fastrunner skrev:
    Inte för att vara sådan men Gamestop undviker jag helst. ; / Men tycker det är rent idiotiskt med återförsäljarexklusivt DLC som gäller annat än skins. Om något så får det mig att tveka om man skall införskaffa spelet. Faaast det kanske bara är jag ; )!

    BL2 kommer nog gå ner som ett av de största spelen som släpps detta årtionde. Om inget annat bara i form av hur mycket innehåll det har, helt otroligt hur mycket vi kommer få för ynka 400 spänn och utan DRM (även om steam kan räknas som det så är det inte precis lika jävligt som always online eller origin).
    Trots detta så tvekar du eftersom du inte får med en liten arena (som för övrigt de flesta BL1 fans aldrig gillade riktigt)? Tyvärr men du verkar vara rätt så "entitled" (kan inte det svenska ordet) till gränsen för barnslig.

    Jag köper själv aldrig spel som tar bort delar av grundspelet för att säljas som DLC (som skitpselet mafia2 till exempel). Men det här är inte fallet med den här sketna arenan.


    Punkten han försöker säga är att det är helt fel med olika DLCs för olika ÅFs vilket i slutändan ger olika versioner av ett spel.
    Görs ett spel skall det vara likadant OAVSETT vart man köper det.
    Principer är av ondo ibland men jag får hålla med honom...
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ